زنان تیرانداز چراغ‌های اول‌ ورزش ایران را روشن کردند

0
127

خبرگزاری بین المللی زنان : بانوان تیرانداز در سالی که گذشت عملکرد پرافتخاری را از خود به ثبت رساندند.

به گزارش خبرگزاری زنان ؛ تیم ملی تیراندازی ایران در شانزدهمین دوره بازی‌های آسیایی توانست با درخشش بانوان تیرانداز در رقابت با تیراندازان 16 کشور به رتبه با ارزش ششمی آسیا در رشته اهداف ثابت دست پیدا کند.
دو مدال نقره الهه احمدی و تیم ملی تفنگ بادی 10 متر زنان و تک مدال برنز تفنگ 50 متر سه وضعیت زنان، تمام مدال‌هایی بود که در این رقابت‌ها برای تیم ملی تیراندازی به دست آمد تا ضمن کسب نخستین مدال‌های تاریخ تیراندازی در بازی‌های آسیایی، زنان در این افتخارآفرینی سهم بسزایی داشته باشند.

مدال‌هایی که برای تیراندازی ایران در گوانگجو به دست آمد علاوه بر اینکه چراغ اول مدال‌‌‌آوری کاروان ورزش ایران در این رقابت‌ها را روشن کرد، یک بار دیگر نشان داد تیراندازان زن ایران می‌توانند جورکش ملی‌پوشان مرد بوده و حرف‌های زیادی برای گفتن در سطح بین‌الملل داشته باشند.

{{نخستین‌های ورزش ایران همه متعلق به تیراندازان زن}}

نخستین سهمیه المپیک ورزش ایران برای مسابقات لندن 2012 توسط یک تیرانداز زن یعنی مه‌لقا جام‌بزرگ در مسابقات تیراندازی قهرمانی جهان مونیخ به دست آمد و افتخاری دیگر در کارنامه زنان ملی‌پوش تیرانداز به ثبت رسید، سپس نخستین مدال بازی‌های آسیایی توسط زنان تیرانداز کسب شد و در نهایت این افتخارات پس از اینکه اولین ورزشکار پرمدال بازی‌های آسیایی نیز از دل تیراندازان زن کشورمان بیرون آمد، تکمیل شد.

در جدول مدال‌آوران، چهار ورزشکار ایرانی بیش از یک مدال کسب کردند. سجاد مرادی با یک طلا و یک نقره در ماده‌های 800 متر و 1500 متر دو و میدانی از لحاظ ارزش مدال در صدر ورزشکاران قرار گرفت، اما از لحاظ تعداد مدال الهه احمدی در تیراندازی با 2 مدال نقره و یک برنز در صدر ورزشکاران ایرانی از لحاظ مجموع مدال‌ها قرار گرفت.

{{تبریک نایب شیخ سلمان و لیوپیونگ به فدراسیون تیراندازی ایران}}

درخشش تیراندازان زن ایران از چشم مسئولان ارشد فدراسیون جهانی و مقامات هم پنهان نمانده و نایب رئیس کویتی فدراسیون جهانی که ریاست کنفدراسیون تیراندازی آسیا را نیز برعهده دارد، همراه با وزیر ورزش چین این درخشش را تبریک گفتند.

شیخ سلمان، رئیس کنفدراسیون تیراندازی آسیا در دیدار با سیدمهدی هاشمی کسب نخستین مدال نقره ایران در بازی‌های آسیایی و صعود سه تیرانداز زن ایران به فینال این رقابت‌ها را به رییس فدراسیون ایران تبریک گفت و در این زمینه عنوان کرد: “تلاش فدراسیون تیراندازی در ایران برای کنفدراسیون تیراندازی آسیا بسیار مهم و با ارزش است و قطعاً برنامه فدراسیون ایران باعث شده که امروز زنان تیرانداز ایران بتوانند سهمی در مدال‌های آسیایی داشته باشد.”

همچنین وزیر ورزش و رئیس کمیته ملی المپیک چین نیز کسب مدال نقره توسط بانوان تیرانداز ایران در نخستین روز بازی‌های آسیایی گوانگ‌جو را تبریک گفته و این مورد را نشان‌دهنده توسعه ورزش در ایران دانست.

{{هاشمی: بانوان ایران نشان دادند حرف‌های زیادی برای گفتن دارند}}

رئیس فدراسیون تیراندازی ایران معتقد است بانوان تیرانداز توانمند هستند و نشان دادند که حرف‌های زیادی برای گفتن دارند.

سید‌مهدی هاشمی در گفت‌وگویی با فارس در این زمینه اظهار داشت: “مدال نقره بازی‌های آسیایی در روز اول بازی‌های آسیایی 2010 گوانگجو برای ورزش ایران بسیار ارزشمند بود و چون این مدال توسط بانوان به دست آمد ارزش آن دو چندان شد. بانوان ما توانمند هستند و نشان دادند که حرف‌های زیادی در تمام عرصه‌ها به خصوص عرصه ورزش برای گفتن دارند. ”

{{مردان همچنان زیر سایه زنان}}

زنان تیرانداز در سالی که گذشت روند موفقیت آمیزی را پشت سر گذاشتند. از سویی دیگر مردان ملی‌پوش باز هم نتوانستند به توفیقی دست پیدا کرده و زیرسایه زنان باقی ماندند.

البته در این مورد لازلو سوچک، سرمربی تیم ملی تفنگ ایران معتقد است روند پیشرفت مردان در تمام جهان از زنان کندتر است. این مورد فراگیر است و مختص ایران نیست. اگر چین را نگاه کنید، می‌بینید در تیراندازی و در رشته‌های مختلف پنج زن در حالی در کورس قهرمانی جهان هستند که تنها یک تیرانداز مرد چینی در کورس حضور دارد. به نظر می‌رسد در ایران نیز همین شرایط حاکم است.

{{تحقق وعده الهه احمدی در سیدنی}}

الهه احمدی، بانوی تیراندازی ایران، پس از کسب مدال جام جهانی در اردبهشت‌ماه که نخستین مدال در تاریخ این رقابت‌ها بود، بار دیگر افتخارآفرین شد.

وی این بار توانست در بازی‌های آسیایی گوانگجو دو مدال نقره و یک برنز در بخش‌ تیمی و انفرادی در رشته تفنگ کسب کند.

وی بین 284 ورزشکار ایرانی با کسب سه مدال، عنوان پرمدال‌ترین ورزشکار ایرانی بازی‌ها را به خود اختصاص داد.

وی در گفت‌وگویی با فارس در این مورد گفت: این مدال‌ها مسئولیتم را سنگین‌تر می‌کند. حالا تمام تلاشم این است که سهمیه المپیک بگیرم که حتما این کار را انجام خواهم داد. یک سهمیه را برای من کنار بگذارید.
که این اتفاق در روزهای نخستین سال 90 در سیدنی استرالیا رخ داد و احمدی دومین سهمیه حضور در المپیک 2012 را کسب کرد.

با توجه به پیش رو داشتن مسابقات متعدد جام‌جهانی در سال 2011 میلادی، باز هم می‌توان امیدوار بود که زنان تیرانداز تعداد سهمیه‌های خود در المپیک 2012 لندن را افزایش دهند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.