در گفت‌وگو با "فاطمه رهبر " آخرين تغييرات لايحه حمايت از خانواده بررسي شد

از “حذف مهریه متعارف ” تا “10 شرط ازدواج مجدد مردان “

0
113

خبرگزاری فارس: عضو فراکسیون زنان مجلس به تشریح آخرین وضعیت لایحه حمایت از خانواده پرداخت و گفت: پس از اینکه ایرادات لایحه حمایت از خانواده رفع شود، در صحن علنی مجلس بررسی خواهد شد.

فاطمه رهبر در گفت‌و‌گو با خبرنگار زنان باشگاه خبری فارس «توانا» در‌خصوص آخرین تغییرات لایحه حمایت از خانواده اظهار داشت: کمیسیون قضایی مجلس بعد از بحث‌های متعدد در زمینه لایحه حمایت از خانواده، موارد متعددی را به آن اضافه کرد.

* ماده مربوط به مهریه متعارف حذف شد

رهبر ادامه داد: ماده مربوط به تعیین میزان مهریه متعارف حذف شد چرا که مهریه حقی است که اسلام برای زنان پیش بینی کرده است و ما نمی‌توانیم حدی را برای آن تعیین کنیم؛ از سویی برای جلوگیری از تعیین مهریه‌های سنگین باید بستر سازی فرهنگی در جامعه داشته باشیم.

وی افزود: در‌خصوص عقد موقت نیز مواردی به لایحه حمایت از خانواده اضافه شد و آخرین تغییرات آن به این صورت بود که در صورت بارداری زن، ازدواج موقت باید ثبت شود چرا که این امر موجب هویت پیدا کردن فرزندان متولد از ازدواج موقت می‌شود همچنین در صورت توافق طرفین و شرط ضمن عقد ثبت ازدواج موقت ضروری است.

* 10 شرط به مرد اجازه ازدواج مجدد می‌دهد

عضو فراکسیون زنان مجلس در‌‌خصوص ازدواج مجدد دائم مردان عنوان کرد: ماده 23 لایحه حمایت از خانواده که به ازدواج مجدد دائم مردان اشاره می‌کند در صورت 10 شرط به مرد اجازه ازدواج مجدد را می‌دهد.

وی اضافه کرد: این شروط شامل «رضایت همسر اول»، «عدم قدرت همسر اول به ایفای وظایف زناشویی»، «عدم تمکین زن از شوهر پس از صدور حکم الزام تمکین وی«، «ابتلای زن به جنون یا امراض صعب‌العلاج»، «محکومیت قطعی زن در جرائم عمدی به مجازات حبس بیش از یک سال یا جزای نقدی که بر اثر عجز از پرداخت به بازداشت بیش از یک سال تبدیل ‎شود»، «ابتلای زن به هرگونه اعتیاد مضر که به تشخیص دادگاه به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد کند»، «سوء رفتار یا سوء معاشرت زن به حدی که ادامه زندگی را برای فرد غیرقابل تحمل کند»، «ترک زندگی خانوادگی از طرف زن به مدت بیش از 6 ماه»، «عقیم بودن زن» و «غایب شدن زن به مدت بیش از یک‌سال» است که در صورت اینکه زن به آنها مبتلا باشد، مرد اجازه ازدواج مجدد پیدا می‌کند.

رهبر اضافه کرد: مقدمه‌ای در ماده 23 لایحه حمایت از خانواده آمده است که تأکید می‌کند مبنای جمهوری اسلامی ایران بر تک همسری و تنظیم بنیان خانواده است و در صورتی که ازدواج دائم مجدد توسط مرد صورت بگیرد باید تمکن مالی و عدالت او در دادگاه محرز شود.

* “توجه به حقوق زنان و کودکان ” خواسته اعضای فراکسیون زنان مجلس

وی با اشاره به جلسه فراکسیون زنان مجلس با رئیس مجلس اظهار داشت: در این جلسه پیرامون لایحه حمایت از خانواده گفت‌و‌گو و عنوان شد که اگر این لایحه عبارت خانواده را به همراه دارد باید صراحتاً در بخش‌هایی که حالت ماهوی داشته، موادی از قانون مدنی در‌ خصوص حمایت از زنان و کودکان با صراحت و شفافیت ذکر شود چرا که وقتی صحبت از خانواده می‌شود باید حقوق تمام اعضای خانواده در نظر گرفته شود.

رهبر گفت: نمایندگان زن مجلس تغییرات در لایحه حمایت از خانواده به صورت توجه بیشتر به حقوق زنان و کودکان را خواستار شدند همچنین با کمیته زنان و خانواده مرکز پژوهش‌های مجلس جلسه‌ای داشتیم و خواستار شدیم تا بحث و بررسی‌هایی را به همراه کمیسیون قضایی مجلس برای در نظر گرفتن حقوق زنان و کودکان در لایحه حمایت از خانواده انجام دهند تا این لایحه به درستی اصلاح شود و در طول مدت باقیمانده از مجلس هشتم به تصویب برسد.

عضو فراکسیون زنان مجلس ادامه داد: پس از اینکه ایرادات لایحه حمایت از خانواده رفع شود، در صحن علنی مجلس بررسی خواهد شد.

* مستمری زنان بی سرپرست پس از ازدواج مجدد پرداخت می‌شود

این نماینده مجلس با بیان اینکه نمایندگان مجلس در بررسی بودجه 90، پرداخت مستمری به زنان بی‌سرپرست را که اقدام به ازدواج می‌کنند تصویب کرد، گفت: در برخی موارد زنان بی سرپرست مشکلات مالی داشته یا باید تحت پوشش کمیته امداد قرار می‌گرفتند و اگر از همسر سابق خود مستمری داشتند برای اینکه مستمری‌شان قطع نشود مجبور بودند تا ازدواج نکنند.

وی افزود: بر اساس مصوبه مجلس مبنی بر پرداخت مستمری به زنان بی سرپرست دیگر مانعی برای ازدواج آنها وجود نداشته و مشکلات مالی آنها افزایش پیدا نمی‌کند همچنین کسانی که مستمری دریافت می‌کنند در صورت ازدواج مجدد، حقوق آنها قطع نمی‌شود و به راحتی می‌توانند برای ازدواج اقدام کنند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.