شهرزاد نیوز: انتخابات سه گانه پارلمان، ریاست جمهوری و فرمانداران ایالات در کشور آفریقایی نیجریه از روز شنبه دوم آوریل آغاز شده و این ماراتن انتخاباتی تا سه هفته ادامه دارد. با آن که زنان بخت چندانی برای انتخاب شدن ندارند و اغلب مورد حمله فیزیکی مردان رقیب هم قرار می گیرند، اما سازمان های زنان حاضر به عقب نشینی نبوده و خواستار سهمیه بندی برای ورود زنان به عرصه سیاست شده اند.

پرینسس تایو، یکی از فعالان حقوق زنان که از 30 سال پیش تاکنون در عرصه سیاسی فعالیت دارد، اکنون وارد مبارزه به سود “آکسیون کنگره نیجریه” شده است و می گوید که زنان به خاطر پیش داوری ها شانس بسیار کمی برای انتخاب شدن دارند و کمتر حزبی است که در لیست نامزدهای خود زنی را کاندیدا کند.

نیجریه درسال 1985 توافقنامه سازمان ملل مبنی بر رد هر نوع تبعیض علیه زنان را امضا کرده است.

به گفته الوانه اوُجوکوو، همکار مرکز دمکراسی و توسعه، تنها 7 درصد از مقامات سیاسی این کشور را زنان در اختیار دارند. از 360 کرسی پارلمان نیجریه تنها 27 نفر زن هستند و از 109 نماینده سنا تنها 9 نفر.

در حال حاضر فعالان حقوق زنان فعالیت گسترده ای را در سراسر نیجریه برای سهمیه بندی مقامات به راه انداخته اند. به گفته یکی از آنان: زنان کوتاه نخواهد آمد!

 • جنبش «من هم»

  جنبش «من هم» در ایران و بومی‌سازی آن

  بیدارزنی: آزار جنسی و تجاوز تقریبا در همه کشورها وجود دارد و امری مختص به ایران نیست، اما …
 • ﺟﺎنِ ﺧﻮار

  بیدارزنی: کتاب ﺟﺎنِ ﺧﻮار نوشته نیلو شاتو (نام مستعار) برای اولین بار و به درخواست نویسنده …
 • ۴۰ سال زندگی یک فمینیست در ایران

  بیدارزنی: خدیجه مقدم متولد ۱۳۳۱ است و سال‌ها در ایران فعالیت سیاسی و اجتماعی داشته است. او…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان