{{خبرگزاري بين المللي زنان}} : رئيس كل سازمان نظام پرستاري از رونمايي کدهای اخلاقی پرستاری در روز پرستار و راه‌اندازی یک دوره رهبری و مدیریت پرستاری با همکاری وزارت بهداشت و WHOخبر داد .
به گزارش خبرنگار حوزه سلامت خبرگزاری زنان ؛ رئيس كل سازمان نظام پرستاري با بیان اینکه هم اکنون در دنیا پرستاران به طور متوسط اختیار تجویز 250 قلم دارو را دارند اظهارداشت : متاسفانه هنوز در کشور تجویز دارو توسط پرستاران قانونی نشده است .

غضنفر میرزابیگی امروز در نشست خبری که به مناسبت روز پرستار در سالن کنفرانس سازمان نظام پرستاری برگزار شد ضمن اشاره به نقش محوری پرستاران در مصرف منطقی داروها عنوان کرد : سازمان نظام پرستاری از 2سال پیش طرحی را با عنوان “توجیه هنگام بستری و آموزش هنگام ترخیص “برگزار کرده است .

وی همچنین با بیان اینکه هم اکنون در دنیا پرستاران مجوز تجویز 250قلم دارو را به طور متوسط دارند تصریح کرد : این در حالی است که متاسفانه هنوز در کشور ما حقی قانونی برای تجویز داروها توسط شخص پرستاران اعمال نشده است.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری همچنین افزود : البته ما پیگیر آنیم تا چنین حقی را حتی در سطح پرستاران متخصص اخذ کنیم.

میرزابیگی در خصوص کمبود نیرو در حرفه پرستاری با اعلام اینکه برای رسیدن به وضعیت مطلوب و استاندارد می‌بایست تا پایان برنامه پنجم توسعه حداقل 5/1 نفر نیروی پرستار به ازای هر تخت بیمارستانی داشته باشیم، گفت: هم اکنون بین 100 تا 110 هزار نفر پرستار در مراکز بهداشتی و درمانی کشور مشغول هستند که می بایست این تعداد تا پایان برنامه پنجم حداقل به 5/2 برابر برسد.

وی با اشاره به اینکه قبلاً‌ پیشنهاد سازمان نظام پرستاری و وزارت بهداشت برای افزایش نیروی پرستاری در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح شده و مورد موافقت قرار گرفته بود ، افزود: این پیشنهاد به کمیسیون تلفیق ارجاع شده که متاسفانه با آن مخالفت شد ولی مصمم هستیم دوباره این پیشنهاد را به مجلس ببریم و امیدواریم تا پایان برنامه پنجم بتوانیم این تعداد نیروی پرستاری مورد نیاز را جذب کنیم.

میرزابیگی در ادامه از رونمایی کدهای اخلاقی پرستاری در روز پرستار و راه‌اندازی یک دوره رهبری و مدیریت پرستاری با همکاری وزارت بهداشت و WHOخبر داد و گفت: افرادی که این دوره را پشت سر بگذارند این صلاحیت را دارند که به عنوان مربی و مدرس دوره‌های مدیریت رهبری در پرستاری را در سطح کشورهای منطقه آموزش دهند.

وی با اعلام اینکه ایران اولین کشور خاورمیانه است که این دوره‌ها را راه‌اندازی می‌کند ، افزود: در زمینه استانداردهای خدمات پرستاری نیز تا کنون موفق شدیم با همکاری سازمان استاندارد ایران 150 مورد از این استانداردها را به تصویب برسانیم.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری اظهار داشت : در حوزه پرستاری نیز بیش از 500 مورد استاندارد خدمات پرستاری وجود دارد.

وی در پایان از بازنگری و به روز کردن استاندارد منابع انسانی در مراکز بهداشتی و درمانی و همچنین استاندارد نیروی پرستاری به ازای هر تخت بیمارستانی به عنوان دو اولویت برای حل کمبود کادر پرستاری در کشور یاد کرد و گفت: تعداد زیادی از پرستاران به خاطر شرایط سخت کار حاضر به کار کردن نیستند.

 • جنبش «من هم»

  جنبش «من هم» در ایران و بومی‌سازی آن

  بیدارزنی: آزار جنسی و تجاوز تقریبا در همه کشورها وجود دارد و امری مختص به ایران نیست، اما …
 • ﺟﺎنِ ﺧﻮار

  بیدارزنی: کتاب ﺟﺎنِ ﺧﻮار نوشته نیلو شاتو (نام مستعار) برای اولین بار و به درخواست نویسنده …
 • ۴۰ سال زندگی یک فمینیست در ایران

  بیدارزنی: خدیجه مقدم متولد ۱۳۳۱ است و سال‌ها در ایران فعالیت سیاسی و اجتماعی داشته است. او…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان