{{بی بی سی:}} : این جشنواره از روز جهانی زن (هشتم مارس) در لندن شروع شده است

هفتمین دوره جشنواره فیلم زنان با عنوان Birds eye view از روز ۸ مارس (۱۷ اسفند) همزمان با روز جهانی زن در لندن آغاز به کار کرده است.

در این جشنواره که تا روز ۱۷ مارس ادامه خواهد داشت، فیلم های کوتاه و بلند، مستند و داستانی از سینماگران زن سراسر جهان به نمایش درخواهد آمد.

این جشنواره امسال به مناسبت صدمین سالگرد روز جهانی زن، برنامه ویژه ای برای بزرگداشت سینماگران زن برجسته جهان از مایا درن سینماگر تجربی آمریکایی تا مارگرت فون تروتا فیلمساز فمینیست و موج نوی سینمای آلمان ترتیب داده است.

به همین مناسبت، برخی از فیلم های مهم تاریخ سینما که به وسیله این سینماگران زن ساخته شده اند مثل کابوس های عصرگاهی ساخته مایادرن و روزا لوکزامبورگ ساخته مارگارت فون تروتا به نمایش در می آید.

مارگارت فون تروتا، یکی از پیشگامان موج نوی آلمان، کارش را در سینما با بازی در فیلم های رینرورنر فاسبیندر و فولکر اشلندورف (همسر سابق اش) شروع کرد. فیلم خواهران آلمانی او برنده شیر طلایی ونیز سال ۱۹۸۱ شد.

فون تروتا خالق آثاری چون دوستان و شوهران (نامزد خرس طلایی برلین ۱۹۹۳)، سکوت طولانی و روزنتراس (محصول ۲۰۰۳)، قول، خواهران آلمانی، سال های سربی و دیوانگی محض است.

فیلم های فون تروتا درونمایه ای سیاسی و فمینیستی دارند و بر محور مسائل زنان در جامعه معاصر آلمان ساخته شده اند.

فیلم درخشان روزا لوکزامبورگ ساخته فون تروتا درباره یکی از مطرح ترین چهره های سیاسی زن جهان و شمایل چپ قرن بیستم است.

فون تروتا، در فیلم روزا لوکزامبورگ، جنگ ها، مبارزه سیاسی، اعتراض ها، زندان ها و روابط عاشقانه این زن انقلابی و سوسیالیست (۱۸۷۱-۱۹۱۹) را تصویر کرده است. زنی که برای انقلاب لهستان و ایجاد دموکراسی در آلمان تلاش و مبارزه زیادی کرد.

باربارا سوکووا به خاطر بازی در نقش روزا لوکزامبورگ برنده بهترین بازیگر جشنواره کن ۱۹۸۶ شد.

علاوه بر روزا لوکزامبورگ آخرین ساخته فون تروتا با عنوان نگاه: زندگی هیلدگارد وون بینگن محصول ۲۰۰۹ نیز به نمایش درمی آید. تروتا این فیلم را درباره یک راهبه فمینیست قرن دوازدهمی ساخته است. زنی که تنها یک راهبه نبود بلکه یک آهنگساز، فیلسوف، نمایشنامه نویس، شاعر و دانشمند بود و نقشش را در این فیلم باربارا سوکوا، بازیگر نقش روزا لوکزامبورگ، بازی می کند. هیلدگارد نخستین زنی بود که برای حق زنان در مورد موعظه انجیل مبارزه کرد.

جشنواره امسال همچنین با نمایش فیلم تجربی رادیکال کابوس های عصرگاهی ساخته مایادرن، از این سینماگر آوانگارد سینمای جهان تجلیل می کند.

کابوس های عصرگاهی (۱۹۴۳)، فیلمی کوتاه و یکی از نخستین آثار تجربی سینماست که با همکاری مایادرن از پیشگامان سینمای تجربی جهان و همسرش الکساندر حمید، با لحن شاعرانه ای ساخته شده است.

فیلم در جهانی بهتر ساخته فیلمساز دانمارکی سوزان بیر که برنده جوایز اسکار و گلدن گلوب بهترین فیلم خارجی امسال شد، از فیلم هایی است که برای نخستین بار در بریتانیا در این جشنواره به نمایش درمی آید.

این فیلم درباره خشونت در یک جامعه مدرن است و فیلمی است که مسائل مهم و پرتنش جوامع اروپایی به ویژه دانمارک را که به جامعه ای آرام و خاموش معروف است، زیر ذره بین قرار می دهد.

همچنین فیلم وسترن راه میان بر میک (Meek’s Cutoff) ساخته کلی ریشارت با شرکت میشل ویلیامز و شرلی هندرسن، از فیلم های دیگر قابل توجه این جشنواره است. این فیلم که وقایع آن در ایالت اورگون در غرب آمریکا در قرن نوزدهم می گذرد، نامزد دریافت شیر طلایی جشنواره ونیز سال گذشته بوده است.

این فیلم به ویژه به خاطر فیلمبرداری درخشان اش از چشم اندازهای پهناور غرب آمریکا تحسین شده است.

{{زنان خون آشام}}

زنان خون آشام، یکی از بخش های ویژه جشنواره امسال زنان است که اختصاص به نمایش فیلم های گوتیک و وحشتناک سینمای صامت دارد که فیلمنامه نویسان و بازیگران زن نقش مهمی در ساختن آنها داشته اند.

فیلم های دکتر جکیل و مستر هاید محصول ۱۹۲۰ ساخته جان اس رابرتسون و نوشته کلارا برنجر (فیلمنامه نویس پرکار کمپانی متروگلدوین مایر در دهه بیست)، باد ساخته ویکتور شوستروم (محصول ۱۹۲۸) و نوشته فرانسیس ماریون (نخستین زن برنده اسکار بهترین فیلمنامه) و با بازی لیلیان گیش (نخستین بازیگر زن فیلم های صامت) و فیلم گنجشک ها ساخته ویلیام بیودین (محصول ۱۹۲۶) و با بازی مری پیکفورد (از مهمترین بازیگران عصر صامت) از جمله این فیلم هاست.

از سوی دیگر تعدادی از آهنگسازان و نوازندگان معاصر، از جمله لولا پرین (آهنگساز و پیانیست مینی مالیست جاز)، ایموگن هیپ، پتی پلینکو و زو رحمان همراه با نمایش این فیلم ها به طور زنده موسیقی اجرا خواهند کرد.

{{مستندهای سیاسی زنان}}

فیلم مستند زنان حماس، محصول مشترک آلمان، اسرائیل، و فلسطین و ساخته سوها عارف فیلمساز عرب- اسرائیلی و سازنده فیلم عروس سوری، مستندی است که به نقش زنان فلسطینی در مبارزه علیه اسرائیل و ارتباط آنها با سازمان مسلح حماس می پردازد. زنانی که زندگی آنها تحت الشعاع مبارزه سیاسی و ایدئلوژیک قرار گرفته است. سوها عارف در فیام خود مادرانی را نشان می دهد که فرزندان آنها در کنارشان آخرین وصیت خود را قبل از شرکت در عملیات انتحاری علیه اسرائیل می خوانند.

فیلم مستند شمارش تا صفر ساخته لوسی واکر درباره تاریخچه گسترش سلاح های هسته ای از دوران جنگ سرد تا بحران هسته ای ایران است که با شرکت جیمی کارتر، میخائیل گورباچوف، پرویز مشرف و تونی بلر ساخته شده است.

پسر ارواح نیز داستان پسربچه زاغه نشینی در نایروبی است که سعی دارد پدرش را از شر ارواح خبیثه حفظ کند.

امپریالیست ها هنوز زنده اند ساخته زینا دورا از آمریکا و برنده جایزه بهترین فیلم جشنواره ورشو، داستان آسیه، زن هنرمند عراقی ساکن نیویورک است که با گم شدن یکی از دوستان دوران کودکی اش، به سازمان سیا مظنون می شود.

زینا دورا در فیلم خود، فضای توطئه و پارانویای سیاسی در آمریکا بعد از حادثه یازده سپتامبر را ترسیم کرده است. زینا دورا فیلمساز عراقی تبار بریتانیایی است و این فیلم نخستین ساخته بلند اوست.

شب به ما می رسد ساخته تانیا هامیلتون محصول آمریکا و برنده جایزه منتقدان بین المللی سینما (فیپرشی) از فستیوال فیلم سیاتل، درامی گیرا و جذاب درباره جنبش ضدنژادپرستی سیاهان آمریکا معروف به جنبش پلنگ سیاه (بلک پنتر) است که با موسیقی دِ روتز به نمایش در می آید.

این فیلم نخستین فیلم بلند تانیا هامیلتون است، فیلمسازی که فیلم کوتاهش قاتلان در سال ۱۹۹۶ در فستیوال برلین برنده بهترین فیلم کوتاه شد.

فیلم کوتاه استخر پارتی ساخته سارا زندیه از آمریکا تنها فیلم ایرلنی حاضر در این جشنواره است. این فیلم نیمه تمثیلی ۱۴ دقیقه ای، داستان مستخدم پیری است که بر علیه اربابانش شورش می کند.

جشنواره فیلم زنان بردز آی ویو روز ۱۷ مارس با نمایش فیلم مبلمان کوچولو ساخته لنا دانهم که از فیلم های ستایش شده منتقدان فیلم نیویورک است، خاتمه می یابد. این فیلم، داستان واقعی و مستند زندگی یک دختر ۲۲ ساله فارغ التحصیل رشته سینماست به نام آئوراست که با هویت خود در چالش است.

{{سمینارها و کارگاه های سینمایی}}

در جشنواره فیلم زنان، امسال در کنار نمایش فیلم ها، کارگاه های آموزش فیلمسازی با موبایل و سینمای مستند زیر نظر امیلی جونز، مستندساز بریتانیایی، و هلن کیگان، متخصص رسانه ها، برگزار می شود.

بررسی تاثیر تکنولوژی دیجیتال بر فیلمسازی مستند و فیلم خبری، با توجه به تجربه های فعالان سیاسی و شهروندان خبرنگار در کشورهای مصر، تونس و ایران، موضوع یکی از سمینارهایی است که جشنواره سینمای زنان امسال برگزار می کند.

فیلمسازی برای تغییر عنوان نشستی است با شرکت امیلی جیمز (تهیه کننده فیلم عصر احمق ها)، دبورا برتون کاترین کوریک و زو بروتون که به فیلمسازی سیاسی و سینماگران فعال سیاسی می پردازد.

این نشست همچنین تاثیر تکنولوژی جدید مثل موبایل های دوربین دار و دوربین های دیجیتال خانگی بر سینمای امروز را بررسی خواهد کرد- اینکه آیا این تکنولوژی ها واقعا انقلابی در سینما پدید آورده یا تنها امکان دستیابی راحت به نماهای ارزان را برای رسانه ها میسر ساخته است.

“با موبایل تان فیلم بسازید” عنوان کارگاهی آموزشی است که با شرکت هلن کی گان متخصص رسانه های اینتر اکتیو برگزار می شود و شیوه های فیلمسازی با موبایل را می آموزد. شرکت کنندگان این نشست در پایان آن یک فیلم کوتاه خواهند ساخت.

 • جنبش «من هم»

  جنبش «من هم» در ایران و بومی‌سازی آن

  بیدارزنی: آزار جنسی و تجاوز تقریبا در همه کشورها وجود دارد و امری مختص به ایران نیست، اما …
 • ﺟﺎنِ ﺧﻮار

  بیدارزنی: کتاب ﺟﺎنِ ﺧﻮار نوشته نیلو شاتو (نام مستعار) برای اولین بار و به درخواست نویسنده …
 • ۴۰ سال زندگی یک فمینیست در ایران

  بیدارزنی: خدیجه مقدم متولد ۱۳۳۱ است و سال‌ها در ایران فعالیت سیاسی و اجتماعی داشته است. او…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان