{{بی بی سی}}: “طرح جامع گسترش فرهنگ حجاب و عفاف”، از نخستین سال ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد اجرایی شد

در شهرهای تهران، مشهد، ارومیه، اصفهان، شیراز، ساری، ری و کاشان راهپیمایی هایی در حمایت از گسترش حجاب اسلامی در سطح جامعه برگزار شده است.

تلویزیون ایران گزارش کرده است که در راهپیمایی برگزار شده در تهران، تعدادی از معلمان بسیجی و دانش آموزان دختر شرکت داشته اند و خواستار “برخورد جدی با پدیده بی حجابی” شده اند.

همزمان احمد روزبهانی، رئیس پلیس امنیت اخلاقی تهران از “چند برابر شدن” ماموریت های پلیس برای مقابله با بدحجابی و بسیج “بیش از ۷۰ هزار نفر نیرو” برای اجرای این طرح خبر داده است.

این اظهارات در حالی عنوان شده که از حدود یک سال پیش، به دنبال انتقاد بعضی از مقام های دولتی از نحوه اجرای طرح موسوم به “امنیت اخلاقی”، که بخش مهمی از آن به کنترل پوشش زنان در اماکن عمومی اختصاص دارد، تردیدهایی در مورد ادامه این طرح ایجاد شده بود.

با این حال، سرتیپ روزبهانی در اظهار نظر جدید خود در این مورد، با اعلام اینکه “طرح امنیت اخلاقی هیچ گاه تعطیل نشده”، خبر داده است که “با توجه به آغاز فصل گرما، حضور پلیس و گشت‌های امنیت اخلاقی از این پس پررنگ‌تر خواهد شد.”

وی با خبر دادن از “شدت گرفتن تذکرات پلیس” و فعایت “محسوس و نامحسوس نیروهای پلیس امنیت اخلاقی” گفته است که “هر خودروی شخصی می‌تواند گشت نامحسوس باشد.”
مخالفت یک سال پیش احمدی نژاد

نحوه اجرای طرح های پلیس ایران برای مقابله با “بدحجابی”، در سال گذشته بحث های زیادی را در سطح مسئولان و رسانه های ایرانی ایجاد کرد.

این بحث ها، زمانی شدت گرفت که در خرداد ماه سال گذشته، محمود احمدی نژاد در یک برنامه تلویزیونی زنده، روش های موجود در زمینه برخورد با بدحجابی را مورد قبول دولت ندانست و گفت تا آنجایی که بتواند با این موضوع برخورد و آن را کنترل خواهد کرد.

آقای احمدی نژاد افزود: “بنده امیدوارم در این زمینه نیازی به تذکر جدی بنده نباشد. اگر مشکلاتی در جامعه به وجود می آید باید ریشه یابی و با روش عالمانه و انسانی حل شود، محال است فردی شخصیت کسی را تخریب کند و او حرفش را بپذیرد.”

این اظهارات رئیس دولت، با انتقادات زیادی از سوی روحانیون محافظه کار مواجه شد و برخی از مسئولان، بیان چنین سخنانی را مغایر با مواضع عملی محمود احمدی نژاد دانستند.

در یکی از واکنش ها، حسین ابراهیمی نماینده اصولگرای مجلس و رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: ” اگر رئیس جمهوری مخالف این برخوردها هستند امر کنند تا دیگر انجام نشود.”

آقای ابراهیمی با اشاره به اینکه آقای احمدی نژاد، رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی هم هست، یادآوری کرد که خود او به عنوان رئیس جمهوری مصوبه این شورا مبنی بر برخورد با بدحجابی را به وزیر کشور ابلاغ کرده است.

وی ضمن تاکید بر اینکه ماموران نیروی انتظامی که در سطح جامعه با بدحجابی برخورد می کنند، ماموران وزارت کشور محسوب می شوند، پرسید: “پس چطور دولت می گوید که این برخورد ها از سوی دولت نیست؟”

مقابله با آنچه بدحجابی زنان نامیده می شود، در چارچوب “طرح جامع گسترش فرهنگ حجاب و عفاف” صورت می گیرد که از نخستین سال ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد در دولت نهم اجرایی شد و وزارت کشور برای انجام آن ستادی را تشکیل داد.

مطابق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، این طرح شامل محورهای مختلفی می‌شود که از برخورد نیروی انتظامی با افراد “بدحجاب” گرفته تا تلاش برای “بالا بردن فرهنگ عفاف” توسط سازمان‌ها و وزارتخانه‌های مختلف را در بر می‌گیرد.

 • جنبش «من هم»

  جنبش «من هم» در ایران و بومی‌سازی آن

  بیدارزنی: آزار جنسی و تجاوز تقریبا در همه کشورها وجود دارد و امری مختص به ایران نیست، اما …
 • ﺟﺎنِ ﺧﻮار

  بیدارزنی: کتاب ﺟﺎنِ ﺧﻮار نوشته نیلو شاتو (نام مستعار) برای اولین بار و به درخواست نویسنده …
 • ۴۰ سال زندگی یک فمینیست در ایران

  بیدارزنی: خدیجه مقدم متولد ۱۳۳۱ است و سال‌ها در ایران فعالیت سیاسی و اجتماعی داشته است. او…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان