{{ایسنا:}} معاون درمان دانشگاه علوم پزشكي جندي‌شاپور اهواز گفت: در سال 89، در خوزستان 22 مادر باردار فوت شدند كه مراجعه نكردن به‌موقع به مراكز بهداشتي و تشكيل ندادن پرونده، مهمترين علت فوت آنها بوده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه خوزستان، دكتر “شاهرخ رئيسيان”، در نشست خبري هيئت‌رييسه دانشگاه علوم پزشكي جندي‌شاپور اهواز، اظهار كرد: در سال‌هاي ابتدايي پس از پيروزي انقلاب، ميزان مرگ و مير مادران باردار در خوزستان 150 مورد در هر 100 هزار بارداري بود كه با فعاليت‌هاي انجام شده در سال‌هاي گذشته، اين شاخص در سال گذشته(89) به 22 مورد رسيد.

وي افزود: ميزان بارداري در خوزستان بسيار بالاست و پس از تهران، در رتبه دوم كشور قرار داريم؛ در چنين شرايطي خدمات بهداشتي به مادران باردار به خوبي ارائه مي‌شود و 22 مورد مرگ سال گذشته نيز به دليل بي‌توجهي به مراقبت‌هاي دوران بارداري و مراجعه نكردن به مراكز بهداشتي بوده است.

رئيسيان تصريح كرد: هدف‌گذاري اين است كه ميزان مرگ و مير مادران باردار در خوزستان در سال 90 كاهش يابد و حداقل به 15 مورد در 100 هزار بارداري برسد كه البته كاهش اين شاخص نيازمند افزايش آگاهي مادران باردار است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشكي جندي‌شاپور اهواز خاطرنشان كرد: 50 درصد از 22 مادر باردار فوت شده در سال گذشته روستايي و 50 درصد شهري بوده‌اند، ولي به دليل مراجعه نكردن به مراكز بهداشتي با مشكل مواجه شده‌اند؛ در بين افراد فوت شده مادراني بوده‌اند كه با وجود تحصيلات بالا و آگاهي نسبت به خطرات بارداري، به دليل ديدگاه‌هاي فرهنگي نادرست به بارداري اقدام كرده و با مشكل مواجه شده‌اند.

وي درباره اولويت‌هاي معاونت درمان دانشگاه جندي‌شاپور در سال 90، ادامه داد: ارتقاي سطح كيفي خدمات اورژانسي در بيمارستان‌ها و اورژانس‌هاي جاده‌اي از مهمترين اولويت‌هاي معاونت درمان است؛ در سال گذشته با اقدامات انجام شده بسياري از شاخص‌ها در بخش اورژانس ارتقا يافت، ولي هنوز به ميزان مطلوب نرسيده و بايد فعاليت‌ها ادامه يابد.

رئيسيان گفت: در سال گذشته در بخش تجهيز بيمارستان‌ها فعاليت‌هاي خوبي در استان انجام شد و در اسفند گذشته نيز كار تجهيز بيمارستان شادگان با اعتبار 200 ميليون تومان انجام شد؛ بيمارستان 32 تختخوابي هنديجان نيز به خوبي تجهيز شده و خدمات داخلي، اطفال و زنان در اين بيمارستان ارائه مي‌شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشكي جندي‌شاپور اهواز افزود: بودجه لازم براي ايجاد و تجهيز بيمارستان سوسنگرد اختصاص يافته و اين بيمارستان پس از بهره‌برداري، يكي از مجهزترين بيمارستان‌هاي استان خواهد بود.

وي با اشاره به شيوع بيماري ديابت در خوزستان، تصريح كرد: توافقي ميان معاونت درمان و بهداشت دانشگاه جندي‌شاپور به عمل آمده كه از اين پس افراد مبتلا به ديابت در شهرستان‌ها با مراجعه به مراكز بهداشتي و تشكيل پرونده، به مركز ديابت بيمارستان گلستان اهواز معرفي مي‌شوند.

رئيسيان خاطرنشان كرد: ديابت از سرطان چيزي كم ندارد و افراد مبتلا به اين بيماري لازم است براي دريافت خدمات و پيشگيري از گسترش بيماري، به مراكز بهداشتي و درماني محل سكونت خود مراجعه كنند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشكي جندي‌شاپور اهواز با اشاره به فعاليت‌هاي انجام شده در تعطيلات نوروز، ادامه داد: در ايام نوروز چند تصادف دلخراش در استان داشتيم كه با حضور به‌موقع ماموران اورژانس در محل، خدمات درماني به حادثه‌ديدگان ارائه شد و افراد مصدوم به بيمارستان منتقل شدند.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان