خبرگزاري فارس: عضو كميسيون فرهنگي مجلس گفت: در لايحه بودجه سال 90 براي گسترش موضوع عفاف و حجاب، ساماندهي مد و لباس و اجراي مصوبات برنامه پنجم توسعه در حوزه زنان اعتباري اختصاص نيافته است.

فاطمه رهبر در گفت‌و‌گو با خبرنگار زنان باشگاه خبري فارس «توانا» در ‌خصوص اعتبار اختصاص يافته به مسائل حوزه زنان و خانواده در لايحه بودجه سال 90 اظهار داشت: نكته مورد توجه در لايحه بودجه سال 90 ضرورت اختصاص اعتبار براي اجرايي شدن مصوبات برنامه پنجم توسعه در حوزه زنان و خانواده است.

وي در ادامه افزود: ماده 230 برنامه پنجم به موضوع تدوين برنامه جامع توسعه امور زنان و خانواده اشاره مي‌كند كه بازنگري تمام قوانين مربوط به اين قشر اعم از زنان شاغل، خود سرپرست و بد سرپرست، توانمند‌سازي زنان، مباحث پژوهشي، فرهنگي، تأمين اجتماعي و ارتقاء جايگاه زنان در عرصه بين‌الملل را مورد تأكيد قرار مي‌دهد.

اين نماينده مجلس با بيان اينكه مصوبات برنامه پنجم توسعه در حوزه زنان، دولت را موظف مي‌كند با همكاري سازمان‌هاي مرتبط و مركز امور زنان و خانواده به تدوين برنامه جامع توسعه امور زنان و خانواده بپردازد، اضافه كرد: تدوين اين برنامه نيازمند تأمين بودجه است و يكي از مصوبات كميسيون فرهنگي مجلس، تهيه بودجه مورد نياز براي تدوين اين برنامه است.

عضو كميسيون فرهنگي مجلس در‌ خصوص اعتبار اختصاص يافته به موضوع ساماندهي مد و لباس در لايحه بودجه سال 90 بيان كرد: قانون ساماندهي مد و لباس از زمان مجلس هفتم به تصويب رسيده است اما هيچ سالي در لايحه بودجه ارائه شده از سوي دولت به مجلس اين موضوع مورد توجه قرار نگرفته است و در لايحه بودجه سال 90 نيز به آن بي‌توجهي شده است كه در كميسيون فرهنگي مصوبه‌اي را براي اختصاص اعتبار در لايحه بودجه سال 90 به ‌منظور اجراي قانون ساماندهي مد و لباس به تصويب رسانديم.

رهبر ادامه داد: موضوع مورد توجه ديگر، قانون گسترش عفاف و حجاب است؛ با توجه به موارد متعددي كه سال 89 در مجلس در اين زمينه مطرح شد و كميسيون‌هاي مختلف و به ويژه فراكسيون زنان جلسات مختلفي را با مسئولان مربوطه در زمينه اجراي قانون عفاف و حجاب داشتند و با توجه به اينكه متولي اصلي اين امر وزارت كشور است، اين وزارتخانه در ديدارهاي خود با اعضاي كميسيون فرهنگي مجلس گزارش‌هايي را به آنها ارائه كرد كه بر اساس آن برنامه‌هايي را براي گسترش موضوع عفاف و حجاب در نظر گرفته‌‌است اما باز هم در لايحه بودجه سال 90 اعتباري براي اين موضوع اختصاص نيافت.

وي افزود: كميسيون فرهنگي مجلس در رابطه با گسترش عفاف و حجاب مصوبه‌اي را تصويب كرد تا بحث گسترش فرهنگ عفاف و حجاب در سال 90 اجرايي شود و به بهانه كمبود بودجه اين موضوع تعطيل نشود.

اين نماينده مجلس گفت:در جلسه كميسيون فرهنگي مصوبه‌اي براي اختصاص بودجه به مشاوران امور زنان و خانواده استانداري‌ها به تصويب رسيد؛ با توجه به اين سه نقصي كه در ارائه لايحه بودجه سال 90 به مجلس وجود داشت لازم بود موارد ديگري از جمله حوزه‌هاي علميه و ورزش زنان مورد توجه قرار بگيرد كه اين موارد در دل مصوبات كميسيون فرهنگي لحاظ شده است و تلاش مي‌كنيم تا مصوبات كميسيون فرهنگي را در كميسيون تلفيق مجلس تصويب كنيم تا در سال 90 شاهد كمبود بودجه براي اجراي برنامه‌ها حوزه زنان نباشيم.

 • جنبش «من هم»

  جنبش «من هم» در ایران و بومی‌سازی آن

  بیدارزنی: آزار جنسی و تجاوز تقریبا در همه کشورها وجود دارد و امری مختص به ایران نیست، اما …
 • ﺟﺎنِ ﺧﻮار

  بیدارزنی: کتاب ﺟﺎنِ ﺧﻮار نوشته نیلو شاتو (نام مستعار) برای اولین بار و به درخواست نویسنده …
 • ۴۰ سال زندگی یک فمینیست در ایران

  بیدارزنی: خدیجه مقدم متولد ۱۳۳۱ است و سال‌ها در ایران فعالیت سیاسی و اجتماعی داشته است. او…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان