مشکل تداخل جنسیتی در دانشگاه‌ها باید هر‌چه سریعتر حل شود

0
472

{{خبرگزاری فارس}} : آیت‌الله سبحانی ‌مهمترین مشکل دانشگاه‌های کشور را مشکل تداخل جنسیتی در دانشگاه‌ها دانست و ادامه داد: مشکل تداخل جنسیتی در دانشگاه‌ها مشکلی است که باید هر‌چه سریعتر حل شود و دانشگا‌های مجزا برای این دو جنس در نظر گرفته شود.

به گزارش گروه مجلس خبرگزاری فارس، جمعی از اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی پنج‌شنبه هفته گذشته با سفر به استان قم با جمعی از علما و مراجع قم ملاقات کردند و سپس به دیدار آیت‌الله جعفر سبحانی رفتند.

نمایندگان در این دیدار پس از ارائه گزارش درباره برخی از مسائل روز کشور به تشریح مشکلات سیستم آموزشی کشور پرداختند.

عسکر جلالیان عضو فراکسیون دانشگاهیان در این دیدار با بیان اینکه شهر قم خاستگاه دانش اسلامی است، گفت: توقع ما این است که بزرگان حوزه علمیه متولی موضوع اسلامی شدن دانشگاه‌ها باشند و این موضوع را مدیریت کنید.

در این نشست همچنین سید‌فاضل موسوی نماینده خدابنده با اشاره به ظهور و بروز فرقه‌های انحرافی، تصریح کرد: افکار منحرف سعی می‌کنند، عامل پویایی شیعه را که همان انتظار ظهور امام عصر(عج) است را زیر سؤال ببرند و جا دارد حوزه علمیه در برابر این مسائل ایستادگی کند.

آیت‌الله جعفر سبحانی پس از استماع سخنان نمایندگان، با اشاره به اهمیت دانشگاه در کشور‌ اظهار داشت: اگر بخواهیم جامعه را اصلاح کنیم، باید قشر دانشگاهی اصلاح شود، چون این گروه مقدار زیادی از رهبری فکری جامعه را در دست دارند و اگر این افراد باورهای خوبی نداشته باشند، خروجی رفتارشان منجر به باورها و اعمال غیر درست خواهد شد.

وی مشکل فعلی دانشگاه‌های ایران را در سه وجه متون درسی، فقدان اساتید اسلامی و مشکل تداخل جنسیتی عنوان کرد.

این مرجع تقلید در تشریح مشکل دانشگاه‌های کشور برای اسلامی شدن‌ گفت: تا وقتی که متون درسی ترجمه مادی‌گرایانه غربی باشد، نباید انتظار داشت دانشگاه‌ها اصلاح شود، زیرا اساس دانشگاه‌های غربی بر خلاف آنچه در اسلام وجود دارد، تبیین مادی‌گرایانه تمام زمینه‌های علوم از علوم طبیعی گرفته تا علوم اسلامی است.

آیت‌الله سبحانی یکی دیگر از مشکلات فعلی دانشگاه‌ها را فقدان اساتید مسلط به علوم اسلامی خواند و تصریح کرد: برخی اساتید تنها مسلط به علوم غربی هستند که همین امر باعث می‌شود، این افراد در برابر تغییر متون درسی و تدریس علوم اسلامی مقاومت کنند.

وی مهمترین مشکل دانشگاه‌های کشور را مشکل تداخل جنسیتی در دانشگاه‌ها دانست و ادامه داد: مشکل تداخل جنسیتی در دانشگاه‌ها مشکلی است که باید هر‌چه سریعتر حل شود و دانشگا‌های مجزا برای این دو جنس در نظر گرفته شود.

این مرجع عالیقدر تأکید کرد: این اصلاحات باید قدم به قدم و در روندی آرام صورت گیرد و اصلاح علوم انسانی در خط مقدم این اصلاح قرار گیرد.

آیت‌الله سبحانی همچنین بر لزوم بومی‌سازی دانشگاه‌ها تأکید کرد و گفت: بومی‌سازی دانشگاه‌ها هر‌چه سریعتر باید در دانشگاه‌های کشور اجرایی شود زیرا در توزیع دانشجو در نقاط مختلف کشور بومی‌کردن دانشجویان از والدینشان منجر به مشکلاتی می‌شود که دولت‌مردان و مسئولان باید فکری برای آن کنند، البته باید در بومی‌سازی مصلحت‌اندیشی شود و توجه داشت که امکانات کشور به صورت عادلانه در کشور توزیع شود تا استعدادهای کشور به بهترین وجه تربیت شوند.

اعضای فراکسیون دانشگاهیان را در این دیدار مصطفی کواکبیان نماینده سمنان و مهدی‌شهر، حسین نجابت نماینده تهران، علی بنایی نماینده قم، عسکر جلالیان نماینده دیر و کنگان، حجت‌الله رحمانی نماینده الیگودرز، سعدالله نصیری‌قیداری نماینده زنجان و طارم، محمدعلی دلاور نماینده درگز، سید‌علی‌محمد موسوی‌مبارکه نماینده مبارکه، سید فاضل موسوی نماینده خدابنده تشکیل می‌دادند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.