عضو شوراي فرهنگي و اجتماعي زنان در گفت‌وگو با فارس:

سیاست‌های کارآفرینی زنان توسط شورای فرهنگی اجتماعی زنان تصویب شد

0
254

خبرگزاری فارس: عضو شورای فرهنگی و اجتماعی زنان گفت: سیاست‌های کارآفرینی زنان توسط شورای فرهنگی و اجتماعی زنان تصویب شد که در آن توجه به خوداشتغالی زنان سرپرست خانوار و بی‌سرپرست و استفاده از زنان نخبه و توانمند در اقتصاد کشور مورد توجه قرار گرفته است.

بتول محتشمی در گفت‌‌و‌گو با خبرنگار زنان باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار داشت: به منظور پیشگیری از اشتغال کاذب زنان باید نسبت به احتساب ارزش مادی و معنوی کار خانه‌داری تلاش کرد؛ زنان خانه‌‌دار در آمارهای ملی کشور به حساب نمی‌آیند در حالی که فعالیت‌ خانه‌داری و تولیداتی آنها در خانه نقش بسیاری در تولید ناخالص ملی دارد.

وی افزود: در سیاست‌های اشتغال زنان مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی ارزش‌گذاری کار خانگی زنان درخواست شده است، مرکز آمار می‌تواند با اصلاح شاخص‌های آماری، آمار کمی و کیفی فعالیت زنان خانه‌دار را محاسبه کند و با بررسی میزان نقش آنها در تولید ملی به منظور بیمه‌ زنان خانه‌دار و قوانین حمایتی دوران بازنشستگی و از کارافتادگی آنها اقدام کند.

عضو شورای فرهنگی و اجتماعی زنان با بیان اینکه یک راهبرد اساسی دیگر در حوزه زنان، توانمند سازی و ارتقای مشارکت اقتصادی آنهاست، عنوان کرد: تقویت مشاغل خانگی و آموزش‌های لازم به زنان در این زمینه به ارتقای مشارکت اقتصادی آنها و حفظ امنیت خانواده کمک می‌کند.

محتشمی بیان کرد: امروزه زنان کشور، سرمایه‌‌ها و اموالی دارند که آن را در بانک نگه داشته یا برای خرید طلا صرف می‌کنند و این اموال در جریان تولید کشور قرار نمی‌‌دهند؛ دولت باید به منظور سرمایه‌گذاری زنان در اقتصاد کشور اطلاعات دسترسی به بازار، مواد اولیه، تولید و عرضه را در اختیارآنها قرار دهد و برای عرضه تولیدات خانگی زنان در بازارهای خود اشتغالی اقدام کند.

وی دورکاری را به منظور افزایش ساعت حضور زنان در خانه طرح مفیدی دانست و اضافه کرد: حفظ امنیت شغلی زنان در طرح دورکاری باید مد نظر قرار بگیرد همچنین حمایت از ایجاد مؤسسات تولید خانوادگی با هدف بهره‌بردای از فعالیت مولد زنان خانه‌دار و ارتقا فرهنگ کار و تلاش جمعی باید مورد حمایت قرار بگیرد.

محتشمی شاخص‌های سرمایه گذاری زنان در کشور را پایین دانست و بیان کرد: توانمند سازی زنان کشور به منظور استفاده از سرمایه‌های آنها در راه توسعه اقتصادی ضرورتی غیر قابل انکار است.

عضو شورای فرهنگی و اجتماعی زنان با اشاره به اینکه در تبلیغات تلویزیونی باید از ترویج روحیه مصرف گرایی در میان خانواده‌ها خودداری کرد، گفت: رسانه‌ها باید الگوهای صحیح مصرف را به مردم آموزش دهند و نسخه‌های استاندارد مصرف را در حوزه‌‌های مختلف مانند انرژی و ارتباطات فرهنگ‌سازی کنند هم‌اکنون شاهد هستیم که هزینه‌های زیادی از سوی زنان برای خرید لوازم آرایشی صرف می‌شود که باید این الگوها را در کشور تغییر داد.

وی افزود: با نامگذاری‌های صورت گرفته در هر سال نباید به صورت شعاری برخورد کرد در سال جهاد اقتصادی باید آیین ‌نامه‌های اجرایی، سیاست‌های تأثیرگذار بر مجاهدت اقتصادی زنان را استخراج کرد و حضور زنان را در صحنه اقتصاد کشور پر‌رنگ کرد.

محتشمی بهبود وضعیت اقتصادی کشور را تا حد زیادی نیازمند آشنایی زنان با وظایف خود دانست و افزود: زیر ساخت‌های فرهنگی، حقوقی، آموزشی و تربیتی موانع و محدودیت‌‌هایی را در زمینه اجرای سیاست‌های مصوب حوزه زنان ایجاد می‌کنند؛ نهادهای دولتی و تشکل‌های غیر دولتی زنان باید کارگروهی عملیاتی به منظور تدوین راهبردهای ارتقای نقش زنان در جهاد اقتصادی تدوین کنند و با افزایش تعامل خود با دستگاه‌های اجرایی به تبیین نقش زنان در این حوزه پرداخته و مراکز قانونگذاری با اجرای این راهبردها زمینه ایفای نقش زنان را فراهم کنند.

وی ادامه داد: کارآفرینی علاوه بر انعطاف پذیری مبتنی بر خلاقیت است و کارآفرینی زنان با توانمندی‌ها و فعالیت‌های خانه‌داری آنها هماهنگ است از این رو در شورای فرهنگی و اجتماعی زنان با تلاش بسیار توانستیم سیاست‌های کارآفرینی زنان را به تصویب این شورا رسانده که هم اکنون این سیاست‌‌ها در انتظار تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

محتشمی افزود: سیاست‌های کارآفرینی زنان که توسط شورای فرهنگی و اجتماعی زنان تدوین شده است، بر مسئله خوداشتغالی زنان و هماهنگی اشتغال آنها با شغل مادری تکیه دارد همچنین توجه به خوداشتغالی زنان سرپرست خانوار و بی‌سرپرست و استفاده از زنان نخبه و توانمند در اقتصاد کشور مورد توجه قرار گرفته است.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.