قانونی برای حمایت از هانیه ها نداریم

0
147

{{خبرگزاری بین المللی زنان}} : یک بار دیگر داغ کودک‌آزاری بر بدن نحیف یک دختربچه حک شد. این بار قربانی فقط هشت سال دارد؛ دختری که از پدرش خاطره زیادی ندارد و با مادر و ناپدری‌اش زندگی می‌کرد.

هانیه دختر هشت ساله‌ای است به بیمارستان سوانح و سوختگی شهید مطهری منتقل شد تا راز تلخ و تکان‌دهنده این کودک آزاری فاش شود.

آن شب اهالی خیابانی در جوادیه تهران که از مدت‌ها قبل هر روز صدای ضجه و ناله‌های هانیه را می‌شنیدند و حتی چند بار با مادر او در این باره صحبت کرده بودند دیگر تاب نیاوردند و در تماس با کلانتری محل موضوع را اطلاع دادند.

از آنجا که رسیدگی به موارد کودک‌‌آزاری در صلاحیت اورژانس اجتماعی است، کلانتری محل این گزارش را به مرکز 123 اعلام کرد و مددکاران بعد از رفتن به خانه هانیه، او را که وضعیت وخیمی داشت، به بیمارستان منتقل کردند. زخم‌های گسترده، سوختگی وشکستگی در نقاط مختلف بدن باعث شد مسوولان بیمارستان شهید مطهری به این نتیجه برسند که او را برای درمان ابتدا به بیمارستان رسول اکرم (ص) منتقل کنند.

دخترک که به سختی حرف می‌زد و با مرگ فاصله چندانی نداشت داستان زندگی‌اش را برای مددکاران شرح داد و گفت: این زخم‌ها یادگار شکنجه‌های ناپدری است.

دکتر کامران آقاخانی متخصص پزشکی قانونی بیمارستان حضرت رسول (ص) نیز در تشریح وضعیت هانیه گفت: او اکنون در وضعیت وخیمی قرار دارد ، ما موارد کودک‌آزاری زیادی را شاهد هستیم اما وضعیت این دختر قابل مقایسه با سایر کودک‌آزاری‌ها نیست. شدت آزار و شکنجه او به قدری دردناک است که قابل شرح نیست.

زمان شکنجه در حال عادی نبودم

با اعلام این خبر دادستانی پیگیر ماجرا شد و از ناپدری و مادر هانیه بازجویی کرد. ناپدری سنگدل دختربچه 8 ساله در اولین جلسه بازجویی اعتراف کرد، قبول دارم هانیه را کتک زده‌ام.

خبرآنلاین نوشت : حمید 45 ساله به دادستانی اظهار داشت که ‌البته در زمان وقوع این حادثه در حالت طبیعی خودم نبودم و حتی زمانی که به حالت طبیعی خودم بازگشتم و متوجه شدم پاهای هانیه را سوزانده‌ام او را در آغوشم گرفتم و گریه کردم و از او خواستم که مرا ببخشد. اما دیگر دیر شده بود.

قاضی آذرتاش بازپرس شعبه پنجم دادسرای نوجوانان تهران هم گفت: مادر هانیه که قبلا برای ترک اعتیاد مراقبت می شد اکنون به اتهام معاونت در کودک آزاری بازداشت شده است.

بازپرس دادسرای ناحیه29 تهران تصریح کرد: با توجه به اطلاعات موجود، یک بار در 15 اسفند سال گذشته مأموران اورژانس اجتماعی بهزیستی برای کمک به هانیه به خانه آنها مراجعه کرده‌ بودند اما به‌دلیل نداشتن حکم قضایی نتوانسته بودند اقدام لازم را انجام دهند که این موضوع جای گله‌مندی دارد زیرا در تهران دادسرای ناحیه 29 موظف به رسیدگی به اینگونه پرونده‌هاست و مأموران بهزیستی به جای مراجعه به دادسرای ناحیه 16 باید به این دادسرا مراجعه می‌کردند و حکم لازم را می‌گرفتند که در آن صورت احتمال داشت آزاری که این دختربچه دیده بود، بسیار کمتر از حالا باشد.

قانون37 ساله

با وقوع این حادثه باز هم این سوال مطرح می شود که چرا قانونی درباره کودک آزاری و برخورد با پدران و مادران سنگدل وجود ندارد؟ دراین باره حمیدرضا الوند معاون دفتر توانمندسازی خانواده، زنان و کودکان سازمان بهزیستی کشور به خبرآنلاین اظهار داشت: در حال حاضر ملاک عمل بهزیستی در قبال کودکان بد سرپرست به قوانین سال 53 مربوط می شود، البته روند رو به رشد کودکانبد سرپرست قانونی موجب شد تا اصلاح و بازنگری در قوانین جدید این حوزه با جدیت بیشتری پیگیری شود.

وی ادامه داد: توجه به قانون امکان واگذاری کودکان بدسرپرست به متقاضیان فرزند خوانده وجود ندارد، و متاسفانه تعداد زیادی از کودکان تحت پوشش بهزیستی، بدسرپرست هستند .

همچنین ‌ثریا عزیزپناه عضو هیات مدیره انجمن حمایت ازحقوق کودکان، دستگاه قضایی را عاملی مهم وتاثیرگذار برای حمایت از حقوق کودکان توصیف کرد و گفت: حدود دوسال از مرگ دختر بچه 11 ساله به نام سارا می گذرد که پدرش باعث مرگ وی پدرش بود، نیروی انتظامی شاهد ماجرا بود اما اجازه ورود به منزل را نداشت، در چنین حوادثی نیروی انتظامی باید اختیارات بیشتری داشته باشد.

این فعال حقوق کودکان با بیان اینکه دستگاه های قانون گذار باید در چنین موارد خاصی اختیارات بیشتر و وظایف مشخص تری برای مداخله کلانتری ها فراهم کنند، تاکید کرد: این اختیارات نه تنها برای کلانتری ها بلکه برای انجمن حمایت از حقوق کودکان، سازمان های ذیربط از جمله بهزیستی ومددکاران البته در شرایط خاص باید ایجاد شود تاشاهد مرگ ساراها وآزار هانیه ها نباشیم.

وی با اشاره به لایحه حمایت از حقوق کودکان ونوجوانان گفت:این لایحه نسبت به لوایح مطرح شده دیگر درباره کودکان، نگاه همه جانبه تر وپیشرفته تری به حقوق کودکان دارد، به جای اینکه در داخل صحن علنی مجلس باشد معلوم نیست الان این لایحه کجاست تا یک سال گذشته که پیگیرآن بودیم در حال بررسی در هیات دولت بود، خواست اصلی ما این است که لایحه حمایت از حقوق کودکان ونوجوانان هر چه سریعتر درصحن مجلس بررسی شود چون این لایحه بعد حمایتی وسیع تری دارد واگر این لایحه بیاید داخل مجلس و عملی شود از جمله اتفاقات خوبی است که می تواند در حفظ وحمایت از حقوق کودکان تاثیر گذار باشد.

عضو هیات مدیره انجمن حمایت ازحقوق کودکان در ادامه افزود: نهاد نظارتی به اسم مرجع ملی حقوق کودک که کارش نظارت بر پیمان نامه در جامعه ایران است وستاد حقوق بشر درباره پرونده دختر بچه هایی مثل سارا وهانیه باید اقدام کنند، رسانه های ما درباره قانون پیشگیری از کودک آزاری که یک جرم عمومی است تا چه اندازه در جامعه اطلاع رسانی کردند، آیا مدارس وآحاد مردم ما به وسیله رسانه ملی از وجود این قانون و وظیفه قانونی ومدنی خودشان مطلع اند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.