کمیته گزارشگران حقوق بشر- پس از انحلال بند نسوان زندان رجایی شهر کرج و انتقال زندانيان زن به ساير زندان‌هاي این شهر، شرايط زندانيان سياسي كه مي‌بايست با نظر دادستان و وزارت اطلاعات نقل و انتقال پيدا كنند نامشخص است.

گزارش‌هاي رسيده از زندان رجايي‌شهر كرج حاكي است ‌كه شرايط زندانيان زن در پي نقل و انتقالات هفته‌هاي اخير بسيار وخيم‌تر شده است. اين گزارش‌ها مي‌افزايد، در پي انحلال بند زنان، هم‌اكنون كليه بخش‌هاي زندان به حالت تعطيل در آمده و از وجود نگهبان در زندان خبري نيست.

اين در حالي است كه به دليل وجود زندانيان شرور ، درگيري و كشمكش‌هاي خونين، از جمله اتفاقات رايج در اين زندان است. طبق اخبار رسيده در روزهاي گذشته به دنبال بروز درگيري بين زندانيان و عدم وجود نگهبانان زن، مسئولان زندان، براي آرام كردن زندانيان و فرونشاندن درگيري از نيروهاي مرد استفاده كرده و نگهبانان مرد، زنان زنداني را به شدت مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند.

هم‌چنين بوفه و بهداري بند زنان، در حال حاضر تعطيل شده و زندانيان زن باقي‌مانده در زندان رجايي‌شهر از جمله زنان سياسي، از هرگونه امكانات پزشكي محروم هستند و از امكان خريد مايحتاج خود از بوفه زندان نيز محروم شده‌اند.

مسئولان زندان اعلام كرده‌اند، قادر به تصميم‌گيري در مورد سرنوشت زندانيان سياسي نيستند و در مورد نقل و انتقال آنان مي‌بايست نهادهاي امنيتي دستور صادر كنند. اين در حالي است كه شمار زيادي از زنان زنداني در بند نسوان زندان رجايي‌شهر به زندان‌هاي ديگر منتقل شده‌اند و انتقال زندانيان سياسي نيز قطعي است. با اين وجود هنوز مشخص نيست، مسئولان امنيتي چه تصميمي را در مورد سرنوشت زندانيان سياسي خواهند گرفت.

زنان سياسي محبوس در زندان رجايي‌شهر كه از سوي دادگاه انقلاب به اين زندان تبعيد شده‌اند، همواره در شرايط نامناسبي به سر برده‌اند. در ماه‌هاي گذشته، خانواده‌هاي اين زندانيان با نوشتن نامه‌هايي سرگشاده به مقامات قضايي نسبت به امنيت جاني آنان در اين زندان ابراز نگراني كرده و از مسئولان قضايي خواسته بودند كه سلامت زندانيانشان را تضمين كنند. اما تابحال هيچ‌يك از مقامات سازمان زندان‌ها و يا مسئولان قضايي، حاضر به پاسخگويي در مورد شرايط اين زندان نشده‌اند.

لازم به ذکر است که هم‌اكنون زمزمه‌هايي نيز در خصوص احتمال انحلال بند نسوان زندان اوين نيز به گوش مي‌رسد. که در صورت تحقق اين موضوع، سرنوشت زندانيان سياسي زن محبوس در اين زندان نيز مشخص نيست.

 • جنبش «من هم»

  جنبش «من هم» در ایران و بومی‌سازی آن

  بیدارزنی: آزار جنسی و تجاوز تقریبا در همه کشورها وجود دارد و امری مختص به ایران نیست، اما …
 • ﺟﺎنِ ﺧﻮار

  بیدارزنی: کتاب ﺟﺎنِ ﺧﻮار نوشته نیلو شاتو (نام مستعار) برای اولین بار و به درخواست نویسنده …
 • ۴۰ سال زندگی یک فمینیست در ایران

  بیدارزنی: خدیجه مقدم متولد ۱۳۳۱ است و سال‌ها در ایران فعالیت سیاسی و اجتماعی داشته است. او…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان