معاون اورژانس اجتماعي بهزيستي خراسان شمالي:

اغلب دختران فرار مورد سوء استفاده جنسی قرار می‌گیرند/ ضرب و شتم و فقر اقتصادی عمده علت فرار دختران است

0
264

ایسنا: معاون اورژانس اجتماعی بهزیستی خراسان شمالی گفت: بی بندوباری و سوء استفاده جنسی از عمده پیامدهای فرار زنان و دختران است.

مهین حمیدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، افزود: سال گذشته در استان 59 مورد فرار ثبت شده است که 54 مورد از این تعداد را زنان و دختران تشکیل دادند.

وی به 14 مورد سوء استفاده و هشت مورد بی بند و باری جنسی اشاره کرد و دستگیری، بی خانمانی، طرد دختران توسط خانواده، آشنایی با دوستان ناباب و فرار و ترک تحصیل را از دیگر پیامدهای فرار زنان دانست.

حمیدی با بیان این که از این تعداد شش نفر به علت ضرب و شتم و شش نفر نیز به علت فقر اقتصادی دست به فرار زده‌اند ادامه داد: اختلالات روانی، بی سرپرستی، اعتیاد، زندانی بودن والدین، عقب ماندگی ذهنی و … از دیگر علل فرار زنان است.

وی بیشترین تعداد فراریان را بین سن 18-16 سال و21 نفر عنوان کرد و افزود: 12 نفر از این تعداد بین سن 24 – 19سال و 10 نفر دیگر نیز در گروه سنی بین 15- 11 سال قرار داشتند.

این مقام مسوول اظهار کرد: در این میان 34 نفر مجرد، 11 نفر متاهل، هفت نفر مطلقه، دو نفر عقد موقت و یک نفر نامزد بودند که سه نفر از این تعداد به مدت یک ماه و بیشتر و بقیه نیز به مدت یک هفته و کمتر از خانه دور بوده‌اند.

حمیدی با بیان این که 10 نفر از این افراد در ساعات اولیه فرار به منزل دوست پسر خود پناه آورده‌اند افزود: تعداد 9 نفر دیگر نیز به ترمینال، هشت نفر به بهزیستی، پنج نفر به منزل اقوام، سه نفر به نیروی انتظامی و یک نفر نیز به خانه تیمی مراجعه کرده‌اند.

وی با بیان این که دفعات فرار 12 نفر از این افراد بیشتر از 3 بار و 16 نفر دو بار بوده است اظهار کرد:27 نفر نیز برای اولین بار از منزل فرار کرده‌اند.

حمیدی با بیان این که زنان فراری پس از رجوع به اورژانس اجتماعی تحت مشاوره قرار گرفته و به خانواده‌های خود بر می‌گردند ادامه داد: اگر خانواده‌ها صلاحیت لازم را نداشته باشند این افراد به بستگان درجه یک و در صورت نبودن این بستگان در بهزیستی نگهداری می‌شوند.

وی نگهداری، مشاوره، حرفه آموزی و کاریابی را از خدمات مرکز به این افراد عنوان کرد و افزود: در حال حاضر 232 نفر از این افراد در خوابگاه‌های بهزیستی نگهداری می‌شوند.

حمیدی خاطرنشان کرد: از این آمار 137 نفر مربوط به بجنورد، 42 نفر شیروان و 32 نفر نیز مربوط به اسفراین هستند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.