ایسنا: زنان عربستاني در آستانه برگزاري انتخابات شوراهاي شهر در اعتراض به سلب حقوق اجتماعي خود و ممانعت از مشارکت در راي گيري و نامزد شدن در اين انتخابات اقدام به برگزاري تجمع‌هاي اعتراضي در شهرهاي مختلف اين کشور کردند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)،‌ همزمان با تجمع زنان عربستاني در شهر جده، زنان منطقه شرقي و نجران نيز تجمعات اعتراضي برگزار کردند.

آنها با حمل پارچه نوشته‌هايي خواستار مشارکت در انتخابات شدند و تاکيد کردند که مشارکت در انتخابات از ساده‌ترين حقوق آنان است.

در همين ارتباط دهها زن عربستاني به منظور مطالبه حق راي و نامزد شدن در انتخابات شوراهاي شهر پس از ممانعت از مشارکت آنها در دوره کنوني به بهانه عدم آمادگي، شنبه شب در برابر يکي از مراکز انتخابات شهر جده در ساحل درياي سرخ تجمع کردند.

به گزارش پايگاه خبري ميدل ايست آنلاين، نائله العطار بازرگان و يکي از شرکت کنندگان در اين تجمع گفت: ما زنان عربستاني در برابر ساختمان شهرداري در منطقه الروضه در مرکز شهر جده با هدف اعلام موضع و مطالبه حقوق شهروندي و رساندن صدايمان به مسوولان کشور تجمع کرديم.

انتخابات شوراهاي شهر 22 سپتامبر در سراسر عربستان سعودي برگزار خواهد شد، اما ستاد انتخابات اين کشور اعلام کرده است كه زنان حق راي دادن يا نامزد شدن در اين انتخابات که براي بار دوم در اين کشور برگزار مي شود را ندارند.

العطار افزود: ما با بهانه‌هاي تکراري مبني بر اين که زنان عربستاني علاقه‌اي به مشارکت در انتخابات ندارند و درخواست کنندگان تنها تعداد اندکي هستند، روبرو هستيم.

وي گفت: هدف ما تصحيح اين روند و مطالبه حقوق پايمال شده اجتماعي زنان در عربستان است.

فعالان زن سعودي در سايت‌هاي اجتماعي خواستار تجمع در برابر مراکز انتخاباتي در مناطق مختلف عربستان براي اعلام مخالفت با تصميم مقامات رياض مبني بر ممانعت دوباره از مشارکت زنان در انتخابات شدند به خصوص که به آنها وعده داده شده بود که در اين دوره شرکت خواهند کرد.

از سوي ديگر،‌ سير بازداشت فعالان حقوقي، سياسي و اجتماعي در عربستان که از فوريه گذشته شدت يافته همچنان ادامه دارد به طوري که مقامات سعودي به تازگي “زکريا معتوق آل صفوان” ، فعال حقوقي و از اهالي روستاي “السنابس” را بدون اتهام صريح يا ارايه حکم بازداشت دستگير کردند.

براساس گزارش پايگاه اينترنتي شبكه خبري العالم، برخي منابع آگاه روز شنبه در گفت‌وگو با پايگاه اينترنتي “العواميه” تاکيد کردند که بازداشت آل صفوان در واکنش به فعاليت حقوقي گسترده وي صورت گرفته است.

اين در حالي است که به گفته برخي منابع ديگر، بازداشت اين فعال حقوقي به دليل مقاله چند هفته قبل او با عنوان “دفاع از تظاهرات مسالمت آميز” صورت گرفته است.

آل صفوان در مقاله خود حق تظاهرات مسالمت آميز را “به عنوان يکي از شيوه‌هاي فعاليت سياسي، موسوم به (استفاده از فشار توده‌هاي مردم براي رسيدن به دستاوردهاي سياسي) و به عنوان حقي مشروع” مورد بررسي قرار داده بود.

بنا بر اعلام منابع مزبور تاکنون مکان بازداشت اين فعال حقوقي نامعلوم است.

از سوي ديگر مقامات سعودي “مفيد علي الفرج” از فعالان اجتماعي را ابتداي هفته گذشته دستگير کردند.

به گفته برخي بستگان الفرج، وي متهم به شرکت در تظاهرات شده است.

اين درحالي است که به گفته اين منابع هيچ مدرکي دال بر مشارکت وي در تظاهرات در دو ماه گذشته ارايه نشده است.

 • جنبش «من هم»

  جنبش «من هم» در ایران و بومی‌سازی آن

  بیدارزنی: آزار جنسی و تجاوز تقریبا در همه کشورها وجود دارد و امری مختص به ایران نیست، اما …
 • ﺟﺎنِ ﺧﻮار

  بیدارزنی: کتاب ﺟﺎنِ ﺧﻮار نوشته نیلو شاتو (نام مستعار) برای اولین بار و به درخواست نویسنده …
 • ۴۰ سال زندگی یک فمینیست در ایران

  بیدارزنی: خدیجه مقدم متولد ۱۳۳۱ است و سال‌ها در ایران فعالیت سیاسی و اجتماعی داشته است. او…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان