{{خبرآن لاین:}} ادامه بررسی طرح ناظر بر تأسیس و فعالیت سازمان​های مردم نهاد (غیردولتی) همچنان در مجلس خبر و حاشیه ساز است.

به گزارش خبرآنلاین، دربندی از این طرح به نحوه صدور بیانیه​های NGO​ها اشاره شده بود که برخی نمایندگان معتقد بودند این بیانیه​ها نیز باید به تایید هیات​های نظارتی برسد. محمدجواد ابطحی نماینده خمینی​شهر با اعتقاد بر اینکه در سال​های اخیر، جنبش​ها و جنگ​های نرم به دنبال سوء استفاده از ظرفیت سازمان​های مردم نهاد بوده​اند، افزود: به همین دلیل شاهد اقدامات غیرقانونی برخی از این نهادها هستیم که در مواردی تشدید شده و خلاف موازین شرعی و انقلابی ماست.

وی فعالیت گروه​های فمینیستی را مصداق بارز این سخنانش دانست و گفت: اصلا این فمینیست​ها با چه اجازه​ای امضا جمع می​کنند؟ کی به آنها مجوز داده که مسائل شرعی ما را زیر سوال ببرند؟

نادر قاضی​پور نماینده ارومیه هم که مخالف قراردادهای اقتصادی این سازمان​ها بود، پیشنهاد داد که مجلس ناظر بر آنها باشد. لاریجانی در پاسخ به وی گفت که مجلس تنها بر عقد قرارداد با دولت می​تواند ناظر باشد و قرارداد با بخش خصوصی نیازی به نظارت مجلس ندارد. با این حال قاضی​پور پیشنهادش را پیگیری کرده و با نمایندگان لابی هم می کرد که رئیس​مجلس به شوخی به او گفت: چقدر تبلیغ می​کنید، رای نمی​آورد! نهایتا هم پیش​بینی لاریجانی محقق شد و رای لازم کسب نشد.

محسن کوهکن سخنگوی هیات رئیسه نیز در خلال بررسی طرح ناظر بر تأسیس و فعالیت سازمان​های مردم نهاد تذکری داد که اصلا به این طرح مربوط نبود. او که معتقد بود تذکرات شفاهی نمایندگان در پایان جلسات علنی قانونی نیست، گفت: سنگ بنای این رویکرد غلط در مجلس ششم گذاشته شد که نمایندگان به هر چیزی در دستگاه​های اجرایی تذکر بدهند. در حالیکه در مجلس هفتم و هشتم کوشیدیم این روند را اصلاح کنیم.

وی با اعتقاد بر اینکه این رویکرد غلط در پایان جلسات علنی مجلس در حال تکرار است، گفت: از هیات رئیسه تعجب می کنم که دستور می دهند جلوی در را بگیرند تا نمایندگان در جلسه حضور داشته باشند و تذکرات خلاف قانونی که به دستگاه​های اجرایی داده می​شود را یشنوند!

لاریجانی در پاسخ به وی گفت که جای این تذکر وسط برسی یک طرح غیرمرتبط در صحن علنی نبود و باید در همان پایان جلسه ارائه می​شد.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان