هنوز اخبار تلخ «هانیه» کودک هشت ساله‌ای که قربانی کودک آزاری شده بود، در رسانه‌ها و اذهان عمومی کمرنگ نشده که این بار پسر بچه چهارساله دیگری مهمان ناخوانده «بیمارستان کودکان مفید» شد، «نیما» قربانی عدم آگاهی والدینش نسبت به نحوه برخورد صحیح با کنجکاوی‌های غریزی و کودکانه‌اش شده است.

شیرین صدر نوری ـ مددکار صدای یارا ـ که صبح روز دوشنبه (19 اردیبهشت) از ماجرای بستری شدن پسر بچه‌ای چهار ساله که شب قبل از آن، به علت صدمات ناشی از ضرب و جرح شدید توسط والدینش به بیمارستان کودکان مفید منتقل شده بود، باخبر می‌شود، ماجرا را این طور شرح داد: با مراجعه به بیمارستان، با کودکی که دچار ضرب و جرح، سوختگی شدید در نقاط مختلف بدن از جمله آلت تناسلی و نیز ترومای (کبودی) شدید دو چشم بود، مواجه شدم. با وجود اینکه مادر ادعا می‌کرد که خودش مرتکب این آزار و اذیت شده است، اما چنان اظهار ندامت می‌کرد و از اینکه کودک را از وی بگیرند هراس داشت که به نظر من بعید بود او مرتکب چنین آزاری شده باشد.

بر اساس اظهارات یکی از پرسنل بیمارستان، کودک در بدو ورود به بیمارستان اذعان کرده است که پدرش بدن او را سوزانده است، اما از آن پس در واکنش به هر گونه پرسشی در این باره، تنها می‌گوید نمی‌دانم که به نظر می‌رسد بیشتر ناشی از ترس کودک باشد.

وی با بیان اینکه پدر کودک روز گذشته نیز در برخوردی احساسی به پرسنل بیمارستان گفته که حق داشته و دارد که فرزند خود را کتک بزند، خاطرنشان کرد: بهتر است، آسیب شناسی عمیق‌تری نسبت به مشکلات این خانواده صورت گیرد تا معلوم شود، والدین در چه شرایطی مرتکب چنین اقدامی شده‌اند.

وی که معتقد است، برخی آثار بریدگی بر بدن کودک کهنه‌ بوده و مربوط به گذشته است، درباره علت انتقال نیما به بیمارستان توسط آزاردهندگان او گفت: به نظر می‌رسد، والدین به دلیل کبودی‌های وحشتناک در صورت نیما ناچار به انتقال او به بیمارستان شده‌اند، چرا که امکان مخفی کردن وضعیت ظاهری نیما وجود نداشت.

با صدور قرار بازداشت والدین نیما از سوی بازپرس کشیک دادسرای 29 اطفال، والدین به قید ضمانت آزاد شدند و روز گذشته نیز برای رسیدگی به این پرونده به دادسرا احضار شدند.

اورژانس اجتماعی پیگیر ماجراست

مددکاران 123 روز گذشته به منظور پیگیری پرونده نیما وی را به پزشکی قانونی برده و مجددا به بیمارستان بازگردانده‌اند. صدر نوری با بیان اینکه بر اساس اظهارات والدین نیما، منزل مسکونی آنها واقع در حکیمیه است، افزود: با وجود اینکه به نظر نمی‌رسد آنها دروغ گفته باشند، اما همسایه‌های محدوده منزل آنها وجود یک خانواده متشکل از پدر، مادر و فرزند در واحد مسکونی را تایید نکرده و مدعی شدند که در این واحد یک زن و مرد کهنسال زندگی می‌کنند.

نگرانی از وضعیت نامعلوم فرزند دوم این خانواده

نگرانی بیشتر مددکار صدای یارا از وضعیت نامعلوم فرزند 2 ساله دیگر این خانواده است. والدین نیما ادعا دارند که فرزند دیگر آنها در تبریز و نزد پدربزرگ و مادربزرگ خود به سر می‌برد. وی افزود: در گفتگوی تلفنی که با پدربزرگ او داشته‌ام، نیز وی این موضوع را تایید و ادعا کرد که کودک دو ساله برای مهمانی به تبریز آمده است، این در حالیست که برخی از پرسنل بیمارستان مفید مدعی هستند که روز گذشته کودک دیگری را همراه پدر نیما مشاهده کرده‌اند، بنابراین اکنون مهمترین نگرانی ما این است که مبادا کودک دیگر نیز مورد آزار و اذیت واقع شود.

همچنین لیلا ارشد ـ عضو هیات مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان ـ نیز ضمن ابراز تاسف از تکرار چنین حادثه‌ای در خانواده، عنوان کرد: مشکل اصلی نیما این بود که والدین وی با شیوه صحیح فرزند‌پروری و برخورد با کنجکاوی‌های غریزی کودک آشنا نبوده و با واکنشی عصبی و شتابزده مرتکب این جنایت وحشتناک شده‌اند.

 • جنبش «من هم»

  جنبش «من هم» در ایران و بومی‌سازی آن

  بیدارزنی: آزار جنسی و تجاوز تقریبا در همه کشورها وجود دارد و امری مختص به ایران نیست، اما …
 • ﺟﺎنِ ﺧﻮار

  بیدارزنی: کتاب ﺟﺎنِ ﺧﻮار نوشته نیلو شاتو (نام مستعار) برای اولین بار و به درخواست نویسنده …
 • ۴۰ سال زندگی یک فمینیست در ایران

  بیدارزنی: خدیجه مقدم متولد ۱۳۳۱ است و سال‌ها در ایران فعالیت سیاسی و اجتماعی داشته است. او…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان