مبارزه “سمر بدوی” برای احقاق حقوق زنان در عربستان سعودی

برگرفته از وبسایت کانال 2 تلویزیون آلمان
0
201

شهرزادنیوز: در عربستان سعودی نظام قیمومیت حاکم است. اگر زنی بخواهد سفر کند، کار و یا ازدواج کند، نیازمند قیم رسمی خویش است. قیم رسمی زنان مجرد و یا مطلقه، پدر است و قیم زن متأهل، شوهر. زنانی هم هستند که جز این نمی خواهند. اما اکنون دیگر کسی نمی تواند بگوید که جنبش حقوق زنان را تنها اقلیتی کوچک تشکیل می دهد.

سمر بدوی، 32 ساله، نخستین زنی است که در عربستان سعودی، به خاطر حق شرکت در انتخابات به دادگاه شکایت کرده است.

وی می گوید که در زندگی اش بی عدالتی های زیادی را تجربه کرده و به همین دلیل هم مصمم است تا شرایط موجود در کشورش را تغییر دهد.

زنان در عربستان حق انتخاب کردن هم ندارند، تا چه رسید به انتخاب شدن؛ اگرچه قانونی در این مورد هم وجود ندارد.

{{زن مبارز و همسرش}}

سمر می گوید برای شرکت در انتخابات محلی ماه سپتامبر به محل ثبت نام رفته، اما به وی گفته اند که زنان حق انتخاب ندارند. سمر شکایت کرد و شکایتش از سوی دادگاه برای بررسی پذیرفته شد.

عکس: سمر بدوی، با همسرش ابو ال خیر

روز پنجشنبه گذشته دولت عربستان اعلام کرد که می خواهد حق انتخاب را برای زنان به اجرا بگذارد – هرچند چهار سال دیگر. این تصمیم تاریخی، دستاورد زنان مبارزی مانند سمر بدوی است. اما به نظر این زن شجاع مبارز، این نوآوری بسیار کند پیش می رود و او قصد ندارد چهار سال برای داشتن حق رای صبر کند. دادگاه رسیدگی به شکایت وی را بزودی آغاز می کند و همسرش، که وکیل حقوق بشر است، وکالت او را بر عهده خواهد گرفت.

{{رنج های یک زن مبارز}}

سمر بدوی هفت ماه در زندان بود و “جرمش”: خواست داشتن یک زندگی مستقل. پس از جدایی از نخستین همسرش، وی با پسرش به خانه پدری بازگشت. پدرش او را به شدت مورد ضرب و شتم قرار می داد. سمر در ماه مارس سال 2008 به خانه زنان در جده گریخت. پدرش علیه او به خاطر “نافرمانی” به دادگاه شکایت کرد – شکایتی که در عربستان می توانست او را دوباره راهی زندان کند- این شکایت اما ادامه نیافت.

{{بازداشت و زندان}}

پدرش در سال 2009 مجددا ً از وی شکایت کرد. اما سمر احضاریه های دادگاه را نادیده گرفت و در دادگاه حاضر نشد، دادگاه نیز دستور بازداشت وی را صادر کرد. ابو ال خیر، وکیل حقوق بشر، دفاع از وی را بر عهده گرفت. سمر عاشق وکیل خود شد و قصد ازدواج با وی را داشت، اما پدرش با آن مخالفت کرد. سمر شکایتی تسلیم دادگاه کرد تا حق قیمومیت اش از پدرش گرفته شود. قرار بود جلسه محاکمه در تاریخ 4 آوریل 2010 تشکیل شود، اما دادگاه موضوع را چرخاند و دستور بازداشت و زندانی شدنش، بر مبنای شکایت پدر به دلیل نافرمانی، را صادر کرد.

سر انجام سمر، بی آن که محاکمه ای در کار باشد، در اکتبر 2010 از زندان آزاد شد. علت آزادی اش کارزاری بین المللی توسط مدافعان حقوق بشر در عربستان و کشورهای دیگر بود که افکار عمومی را متوجه وضع او ساخته و درخواست آزادی اش را تسلیم ملک عبدالله کردند. وی اکنون برای حق رای میلیون ها زن در کشورش مبارزه می کند.

{{تنها با تأیید قیم}}

حال حق زنان برای شرکت در انتخابات در راه است. کمیسیون ملی حقوق بشر سعودی اعلام داشت که کنار گذاشتن زنان از انتخابات ناقض مقاوله نامه مصوب سال 2000 علیه تبعیض نسبت به زنان است. چنین اعلامی تا کنون در عربستان، سرزمینی که در آن فعالیت در زمینه گرفتن حق رانندگی برای زنان نیز پاسخش زندان است، قابل تصور نبود. مانند سمر بدوی که تقاضانامه ای در این زمینه را تنظیم کرده بود و پدرش همان را هم علیه وی در دادگاه به کار برد.

از سال 2009 جنبشی در این کشور به راه افتاده است، تحت عنوان : “قیم من بهتر می داند چه چیزی برای من بهتر است”. اینها زنانی هستند که هوُم‌پیج ویژه خود را در فیسبوک دارند و چندین هزار طرفدار جمع کرده اند.

{{جنبش حقوق زنان}}

ابتکار این کارزار (کمپین) از روضه یوسف، اهل جده، است. وی از این که “زنان انگشت شماری” در عربستان سعودی هستند که برای “به اصطلاح آزادی زنان” مبارزه می کنند “متأسف” است، چرا که، به باور وی، این عمل خلاف حقوق اسلامی و ارزش های سنتی عربستان سعودی است. به نظر سمر بدوی، چنین استدلالی مسخره است. وی می گوید: قانونی وجود ندارد که ورود زنان را به عرصه های ویژه ای ممنوع سازد. به عقیده وی، چنین قانونی نه تنها در اسلام، بلکه حتا در شرع (حقوق اسلامی) هم وجود ندارد.

برخلاف دیگر کشورهای عربی، تغییرات در عربستان سعودی بسیار کند پیش می روند. به گفته سمر بدوی، اکنون دیگر کسی نمی تواند بگوید که جنبش حقوق زنان را تنها اقلیتی کوچک تشکیل می دهد.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.