پای درد دل های یک زن پرستار شیفت شبی

0
117

حرفه پرستارى از گذشته هاى دور به دلیل خصوصیات شغلى که داشته است در لیست سخت ترین شغل ها قرار گرفته است.

به گزارش سرویس زنان جهان؛ مولفه هایی مانند ارتباط دائمى با بیماران، قرار گرفتن در محیط های آلوده و اشعه های درمانی، عوامل بیولوژیک و کار در شیفت شب از عوامل است که همواره پرستاران خصوصاً زنان پرستار را با مشکل مواجه نموده است.

نرگس دختر شهرستانی که بعد از اتمام تحصیلاتش در رشته پرستاری در بیمارستانی دولتی در تهران استخدام و مشغول به کار شده است؛ درباره برخی از مشکلاتی که پرستاران بخصوص زنان با آن روبرو هستند گفت: نحوه کار پرستاران به صورتی است که اغلب پرستاران بعد از چند سال کار از بیماری های جسمی رنج می برند، شیوع بالای واریس در وریدهای پا به دلیل ایستادن های متداول، ابتلا به پوکی استخوان، خطر سقط جنین در پرستارانی که مدت زیادی را سرپا می ایستند و همچنین شیوع بیماری های قلبی به دلیل استرس کاری و شیفت های شبانه از جمله مشکلاتی است که برای پرستاران وجود دارد.

این دختر پرستار که در شیفت شب کار می کند در ادامه درباره برخی از مشکلات این شیفت کاری گفت: با توجه به اهمیت خواب شبانه براى سلامت افراد و ایجاد مشکلاتی مانند خستگى هاى زودرس، تحلیل قواى جسمانى، ابتلا به بیماى هاى جسمى، اختلالات خلقى و افزایش احتمال بروز انواع سرطان، برخی از پرستاران یا به دلیل سابقه کم کاری و یا به دلیل حقوق بیشتر این شیفت مجبور هستند در شیفت هاى شبانه کار کنند و مسائل ناشى از آن را متحمل شوند.

نرگس ادامه داد: زنان پرستارى که در شیفت هاى شب فعالیت مى کنند به دلیل بالا بودن ساعت کارى، کم بودن پرسنل، حجم کارى زیاد در معرض آسیب و مشکلات فراوانی قرار مى گیرند.

همچنین با توجه به ذهنیت عام و عرف جامعه کار شب برای خانم ها مورد استقبال قرار نمى گیرد و مخالفتهایى در این زمینه صورت مى پذیرد.

وی همچنین مشکلات زناشویی و خانوادگی، را از مهمترین مشکلات پرستاران زن متاهل بیان کرد و افزود: بسیارى از خانواده ها با شبکارى زنان مخالف هستند؛ زیرا در زمان شب است که تمامى افراد خانواده دور هم جمع شده و به تبادل نظر مى پردازند و نبودن زن در خانواده به خوبى احساس مى شود؛ آسیب های عاطفى و روحى به فرزندان و در نتیجه تأثیر منفى بر تربیت آنها نیز از دیگر مشکلات زنان پرستار شیفت شب است.

نرگس عدم هماهنگی و برنامه ریزی برای قرار گرفتن یک زن در محیط خانواده را از دیگر مشکلات زنان پرستار شیفت شب عنوان کرد و افزود: در این شغل باید تفریحات و برنامه های خانوادگی را با شغل هماهنگ کنی، براى یک پرستار فرصت هایى براى مراسم شادى و غم ، روزهاى تعطیلى هیچ مفهومى ندارد مهمانی رفتن و مهمانی گرفتن و تفریحاتی که اغلب خانواده ها آن را به شب ها اختصاص می دهند برای پرستاران شیفت شب مصداق ندارد.

این پرستار زن در بخش دیگری از سخنان خود به مسائل اقتصادی این شغل اشاره کرد و افزود: علی رغم مشکلات عدیده ای که در این شغل وجود دارد، پرستاران از رفاه اقتصادی برخوردار نیستند و درآمد یک پرستار حتی به صرف داشتن سابقه ی کار، به اندازه ای نیست که بتواند چرخهای یک زندگی را بچرخاند، این خود دلیلی است که علی رغم وجود عوارض و مشکلات عدیده شیفت شب به علت تفاوت حقوقی برخی از خانم ها به این شیفت روی می آورند.

وی این تفاوت حقوقی را در بیمارستان های دولتی اندک و در برخی از بیمارستان های خصوصی بیشتر عنوان کرد.

وی در پایان افزود: مطابق با مطالعاتی که انجام شده کار شبانه زنان به مرور زمان باعث پیرى زودرس، استرس، اضطراب و افسردگى در آنها مى شود و این موضوعی نیست که از دید پرستاران مخفی بوده باشد، برخی از پرستاران با آگاهی از این مسائل به دلیل مشکلات رفاهی که دارند مبادرت به پذیرفتن شیفت شب می کنند.

گفتنی است سال گذشته محمود احمدی نژاد در روز پرستار سال گذشته و به دنبال طرح موضوع کاهش ساعت کار پرستاران تا زمان استخدام ۲۳ هزار پرستار جدید، دستور که از ابتدای فروردین ۸۹ مابه التفاوت ساعت کار پرستاران به آنها پرداخت شود. اما این اتفاق نیفتاد.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.