{{دانشجو نیوز:}} در ادامه ی ایجاد محدودیت ها و سخت گیری ها بر دانشجویان دانشگاه مازندران،بخشی از طرح “تفکیک جنسیتی” که مدت ها بود نظریه پردازان حکومتی در تریبون های رسمی از ان سخن می گفتند،در دانشگاه مازندران اجرا شد.

به گزارش دانشجونیوز، روز یکشنبه یازدهم اردیبهشت جمعی از نیروهای لباس شخصی که تابحال در این دانشگاه رویت نشده بودند به همراه بسیج دانشجویی اقدام به تفکیک جنسیتی و ضبط کارت های دانشجویی دانشجویان دختر و پسر نمودند.

بنابر این گزارش، یکی از دانشجویان دانشگاه مازندران که دقایقی به بحث با این افراد پرداخت می گوید:

“من و چند تن از همکلاسی هایم در دانشکده نشسته بودیم که ناگهان چند فرد لباس شخصی که ظاهر مشخصی داشتند به سمت ما امده و کارت دانشجویی چند نفر از دانشجویان را ضبط نمودند،ان ها می گفتند که از طرف نیروی انتظامی امده اند!و با هماهنگی حراست دانشگاه به این عمل می پردازند و من هرچه از نیت و دلیل کارشان پرسیدم پاسخ مناسبی دریافت نکردم. این اتفاق برای چند تن از دوستانم در دانشکده های مختلف پیش امده و هنوز کارت های دانشجویی مان را به ما پس نداده اند.” وی می افزاید”فقط به ما گفتند برای دریافت کارت دانشجویی به اتاق ریاست حراست دانشگاه مازندران در سازمان مرکزی رجوع کنیم..” این گزارش می افزاید، در سال های اخیر ده ها دانشجو به دلایل مختلف در این اتاق توسط رئیس حراست دانشگاه و گاهی نیز توسط نیروهای امنیتی،ساعت ها مورد بازجویی قرار گرفتند.

بر اساس گزارش های قبلی دانشجونیوز و همچنین منابع خبری مازندران، در ماه های گذشته دانشگاه مازندران یکی از دانشگاه های فعال در زمینه ی اطلاع رسانی و اگاهی رسانی بوده،چندی پیش منشور جنبش سبز بصورت گسترده در این دانشگاه پخش گردیده بود که پس از این عمل دانشجویان،چندین روز فضایی امنیتی بر این دانشگاه سیطره یافته بود،همچنین هفته ی گذشته نیز اعلامیه ای تک برگی بصورت وسیع در دانشکده ها و خوابگاه های این دانشگاه پخش شد که در بخشی از ان امده بود:

“فشارها, محدودیت ها, بازداشت ها و احضارهای گسترده دانشجویان که عمری به درازی دوام دیکتاتوری در ایران دارد در این دو سال با کم نظیر ترین حجمش استمرار پیدا کرده و در آخرین هزینه هایی که بر پیکر بی دفاع دانشگاه مازندران وارد نمود باعث مهاجرت تحمیلی چهار تن از نخبگان و قدیمی ترین فعالین دانشجویی دانشگاه مازندران از کشور گردیده است. اتفاقی نا خوشایند که بیم آن می رود با ادامه و تشدید سرکوب ها برای دیگر نخبگان جامعه تکرار شود. فعالین دانشگاه مازندران به کسانی که نه تنها قانون را ابزار اعمال خشونت و هجمه بر نهاد دانشگاه قرار داده اند بلکه از فشارهای غیر قانونی نیز دریغ نمی ورزند، هشدار می دهند با توجه به هزینه هایی که علی الخصوص در این دو سال بر دانشجویان این دانشگاه وارد شده دیگر تاب تحمل این سرکوب ها را نداشته و پاسخ در خور به آن خواهند داد”.

بنظر می رسد این رویدادها باعث سردرگمی مسوولین دانشگاه و نیروهای امنیتی استان گشته است.بطوری که موتورهای حراست به صورت شبانه روزی در خوابگاه های دانشگاه گشت می زنند و ساعت های میانی روز نیز پیوسته در دانشکده ها به انواع و اقسام بهانه ها به جدل با دانشجویان می پردازند.

گفتنی است مسولین امنیتی استان مازندران بارها و بارها در صحبت های حضوری و تلفنی ای که با فعالین این دانشگاه داشته اند،جنبش دانشجویی مازندران را پایان یافته اعلام کرده و دستاورد سرکوب های گسترده ای که در سال 88 و 89 به بیشترین حدش رسیده بود را اغاز سکوت قبرستانی در این دانشگاه می انگاشتند.

 • جنبش «من هم»

  جنبش «من هم» در ایران و بومی‌سازی آن

  بیدارزنی: آزار جنسی و تجاوز تقریبا در همه کشورها وجود دارد و امری مختص به ایران نیست، اما …
 • ﺟﺎنِ ﺧﻮار

  بیدارزنی: کتاب ﺟﺎنِ ﺧﻮار نوشته نیلو شاتو (نام مستعار) برای اولین بار و به درخواست نویسنده …
 • ۴۰ سال زندگی یک فمینیست در ایران

  بیدارزنی: خدیجه مقدم متولد ۱۳۳۱ است و سال‌ها در ایران فعالیت سیاسی و اجتماعی داشته است. او…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان