جایزه شهامت در خبرنگاری امسال را سه زن خبرنگار ربودند

0
105

{{جهان زن:}} جایزه شهامت در خبرنگاری امسال را سه زن خبرنگار ربودند
سه خبرنگار زن از جمله یک زن ایرانی، برنده جایزه شجاعت در خبرنگاری شدند. این جایزه به زنانی داده می‌شود که تحت شرایط خطرناک به خبررسانی ادامه داده و از خود انسجام و کاراکتر نیرومندی به نمایش گذاشته‌اند. اسامی سه زن برنده جایزه شجاعت در خبرنگاری و دستاورد زندگی که برای دادن پوشش خبری، زندگی خود را به خطر انداخته‌اند، از سوی بنیاد بین‌المللی خبرنگاران زن اعلام شد. “آدلا ناوارو بلو” از مکزیک، “پریسا حافظی” از ایران و “چیرانوچ پرمچایپورن” از تایلند، به رغم خطرات، تهدیدات و فشارهای سیاسی، در ارسال گزارشات درباره خشونت، فساد و شورش‌های مردمی در کشورهایشان از خود تعهد فوق‌العاده‌ای نشان داده اند. مدیر این بنیاد، لیزا گراس، گفت: “ما به خود می‌بالیم که از چنین زنان شجاعی تقدیر می‌کنیم، زنانی که برای روشن ساختن وقایع حیاتی برای کشوری که در آن زندگی می‌کنند، سخت‌ترین آزمون‌ها را تحمل کرده اند. آنان نمونه‌ای هستند از نقش حیاتی رسانه‌ها در جامعه.”

برندگان این جوایز که در ماه اکتبر، به طور رسمی در مراسمی در لس آنجلس و نیویورک، جوایز خود را دریافت خواهند کرد، عبارتند از:

ادلا ناوارو بلو، شجاعت در خبرنگاری: مدیر مسئول و ستون‌نویس مجله “زتا نیوز” در مکزیک که درباره افزایش خشونت و فساد در شهر مرزی تیخوانا، گزارشاتی داده است. ناوارو بلو، 42 ساله، با وجود تهدیدات مکرر کارتل‌های مواد مخدر حاضر نشده است سکوت کند.

پریسا حافظی، شجاعت در خبرنگاری: رئیس دفتر رویترز در تهران، به علت ارسال گزارشات پیرامون اعتراضات مردمی علیه دولت، مورد ضرب و شتم و آزار قرار گرفته و به زندان افتاده است. حافظی، 41 ساله، تحت نظارت دائمی قرار دارد. مقامات دولتی به خانه و دفترش هجوم برده و وی را تهدید کرده‌اند.

چیرانوچ پرمچایپورن، شجاعت در خبرنگاری: مدیر و مسئول سایت مجله “پراچتای آنلاین” در تایلند. پرمچایپورن 43 ساله، به علت نظرات ضد دولتی منتشره در سایتش، با 70 سال زندان مواجه شده است. او بارها دستگیر شده، به دفترش هجوم برده شده و سایتش چندین بار توسط دولت تایلند مسدود گردیده است.

کیت آدی، جایزه دستاورد عمر: خبرنگار رادیو تلویزیونی با سابقه، برنده جایزه دستاورد عمر این بنیاد شد. آدی، مجری برنامه رادیویی بی بی سی به نام “از خبرنگار ما”، بیش از 40 سال، خبرهای جهانی، از میدان تیانامن گرفته تا لوکربی و سیرالئون و بلگراد را تحت پوشش قرار داده است. آدی، 65 ساله، اولین رئیس بخش خبری بی بی سی بود که بر نسل‌های آتی خبرنگاران راه را گشوده است.

جودی وودروف، خبرنگار “ساعت خبر پی بی اس”، رئیس جایزه شجاعت در خبرنگاری بنیاد، گفت: “ما در این بنیاد مشتاقیم از این خبرنگارن خارق‌العاده که همه چیزشان را به خطر انداخته اند تا درباره اتفاقات مهم زمان و مکان‌شان خبررسانی کنند، تقدیر کنیم. همچنین خوشحالیم از کیت آدی به علت زندگی حرفه‌ای برجسته‌اش در صف مقدم خبرنگارانش تقدیر کنیم.”

جایزه شجاعت در خبرنگاری به زنانی داده می‌شود که تحت شرایط خطرناک به خبررسانی ادامه داده و از خود انسجام و کاراکتر نیرومندی به نمایش گذاشته‌اند. “دستاورد عمر” به زن خبرنگار پیشگامی تعلق می‌گیرد که عزمش بر موانع موجود برای زنان در رسانه‌های خبری فائق آمده است. با برندگان امسال، 72 خبرنگار تاکنون جایزه شجاعت و 20 خبرنگار جایزه دستاورد عمر را دریافت کرده‌اند. این جوایز در 24 اکتبر طی مراسمی در لس آنجلس و در 27 اکتبر در نیویورک اهدا خواهند شد.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.