شهرزاد نیوز: روز شنبه 23 آوریل پیکرهای سر بریده پنج زن در شهر بندری آکاپولکوی مکزیک کشف شد؛ سه تن از آنان در یک سالن زیبایی و دو تن دیگر، در دو نقطه مختلف این شهر توریستی حاشیه اقیانوس آرام.

روُساریوُ خِره را آسوُ نسیوُ، وزیر زنان ایالت حیرروُ، این روز را “شنبه وحشت” نامیده است.

به گزارش روزنامه های محلی، سن قربانیان بین 14 تا 30 سال بوده است. قاتلان دست و پای آن ها را بسته بودند و بر پیکر یکی از آنها نوشته شده بود: “اچ آی وی (ویروس ایدز)، زن خودخواه، ساحره، الکلی، دروغگو”

گمان زده می شود که همه این زنان برای همان سالن آرایشی که اجساد سه تن در آنجا پیدا شد، کار می کرده اند.

قتل زنان در شهرها و ایالات مختلف مکزیک یکی از معضلاتی است که این کشور با آن دست و پنجه نرم می کند. از سال 2005 تاکنون سه روز نامه نگار نیز که به تحقیق حول این جنایات پرداخته اند، سربه نیست گشته و اجسادشان پیدا شده است.

فمینیست های مکزیکی بی مبالاتی مقامات و پلیس را علت اصلی گسترش و تداوم این جنایات علیه زنان می دانند.

{{اعتراض به تبرئه 5 مرد متجاوز به یک زن پاکستانی}}

در پاکستان، زنی که مورد تجاوز جمعی قرار گرفته بود تبرئه شد. در این زمینه، سازمان دیده بان حقوق بشر، طی پیامی برای دولت پاکستان، ضمن اعتراض به تبرئه 5 مرد متجاوز به یک زن، از این دولت خواست که حکم تبرئه را مورد تجدید نظر قرار دهد.

براد آدامز، مسئول ديده‌ بان حقوق بشر در آسيا، گفت كه پاكستان بايد پيامی روشن در خصوص حقوق زنان ارسال كند و نشان دهد كه شوراهای محلی نمی‌توانند قانون را ملعبه خود قرار دهند. وی همچنین از دولت پاکستان خواست تا امنیت جانی مختار مای، زن تجاوز دیده را که پس از افشای این جنایت خود را در خطر احساس می کند، تأمین نماید.

به گزارش روزنامه دلون پاکستان، مختار مای در سال 2002 پس از آن‌كه به اشتباه ادعا شد برادر 12 ساله‌اش با زنی از يك عشيره‌ ديگر ارتباط داشته، با حكم شورای روستا مورد تجاوز جمعی قرار گرفت.

يك دادگاه محلی مبارزه با تروريسم در ابتدا حكم اعدام هر شش مرد را صادر كرده بود اما ديوان عالی لاهور پنج مرد را تبرئه كرد و مجازات عبدالخالق، متهم اصلی، را به حبس ابد تخفيف داد.

ديوان عالي پاكستان درخواست تجديدنظر «مای» در مورد تبرئه‌ پنج مرد متجاوز را رد کرد و دستور آزادی آنها را صادر نمود.

مختار مای در حال حاضر به یکی از فعال حقوق زنان در پاکستان تبدیل شده است.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان