ایسنا: مديرکل دفتر سلامت جمعيت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: برنامه‌هاي تنظيم خانواده و سلامت مادران، کودکان و نوجوانان در ارتقاي شاخص‌هاي سلامت خانواده داراي بيشترين سهم است.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا منطقه چهارمحال و بختياري، دکتر محمد اسماعيل مطلق در اجلاس مديران گروه‌هاي بهداشت خانواده دانشگاه‌هاي علوم پزشکي سراسر کشور در دانشگاه علوم پزشکي استان، وضعيت بهداشت کشور را مطلوب ارزيابي کرد و افزود: برنامه‌هاي تنظيم خانواده به طور مستقيم مرگ مادران را کاهش و به طورغير مستقيم سلامت کودکان را ارتقا مي‌دهد.

وي ادامه داد: سلامت و سطح تحصيلات مادران ميزان مرگ و مير کودکان زير 5 سال را کاهش مي‌دهد.

دکتر مطلق با تاکيد بر پوشش تنظيم خانواده تصريح کرد: آموزش‌هاي قبل و بعد از ازدواج و زايمان و مراقبت تا 40 روز بعد از زايمان براي کاهش سقط جنين بايد افزايش يابد.

وي با بيان اينکه سلامتي يک حالت آسودگي و خوب بودن از نظر اجتماعي و رواني است، اظهار داشت: عوامل بيولوژيکي، رواني و اجتماعي از مهم‌ترين مواردي هستند که بر سلامتي تاثير دارند به طوري که مي‌توان گفت مشکلات روحي و رواني فرد بر جسم او نيز تاثيرگذاراست.

به گفته وي، طبق اساسنامه سازمان جهاني بهداشت، بهره‌مندي از بالاترين استانداردهاي قابل دسترس سلامت، يکي از اساسي‌ترين حقوق انسان‌ها بدون در نظر گرفتن نژاد، مذهب، اعتقادات سياسي، شرايط اقتصادي يا موقعيت اجتماعي است.

دکتر مطلق با بيان اين که هيچ کس نبايد از دستيابي به سلامت بي‌بهره باشد و اين امر تنها با اجراي عدالت امکان پذير است، خاطرنشان کرد: برخورداري از خدمات سلامت به طور يکسان در افرادي که نياز يکسان به سلامت دارند به عنوان سلامت افقي و احتمال برخورداري بيشتر از خدمات سلامت براي کساني که نياز بيشتر به اين خدمات دارند به عنوان سلامت عمودي بايد در خدمت سلامت قرار بگيرند.

وي در خصوص اهداف برنامه پنجم توسعه گفت: کاهش ميزان مرگ و مير نوزادان به کمتر از 8 در هزار تولد زنده، کاهش ميزان مرگ و مير کودکان زير 5 سال به ميزان 15 درصد، افزايش کودکان با درجه تکاملي مطلوب در بدو مدرسه به ميزان 15 درصد، افزايش بهره مندي جمعيت از مراقبت‌هاي اوليه سلامت به ميزان صد درصد، کاهش نسبت مرگ و مير مادران به 16 در صد هزار تولد زنده، کاهش ميانگين وزني مرگ و مير مادران باردار در 8 استان بالاتر به ميزان 20 درصد، افزايش ميزان رضايتمندي زوجين از روابط زناشويي به ميزان 10 درصد و کاهش نسبت ميانگين ميزان باروري کلي در 3 استان به ميزان 30 درصد از مهم ترين اهداف بهداشتي برنامه پنجم هستند.

 • غربالگری و بهداشت باروری زنان

  عادت نمی‌کنیم!

  این نوشتار متأثر از بحث‌های اخیر در زمینه طرح غربالگری اجباری مادران باردار از عواقب اجرای…
 • انجام سقط جنین

  چگونگی انجام سقط جنین

  بیاموزیم که انتظار کشیدن برای فرزند می‌تواند به‌معنای سعادتی بزرگ باشد، اما همچنین ممکن اس…
 • همه‌گیری کرونا و مشکلات مادران

  آیا فمینیسم زنان را ناامید کرده است؟

  اگر همه‌گیری کرونا توانسته است دستاوردها و پیشرفت‌های سه دهه اخیر زنان در برابری جنسیتی را…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان