پروژه‌ی «ویو»: زنان ویدیوبلاگر برای تغییر و توان‌مندسازی

0
137

بنیاد «مک‌آرتور» و موسسه‌ی «هیستاک» جایزه‌ی مالی سالانه‌ای دارند که هرساله به طرحی برای توان‌مندسازی، توسعه، گسترش فن‌آوری یا رسانه‌های آلترناتیو تعلق می‌گیرد. بنیاد «مک‌آرتور» یکی از بزرگ‌ترین بنیادهای توان‌مندسازی آمریکاست که کمک‌های مالی و سرمایه‌گذاری‌هایی در حوزه‌ی رسانه، توسعه، حقوق بشر و صلح انجام می‌دهد. موسسه‌ی «هیستاک» نیز سرمایه‌گذاری‌های بسیاری در حوزه‌ی ابتکارات و خلاقیت‌های گروهی مربوط به فن‌آوری و عصر ارتباطات و اطلاعات انجام می‌دهد.

در سال ۲۰۰۹، طرح دو زن جوان هندی برنده‌ی جایزه‌ی مالی سالانه‌ی این دوبنیاد شد. سپنا شاهانی و آنگانا جواهری، دو زن جوان هندی بودند که طرح آن‌ها برای احداث سازمان غیردولتی و وب‌سایت آموزشی برای ترویج استفاده از ویدیوبلاگ برنده‌ی این جایزه شد. شاهانا و جواهری گروه مخاطب خود را زنان نیمه‌شهری جامعه‌ی هند تعریف کردند و هدف خود را تاسیس پلات‌فرم اینترنتی برای این زنان تعیین کردند تا از طریق ویدیوهای کوتاه آماتور، دیدگاه‌ها و انتقادها و نظراتشان را درباره محیط جامعه‌ی خود و مسائلی که در زندگیش‌شان تاثیر دارد بیان کنند.

پلات‌فرمی برای تقویت صدای زنان

«ویدیو بلاگ زنان با صدای بلند برای توان‌مندسازی» نام کامل طرح سپنا شاهانی و انگانا جواهری است. آن‌ها نام اختصاری «ویو» را که برگرفته‌ی از حروف اول کلمه‌های طرح است برای عنوان رایج‌تر طرح انتخاب کردند.

«ویو» فلسفه‌ی خود را این‌طور تعریف کرده است که لازم است صدای زنان جوان هندی در سطحی وسیع‌تر شنیده شود و این زنان محل و ابزاری برای تحلیل مشکلات جوامع محلی خود در اختیار داشته باشند. «ویو» معتقد است که اگر این ابزار و توانایی در اختیار زنان جوان نیمه‌شهری هندی قرار بگیرد، اعتماد به نفس این زنان تقویت شده و می‌توانند رهبریت جوامع کوچک خود را در اختیار گرفته و راه‌حل‌های کارگشا ارائه دهند.

«ویو» میان زنان جوان در استان‌های مختلف هندوستان شبکه‌سازی انجام می‌دهد و وب‌سایت آن‌ها پلات‌فرمی برای ارتباط این زنان با یک‌دیگر است.

روزنامه‌نگاری شهروندی، اصل بنیادی «ویو»

پروژه‌ی «ویو» بر مبنای اصول روزنامه‌نگاری شهروندی تاسیس شده و گسترش و توسعه‌ی روزنامه‌نگاری شهروندی میان زنان جوان هندی، از هدف‌های مهم این طرح است.

بخش آموزشی وب‌سایت «ویو» آموزش‌های مقدماتی و پیش‌رفته‌تری درباره‌ی روزنامه‌نگاری شهروندی، اهداف و اهمیت آن وآموزش‌های مقدماتی نوشتن، ویراستاری را به رایگان در اختیار همه قرار می‌دهد. از آن‌جایی که این پروژه یک ویدیو بلاگ است، بخش عمده‌ای از آموزش‌ها درباره‌ی دوربین، شیوه‌ی استفاده از دوربین‌های آماتور، ادیت، صداگذاری و میکس است.

«ویو» اما دوره‌های آموزشی پیش‌رفته‌تر و مفصل‌تری هم دارد. «ویو» در ارتباط با سازمان‌های غیرمدنی بسیاری که در حوزه‌ی حقوق زنان در هند فعال هستند هر نه ماه از این نهادهای غیرمدنی می‌خواهد یک زن جوان را انتخاب کرده و برای دوره‌ی آموزشی پیش‌رفته نه ماهه‌ی «ویو» معرفی کنند. «ویو» به جز آموزش، ابزار کار لازم از جمله دوربین و میکروفون را در اختیار این زنان جوان می‌گذارد. این زنان بعد از پایان دوره‌ی آموزشی باید نه تنها ویدیوهایی برای وب‌‌سایت تهیه کنند و در وبلاگ «ویو» درباره‌ی تجربه‌ی تهیه‌ی این ویدیوها بنویسند، که مامور می‌شوند که به زنان دیگری در شهر محل زندگی خود و از طریق نهادهای غیردولتی آموزش‌ها را منتقل کنند. حاصل کار این دیگر زنان نیز همه در وب‌سایت«ویو» به نمایش گذاشته می‌شود.

«ویو» با پلات‌فرم‌های آموزشی دیگری با هدف توسعه‌ی روزنامه‌نگاری شهروندی و گسترس استفاده از فن‌آوری در جوامع محلی هم در ارتباط نزدیک است. گردانندگان پروژه در وب‌سایت خود لیستی از این وب‌سایت‌های مفید را هم معرفی کرده‌اند تا شرکت‌کنندگان به منابع آموزشی آن‌ها نیز دسترسی داشته باشند.

«جنسیت»، دغدغه‌ی اصلی «ویو»

وب‌سایت این پروژه، به جز ویدیوهایی با موضوعات مختلف که منتشر می‌کند، هر ماه یک موضوع مشخص را نیز انتخاب می‌کند که موضوع اصلی ویدیوبلاگ در آن ماه مشخص است. بیشتر این موضوعات پیرامون جنسیت و زنان است، برای مثال «جنسیت»، «بهداشت مربوط به زنان» و «ایدز و زنان» برخی از موضوعات اصلی ماه‌های اخیر پروژه‌ی «ویو» بودند. به جز این در وب‌سایت این پروژه می‌توان ویدیوهای جالبی با موضوع محیط‌زیست و اهمیت حفظ آن، نشست‌های فعالان جنبش زنان، مصرف بالای مواد مخدر میان زنان ترانس سکسشوال، اهمیت آموزش زنان و نشست‌هایی با زنان افغان را مشاهده کرد.

در بخش «وبلاگ‌نویسان» سایت، نقشه‌ای دموگرافیکی از ویدیوبلاگرهای این پروژه را خواهید دید و با کلیک روی نام و عکس هریک، اطلاعات بیشتری درباره‌ی هر یک از آن‌ها کسب خواهید کرد.

«ویو» که طرح اولیه سپنا شاهانی و آنگانا جواهری بود، حالا پنج عضو دیگر را به تیم گردانندگان اضافه کرده است که جز یک نفر، بقیه همه زن هستند. «ویو» تا حالا موفق به تربیت سی زن ویدیوبلاگر و جوان از طریق دوره‌های نه‌ماهه‌ی آموزشی‌اش شده است. این سی زن هریک به نوبه‌ی خود زنان دیگری را آموزش داده و ویدیو بلاگرهای تازه‌ای را به پروژه اضافه کرده‌اند.

پروژه‌ی «ویو» هم صفحه‌ی فیس‌بوک دارد و هم شناسه‌ی توئیتر که می‌توان ویدیوهای تولیدی آن‌ها و اخبار ورکـشاپ‌های تیم کوچک آن‌ها را از طریق این دو شبکه‌ی اجتماعی دنبال کرد. به جز این، یک گروه گوگلی هم دارند که می‌توان عضو آن‌جا شد و اخبارشان را از طریق اییمل دریافت و در برخی بحث‌هایشان شرکت کرد.

«ویو» که سال گذشته برنده‌ی جایزه‌ی هزاردلاری نهادهای مدنی سوئد هم شده است، وبلاگی هم در بلاگ اسپات دارد که ویدیو بلاگرها و گردانندگان پروژه در این وبلاگ از تجربه‌هایشان، بحث‌های آموزشی و خوانده‌های جالبشان می‌نویسند. «ویو» حالا یک سال و نیم بعد از افتتاح، برنامه‌های اموزشی مدونی برای آموزش دیگر زنان علاقه‌مند در نهادهای مدنی و غیردولتی دیگر هم دارد. خودشان می‌گویند:«ما به آموزش و توان‌مندسازی زنان ویدوبلاگر دیگر باور داریم. به آموزش زنانی که به ویدیوهای خلاق ساخته‌ی خود برای مطرح کردن وقایع، تاثیرگذاری و تغییرات مثبت علاقه‌مند هستند و باور دارند.»

تحریریه: یلدا کیانی

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.