Image copyrightISNA

در رقابت‌های دوومیدانی داخل سالن آسیا به میزبانی قطر، سپیده توکلی در ماده پنجگانه به نشان نقره دست یافت. او در جایگاه سوم قرار گرفته بود اما با احراز تخلف نماینده هندوستان، رنگ مدالش سیمین شد.

مسئولان برگزاری ر‌قا‌بت‌ها ساعتی پس از اتمام مسابقات اعلام کردند با توجه به خطای ورزشکار هندی در ماده ۸۰۰ متر، عنوان دوم مسابقات پنجگانه به نماینده ایران تعلق می‌گیرد.

پیش‌تر لیلا رجبی در پرتاب وزنه چهارم شده بود و فرزانه فصیحی سریع‌ترین دختر ایران در دوی ۶۰ متر به مقام پنجم رسیده بود. مریم طوسی نیز در ۴۰۰ متر به دلیل خطا از گردونه رقابت‌ها کنار گذاشته شد.

به این ترتیب سپیده توکلی با مدال نقره‌ای که گرفت، اجازه نداد دختران ایران در این مسابقات بدون مدال بمانند. الناز کمپانی آخرین شرکت‌کننده زن ایرانی در این مسابقات خواهد بود.

توکلی پیش از اعزام به مسابقات دوحه، در پنجگانه قهرمانی کشور بالاتر از سمیرا خجسته و غزل ماهانی اول شد و رکورد ایران را هم ترقی داد. امتیاز او در آن مسابقات، بیش از صد امتیاز بالاتر از حدنصاب ورودی به آسیا بود. ضمن این که اختلاف رکورد توکلی با نفر دوم ایران هم بیش از ۱۲۰۰ امتیاز بود.

پنجگانه نفس‌گیرترین رقابت در مسابقات دوومیدانی داخل سالن است و زنان باید با فاصله زمانی ناچیز، در دوی ۶۰ متر بامانع، پرش ارتفاع، پرش طول، پرتاب وزنه و دوی ۸۰۰ متر رقابت کنند.

گذشته از ضرورت داشتن توان جسمانی قابل ملاحظه، فقط کسانی در این مسابقه می‌توانند به موفقیت برسند که سرعت، قدرت، استقامت و انعطاف بدنی ممتازی داشته باشند. با این که بلندی قامت یک ورزشکار موجب می‌شود در برخی از این ماده‌ها شرایط بهتری داشته باشد اما در سایر مواد عنصر قد عامل تعیین کننده‌ای نیست و ورزشکار باید کیفیت و مهارت مطلوبی داشته باشد. ضعف در هر ماده باعث از دست رفتن امتیازات در رده‌بندی و جا ماندن از رقبا می‌شود.

پرش ارتفاع، ماده تخصصی سپیده توکلی است و حدنصاب ۱۸۳ سانتیمتری او، رکورد ملی ایران است. این غیر از رکوردهای امتیازی پنجگانه داخل سالن و هفتگانه فضای باز ایران است که به نام این ورزشکار ثبت شده.

توکلی متولد اسفند ۱۳۶۷ است و در آستانه سالروز تولدش توانست دومین مدال آسیایی را به گردن بیاویزد. او در بازی‌های آسیایی ۲۰۰۷ داخل سالن به میزبانی ماکائو در ۶۰ متر بامانع ششم شد و در پرش ارتفاع به مقام هفتم رسید.

Image copyrightISNA
Image captionتوکلی در مسابقات اینچئون در پرش ارتفاع رکورد ملی را ترقی داد

توکلی اولین مدال قاره‌ای را سال ۲۰۱۲ در قهرمانی داخل سالن آسیا گرفت و در ماده پنجگانه پس از ایرینا کارپووا از قزاقستان و نماینده چین، روی سکوی سوم ایستاد و مدال برنز گرفت.

دوره بعدی آن مسابقات در چین برگزار شد و سطح رقابتها چنان بالا بود که کارپووا مدافع عنوان قهرمانی به مدال برنز بسنده کرد و سپیده توکلی هم پنجم شد.

مسابقات فضای باز که دو ماده بیشتر دارد و به مراتب سخت‌تر است هفتگانه نامیده می‌شود. او در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ به میزبانی گوانگجو ششم شد.

توکلی همین رتبه را در دوره بعدی که در اینچئون برگزار شد نیز تکرار کرد، آنجا در پرش ارتفاع بهترین حدنصاب را رقم زد و رکورد ملی را ترقی داد. در پرتاب وزنه نیز دوم شد. آنچه سپیده توکلی را از دستیابی به مدال بازداشت، رکورد پایین در ۲۰۰ متر و رتبه آخر در پرش طول بود.

توکلی درباره درآمد خود از این پریدن‌ها، پرتاب‌ها و دویدن‌ها گفت: “سال ۸۶ با کسر مالیات ۴۵۰ هزار تومان می‌گرفتیم که برای تامین حداقل‌ها خرج می‌شد. الان با پولی که در لیگ می‌گیریم حتی یک کفش کتانی نیز نمی‌توانیم تهیه کنیم .”

توکلی همچنین در مورد تبعیض بین پسران و دختران در اعزام‌ به خارج از کشور و از جمله فرستاده نشدن خودش به مسابقات جایزه بزرگ آسیا به ایسنا گفت: “واقعاً نفهمیدم چرا. درحالی که چند نفر از دو و میدانی‌کاران مرد در همین رقابت‌ها حذف شدند. چرا فقط در بخش دختران باید تقسیم‌بندی اعزام صورت بگیرد. تمام تلاششان این است که از ما کم کنند تا به پسران اضافه شود. در حالی که نفر اول پسرها مقام نمی‌آورد، نفر دومش را نیز اعزام می‌کنند.”

با این که به نظر می‌رسد حجاب داشتن در برخی رشته‌ها مانند تیراندازی یا تکواندو، تاثیر محسوسی در عملکرد ورزشکاران ندارد اما در دوومیدانی، شرایط را کاملاً دشوار می‌کند. به خصوص رشته‌ای که سپیده توکلی در آن نایب قهرمان آسیا شد.

او با مثال آوردن از مسابقات بین‌المللی تایلند گفت: “هوا گرم و شرجی بود. پوشش باعث می‌شد شرایط برایمان دشوارتر شود. لباس عوض می‌کردیم و دوباره همان شرایط تکرار می‌شد. در حالی که دیگر شرکت کنندگان کار راحت تری داشتند. باید این موضوع را هم در ارزیابی نتایج ما در نظر گرفت.”

  • هزینه خشونت خانگی برای جامعه

    والبی هزینه‌های عمده‌ی خشونت خانگی را در سه دسته قرار می‌دهد: ابتدا، استفاده از خدمات که غ…
  • زن‌کشی و سربازی!

    بیایید این سربازی هم ببرید زنان را. بعد همان‌طور مثل جاهای دیگر سانسورشان کنید، مثل شهادت …
  • خواهران فراموش‌شده

    ضرورت دارد که اینجا در ترکیه بدانند در ایران جنبشی هست یا نه. برای اینکه اگر آنجا اتفاقی ب…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان