انتخاب زیبا!

شمیم شرافت

بیدارزنی: به گزارش آیمارکتور شرکت داو «Dove» یکی از برندهای مطرح در حوزه محصولات آرایشی و بهداشتی در آخرین اقدام تبلیغاتی خود دست به اجرای کمپینی با عنوان «Choose Beautiful» یا «زیبا را انتخاب کن» در شهرهای لندن، سانفرانسیسکو، شانگهای، سائوپائولو و دهلی به راه انداخته است و در مکان‌هایی با دو ورودی با قرار دادن دو تابلو در بالای آن‌ها با عناوین «زیبا» و «معمولی» انتخاب گزینش عبور از در زیبا و معمولی را به زنان داده است. نتیجه آن‌که ۹۶ درصد افراد، تابلوی معمولی را برای ورود انتخاب کردند. تلاش داو بر این بود تا نشان دهد زیبایی مربوط به‌ظاهر نیست و خانم‌ها باید با تقویت اعتمادبه‌نفس خود، به خودشان بیش‌تر توجه کنند.

یکی از معیارهای مهم جامعه مدرن امروز تأکید بر زیبایی ظاهر افراد است، جامعه مدرن از طریق رسانه‌های خود تیپ­های ایده­آلی از زیبایی برای افراد تعیین می‌کند که نه‌تنها زنان بلکه مردان را نیز شامل می‌شود. داشتن قد، هیکل و چهره به شیوه‌ای که هنرپیشه‌ها و خواننده‌ها دارند، برای بسیاری از افراد چنان دغدغه شده است که برای تبدیل خود به آنچه «آن‌ها» می‌خواهند دست به جراحی‌های زیبایی غیرضروری نیز می‌زنند؛ اما با توجه به سلسله‌مراتب مردسالارانه تبلیغات و رسانه‌ها، زنان بیش از مردان قربانی این ظاهرسازی می‌شوند. امروز در زنان نهادینه‌شده است که باید زیبا باشند؛ اما زنان دنیای واقعی خود را زیبا نمی‌دانند چراکه فاصله زیادی بین خود و زنان زیبایی که از طرف رسانه‌ها به آن‌ها ارائه می‌شوند، احساس می‌کنند. آن‌ها در ملاک‌های زیبایی که برای آن‌ها تعریف ‌شده است نمی‌گنجند و نتیجه این امر همین می‌شود: زنان خود را معمولی می‌دانند، نه زیبا.

self-esteem-social-experiment-choose-beautiful-dove-9

کمپانی داو نیز خود از ارائه تبلیغات جنس‌گرایانه مبرا نیست. این شرکت که برای تبلیغات صابون خود از همان زنان زیبا و نه معمولی استفاده می‌کند، در بازتولید کلیشه‌های جنسیتی بی‌تأثیر نبوده است. شاید این حرکت داو گامی باشد تا مدیران این شرکت در ارائه تبلیغات خود نیز دست به بازاندیشی بزنند.

سالانه افراد زیادی زیر تیغ جراحی‌های زیبایی می‌روند، برای برخی رسیدن به ایده­آل­های زیبایی تبدیل به‌نوعی وسواس ذهنی می‌شود و حتی عده­ای جان خود را نیز برای این تغییرات از دست می­دهند. در کشورهای اروپایی و در آمریکا افراد هزینه­ زیادی برای این جراحی­ها پرداخت می‌کنند، درحالی‌که در کشور ما به علت شیوع بیش از حد آن، قیمت­ها بسیار کم‌تر و پزشکان این حوزه بیش­تر است. در سطح جهانی براساس گزارش انجمن بین‌المللی جراحان پلاستیک (ISAPS) در سال ۲۰۱۳ بیش از ۲۳ میلیون عمل جراحی صورت گرفته است در ایران نیز هر سال حدود ۲۵ تا ۳۰ هزار جراحی زیبایی انجام می‌شود، این در حالی است که عمل جراحی سینه بیش از پیش در حال افزایش است.

self-esteem-social-experiment-choose-beautiful-dove-10

در دنیایی که مصرف بیش از حد تبلیغ می‌شود، سکس حلال مشکلات است و در دنیایی که سالخوردگی نشانه ضعف و نه تجربه است، افراد برای بهترین بودن حتی از آزار خود نیز ابایی ندارند.

برای حل چنین معضلات اجتماعی در سطح کلان نیازمند تغییر رویکرد رسانه­ها به درک «زیبایی» هستیم. در سطح میانی با گسترش و بسط فعالیت­های مدنی و آگاهی بخشی در جامعه می‌توان به تغییر خودپنداره­های افراد کمک کرد و در سطح خرد نیز با تغییر نگرش فردی و آگاهی بخشی به اطرافیان از دروغی که جامعه مصرفی جهانی به آن­ها گفته است می­توان به‌صورت گلوله برفی از غرق شدن افراد از سیستم یکسان­سازی جامعه سرمایه‌داری جلوگیری کرد.

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

یک قدم عقب نخواهیم‌رفت

جمعی از فعالان زنان
«ما معتقدیم تخیل فردایی برابر و مترقی، نیروی پیش‌برنده‌ایست برای ایستادن در برابر ظلم.» همچنین معتقد به در‌هم‌تنیدگی حوزه‌های ستم، تقاطع‌های آن و زیربنایی بودن مسئله‌ی اقتصاد هستیم، اما این بدان معنا نیست که رفع تمامی اشکال ظلم را به فردای انقلاب موکول کنیم.

منشور زنان آفريقای جنوبی

بیدارزنی: مبارزات آفریقای جنوبی برای برابری جنسیتی را می‌توان در دو منشور تهیه شده توسط گروه‌های پیشروی زنان در این کشور، مشاهده کرد. اولین...

نظری بر «مطالبات زنان؛ از حق مشارکت سیاسی تا حق اشتغال و دستمزد برابر»

انوشه گلشن
تنها یک برنامه جامع و باز است که با حضور فعال تمامی اقشار و طبقات، شهری و روستایی، پیر و جوان و … می‌تواند مطالبات زنان را پاسخ دهد، که در «مطالبات زنان»ِ موردِ بحث  فقدان حضور  زنان کارگر، روستایی عشایر و اقلیت‌ها و زنان مهاجر افغان  به شدت احساس می‌شود.

نوشته‌های مرتبط

خواهان رفع تبعیض و آزادی اجتماعات در دانشگاه‌ها هستیم

بیانیه بیدارزنی به مناسبت ۱۶ آذر روز دانشجو
بیدازنی: به نام زن زندگی آزادی و به نام خدای رنگین‌کمان با شروع اعتراضات سراسری درپی کشته‌شدن ژینا (مهسا) امینی با شعار محوری «زن، زندگی، آزادی»،...

زن زندگی آزادی یعنی …

پرونده بیدارزنی به مناسبت ۲۵ نوامبر
بیدارزنی: قریب به دو ماه است که قیام «زن زندگی آزادی» در پیوندی ناگسستنی با تاریخ خیرش‌ها و اعتراضات مردمی طی دهه‌های گذشته در...

از «مشکلی بدون نام» به یک نوع معلولیت

جودی سینگر / مطالعات انتقادی معلولیت - ۱
بیدارزنی: جودی سینگر و مادر و دخترش هرسه اوتیستیک هستند. او در نیمه دوم دهه ۱۹۹۰ میلادی پایان‌نامه دوره کارشناسی خود را درباره اوتیسم...
جوانی جمعیت و حمایت از خانواده؛‌ از طرح تا قانون

گزارش تصویب یک قانون علیه حق تصمیم‌گیری برای فرزندآوری

فروغ سمیع‌نیا
بیدارزنی: پس از انقلاب ۵۷ و تاکید سران انقلاب بر فرزندآوری، نرخ  زاد و ولد در ایران رو به فزونی رفت. به طوریکه از...