{{فرارو}}- «لوئیس مورنو اکامپو»، دادستان کل دیوان کیفری بین المللی می گوید «آنجا در لیبی، تجاوز به زنان صورت می گیرد و آنها این کار را به صورت سازمانیافته انجام می دهند.»

به گزارش سرویس بین الملل فرارو به نقل از سی ان ان؛ وی افزود که اطلاعات به دست آمده حاکی است که در پستهای ایست و بازرسی پلیس لیبی، زنان ربوده شده و مورد تجاوز قرار می گیرند.

دادستان کل دیوان کیفری بین المللی می گوید: «نیروهای امنیتی و باندهای تجاوز در لیبی به صورت گسترده از قرصهای ویاگرا به عنوان یک سلاح غیرانسانی علیه زنان استفاده می کنند.»

وی گفت که دیوان کیفری بین المللی «تجاوز سازماندهی شده» را در این کشور مورد بررسی قرار خواهد داد.

وی گفت: «آنها این جنایات را در سربازخانه ها انجام می دهند اما آیا تاکنون پلیس این کشور در این مورد پیگیری ای انجام داده است؟»

مورنو اکامپو گفت که طبق اطلاعاتی که در اختیار دیوان قرار دارد، پلیس لیبی در پستهای ایست و بازرسی زنانی را که پرچمهای انقلابیون را با خود حمل می کنند، بازداشت و مورد تجاوز قرار می دهند.

در اواخر ماه آوریل نیز رسانه ها گزارش دادند که در شورای امنیت سازمان ملل، جلسه ای پشت درهای بسته و با حضور «سوزان رایس» نماینده امریکا تشکیل شد تا این مسئله را مورد بررسی قرار دهند.

نشریه «فارین پالیسی» از درون این جلسه خبر داده که به دستور معمر قذافی، در میان سربازان دولتی به شکل گسترده ای قرصهای ویاگرا توزیع کرده اند و از آنها خواسته شده از تجاوز به عنوان یک سلاح مخرب علیه مخالفین استفاده کنند.

«امان العبیدی»، یکی از قربانیان تجاوز سربازان قذافی، روز 26 ماه مارس با حضور در هتل محل حضور خبرنگاران خارجی در طرابلس، پرده از یک نمونه از جنایات نیروهای دولتی برداشت و مدعی شد که در یک پست ایست و بازرسی بازداشت و مدت دو روز در اختیار نیروهای امنیتی قذافی قرار داشته و در این مدت به کرات مورد تجاوز قرار گفته است.

وی بلافاصله بازداشت و مدت یک هفته از او خبری نبود تا اینکه با دادن تعهد برای سکوت، و پس از اینکه به مرگ تهدید شد، از زندان آزاد گردید. وی هفته گذشته به صورت مخفیانه موفق شد از لیبی به خاک تونس فرار کند.

دیروز، دوشنبه دادگاه کیفری بین المللی حکم دستگیری قذافی و پسرانش را به اتهام حمله «گسترده و سیستماتیک» به غیرنظامیان، صادر کرد.

 • جنبش «من هم»

  جنبش «من هم» در ایران و بومی‌سازی آن

  بیدارزنی: آزار جنسی و تجاوز تقریبا در همه کشورها وجود دارد و امری مختص به ایران نیست، اما …
 • ﺟﺎنِ ﺧﻮار

  بیدارزنی: کتاب ﺟﺎنِ ﺧﻮار نوشته نیلو شاتو (نام مستعار) برای اولین بار و به درخواست نویسنده …
 • ۴۰ سال زندگی یک فمینیست در ایران

  بیدارزنی: خدیجه مقدم متولد ۱۳۳۱ است و سال‌ها در ایران فعالیت سیاسی و اجتماعی داشته است. او…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان