دوچرخه‌ سواری زنان در شهر ممنوع است

منع دوچرخه‌ سواری زنان، محدودیتی افزونتر

0
127

{{ندای سبز آزادی:}} رئیس پلیس راهور تهران در حالی که از تمهیدات و برنامه‌‌های این بخش برای تبلیغ فرهنگ دوچرخه سواری خبر می‌داد اعلام کرد که دوچرخه سواری برای زنان ممنوع است.
به نظر می‌رسد این تمهیدات و فرهنگ‌سازی‌ها تنها برای مردان صورت می‌گیرد و زنان سهمی از ورزش نخواهند داشت.

سردار حسین رحیمی گفت:” در سال جاری موضوع تردد دوچرخه سواران در سطح شهر را پیگیری می کنیم تا این امر فراگیر شده و به عنوان یک فرهنگ میان شهروندان جا بیفتد. موضوع دوچرخه سواری در سطح شهر در شورای ترافیک پایتخت نیز مطرح و پیشنهاداتی برای بسترسازی استفاده از این وسیله نقلیه ارائه شده است.”
رییس پلیس راهور تهران ادامه داد:” درحال حاضر ۶مسیر برای تردد دوچرخه سواران در سطح شهر وجود دارد تا هنگام استفاده از این وسیله نقلیه شهروندان دچار حادثه نشوند. به زودی نیز کارمسیریابی در این خصوص به پایان می رسد و مسیرهای جدید در اختیار دوچرخه سواران قرار می گیرد.”

همچنین وی از ممنوعیت دوچرخه سواری زنان در سطح شهر خبرداد و افزود:” معتقدیم بانوان علاقه زیادی به دوچرخه سواری دارند و می توانند به عنوان فرهنگسازان در این عرصه پیشتاز باشند. این امر نیاز به بررسی بیشتر دارد و به زودی در این خصوص تصمیم گیری می شود.”

وی تاکید کرد: با توجه به لزوم رعایت نکات ایمنی برای تردد دوچرخه سواری در سطح شهر کار مسیریابی برای جلوگیری از ایجاد ترافیک آغاز شده است.

با شروع فصل گرما محدودیت‌های در نظر گرفته شده برای خانم‌ها در سطح شهر رو به افزایش است. این موضوع تنها به دوچرخه سواری زنان محدود نمی‌شود.

احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز به تازگی گفته است که با رویکرد آرام و آهسته و به اصطلاح کار فرهنگی نمی‌توان جلوی بدحجابی را گرفت و باید برای ریشه‌کن شدن این مسئله، خون ریخته شود.

وی هم‌چنین ادعا کرده که دولت برای جذب آرایی که در انتخابات ۸۸ به کاندیداهای دیگر رای دادند در مسئله حجاب روی به سیاست تساهل و تسامح آورده است.

با وجود محدودیت‌های بسیار زیادی که برا ی نوع پوشش زنان وجود دارد و هر روز نیز بیشتر می‌شود به اعتقاد احمد خاتمی مسأله حجاب در جامعه امروز یک مشکل و فاجعه فرهنگی است و در حوزه مسایل فرهنگی و علی‌الخصوص حجاب در کشور اصلن کاری در جامعه صورت نمی‌گیرد.

موضوع مخالفت با دوچرخه‌سواری زنان نیز هرچند چندان جدید نیست اما به نظر ‌می‌رسد نشان‌دهنده تلاش دولت برای برخورد تندتر با آنان است.

سال گذشته نیز بعد از ابرانز نگرانی برخی نشریات تندرو نسبت به دوچرخه‌سواری زنان در استان اصفهان، بلافاصله ایستگاه‌های دوچرخه‌سواری از دادن دوچرخه به خانم‌ها خودداری کرده و”با نصب اطلاعیه‌ای در ایستگاه‌های دوچرخه سواری تاکید کردند: ” به منظور حفظ و رعایت شئونات اسلامی از تحویل دوچرخه به بانوان محترم معذوریم “.

چند روز پیش از آن نشریه عبرت‌های عاشورا در مطلبی با عنوان “بی توجهی به نظر علماء، چرا؟! ” نوشته بود:
“به تازگی افتتاح یک ایستگاه دوچرخه‌سواری توسط شهرداری در محوطه میدان امام (ره) باعث شده است که برخی از توریست‌های خارجی، مسافران داخلی، و حتی خانواده های حاضر در میدان، اقدام به دریافت دوچرخه از این ایستگاه و قرار دادن آن در اختیار زن و دختران همراه خود نموده و از این منظر، صحنه های بسیار نگران کننده و ناهنجاری را در این میدان مقدس به وجود آورده است. در این مسیر، متاسفانه تذکرات قبلی علما و دلسوزان به مسئولان ذیربط در مورد عدم جواز شرعی و قانونی دوچرخه سواری بانوان، نه تنها ثمری نداشته بلکه با افتتاح این ایستگاه در میدان امام ( ره ) زمینه ای جدی برای این عمل خلاف شرع و عرف، به وجود آمده است. اکنون مسئولان محترم شهرداری باید پاسخ دهند که در کنار افتتاح این ایستگاه ها، چه تمهیدی برای جلوگیری از سوء استفاده ها و استفاده زنان و دختران اندیشیده‌اند و چرا نسبت به مخالفت علماء و مردم متدین بی توجهند. به نظر می‌رسد، جمع آوری سریع این ایستگاه در میدان امام ( ره ) و عدم تکرار چنین مواردی، از اولویت های است که مسئولان شهرداری باید به آن توجه کنند.”

در تابستان سال 86 نیز با وجودی که خبر برگزاری مسابقه دوچرخه سواری بانوان (در روز ۶ تیر به مناسبت تولد حضرت علی و روز پدر) در برخی رسانه ها از قول شورا یاران منطقه ۶ منتشر شده بود و زنان دوچرخه سوار امیدوار بودند که این بار بتوانند در خیابان ها بدون مانعی به رکاب زدن بپردازند. اما روابط عمومی تربیت بدنی شهرداری تهران این مسابقه را به دلیل مغایرت با سیاست‌های ورزشی شهرداری لغو کرد.

دوچرخه سواری زنان هرچند از سال 1374 و در پارک چیتگر باب شد اما هنوز آمادگی برای پذیرش آن وجود ندارد و به صورت موضوعی برای نگرانی باقی مانده است.

بعد از آن در سال ۱۳۸۰ تربیت بدنی بانوان تهران در اقدامی نو دست به تشکیل کمیته دوچرخه سواری زد که با استقبال زیادی از سوی زنان تهرانی مواجه شد. پس از این استقبال چشمگیر بود که انجمن ورزش های همگانی زنان ایران با تشکیل کمیته ای این رشته ورزشی را تحت پوشش خود قرار داد.

در سال۱۳۸۵ فدراسیون دوچرخه سواری تصمیم گرفت اولین دوره مسابقات قهرمانى دوچرخه سواری را در کشور برگزار کند.

علیرغم مشکلات فراوان و کمبودهای بسیار این مسابقات در تیرماه بر گزار شد و زنان دوستدار ورزش دوچرخه سواری را امیدوار کرد که شاید این بار بتوانند جدی تر به این ورزش بپردازند.

پس از برگزاری این مسابقات اصغر خالقی، دبیر فدراسیون دوچرخه سواری، در مورد دوچرخه سواری زنان با پوشش اسلامی که بعد از ۱۰ سال فراز ونشیب توانسته به جایگاه کنونى اش برسد در گفتگوبا خبرگزاری مهر گفته بود: “سطح کیفی مسابقات به نسبت دوره پیش بسیار خوب بود. اگر چنین برنامه هایی تداوم داشته باشد، می توان به کسب سکو در آسیا امیدوار بود. هر چند برخی از مسئولین استان ها نسبت به فعالیت دوچرخه سواری بانوان در شهرهایشان مقابله کردند و هنوز هم به طور کامل نسبت به این مسئله موضع گیری می کنند. با این حال ما تلاش کردیم تا این موانع برطرف شود و اکثر استان ها به این مسابقات بیایند و بتوانند ضمن کسب تجربه زمینه های لازم را برای برگزاری مسابقات و دوره های آموزشی فراهم کنند.”

بعد از آن واکنش‌ها و حساسیت‌ها نسبت به دوچرخه سواری زنان آنچنان زیاد شد که حتی برخی علما نیز در این مورد اظهار نظر کردند. به عنوان مثال امام جمعه مشهد در نماز جمعه این شهر گفت:” کدام مرجع تقلید دوچرخه‌سواری زن و دختر را مجاز دانسته است؟ این کار یک امر خلاف شرع و حرام است.”

سیداحمد علم‌الهدی در خطبه‌های نماز جمعه مشهد، با بیان این مطلب ادامه داد:” این‌که قهرمان دوچرخه‌سوار دختر ۱۴ ساله باشد، آیا او بچه است؟ اینکه در گوشه‌ای یکی این کار را بکند و بگویند این عمل سهوی بوده است، درست نیست بلکه او فهمیده این کار را کرده است.”

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان این‌که “عناصر مرموز ممکن است در نظام نفوذ کرده باشند که تابلو شدن نظام ما را به عنوان جامعه مهدویت از بین ببرند” با انتقاد شدید از برگزاری این مسابقه ادامه داد:” وقتی در تلویزیون آن هم در روز پس از نیمه شعبان که کوران شور و هیجان امام زمان خواهی مردم است، این کار صورت گیرد، آن وقت شما می‌خواهید جامعه مهدوی را به دنیا نشان دهید؟ این وارونه نشان دادن تابلو برای جامعه مهدویت است.”

اما به گفته معصومه ابتکار این مخالفت‌ها در حالی‌ست که به طور گسترده در تهران زنان در کنار همسرانشان و یا خانواده خود در ترک دوم موتور،سوار می‌شوند، آیا می‌شود با آنها هم برخورد کرد؟
وی معتقد است که شئونات اسلامی باید توسط مردان هم رعایت شود اما متاسفانه حساسیت‌ها فقط نسبت به زنان است.

وی پس از ابراز مخالفت‌ها با مسابقات دوچرخه سواری زنان در سطح شهر در سال 85 گفت:” با اعلام اینکه دوچرخه‌سواری در تهران وسیله‌ای نیست که بتوان آن را برای مردان و زنان جدا کرد تصریح کرد: حتی نمی‌توان اعلام کرد که زنان در مکان‌های محدودی سوار دوچرخه شوند چرا که حتی اماکن محدود دوچرخه‌سواری برای زنان وجود ندارد.”

به گفته ابتکار اینکه منشاء اصلی مشکلات را به زنان نسبت دهیم، به یکسری پیش‌زمینه‌های فکری و اجتماعی برمی‌گردد اما این که گاهی برخی از زنان و دختران نیز در جامعه دیده می‌شوند که شئونات را رعایت نمی‌کنند نیز جای انتقاد دارد چرا که داشتن رفتارهای معقول و منطقی برای احترام به عقاید جامعه در جامعه‌ای مذهبی که حساسیت‌ها نیز در آن بالا بوده الزامی است.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.