نگرانی زنان مصر از عقبگرد وضعیت زنان به صدر اسلام

0
115

شهرزاد نیوز: زنان حاضر در میدان تحریر قاهره اکنون با نگرانی به برنامه های نیروهای مذهبی این کشور در انتخابات ماه سپتامبر نگاه می کنند.

به گفته نهاد ال قُمصان، رئیس مرکز حقوق زنان قاهره، زنان مصری تک تک قوانین را در آینده زیر ذره بین خواهند برد. نگرانی بیش از همه از برنامه های اخوان المسلمین و سلفی هاست. این ها می خواهند زنان را به آغاز اسلام برگردانند و حقوق زنان را حذف کنند.

به گفته وی، عده ای هم دستاورد های زمان مبارک را، که همسرش سوزان خود را برای نمایش در عرصه بین المللی در رأس آن قرار می داد، بهانه کرده اند و از حالا می گویند که می خواهیم قوانین آن “بانوی اول” را حذف کنیم.

وی که مرکز زنان را در سال 1996 بنیاد گذاشته، معتقد است که چنین نگاهی به قوانین پیش از انقلاب قوانین مترقی را هم زیر سوال می برد. از جمله قانون حق شهروندی مصوبه سال 2004 که طبق آن زن می تواند حق شهروندی یا تابعیت خود را به همسر و فرزندانش نیز گسترش دهد.

کریمه کمال، روزنامه نگار المصر الیوم، تهدیدات علیه زنان “کم پوشش” را بسیار جدی می داند. به گفته وی این تهدیدات به هیچ وجه شایعه نیستند و حتا سخن از ربودن زنان نیز در میان است.

التونسی نیز که در حال نوشتن کتابی درباره زنان مطلقه است، بر این باور است که زنان خاورمیانه به تغییری بنیادین نیاز دارند و همراه با آن تمام جامعه نیز به این تغییر نگاه به جنسیت نیازمند است.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.