پس از دانشگاه‌ها نوبت به سالن‌های سینما رسید

زمزمه‌های تفکیک جنسیتی در سینما

0
130

{{ندای سبز آزادی}}: با این‌که موضوع تفکیک جنسیتی و اهتمام دولت احمدی‌نژاد بر آن موضوعی تازه نیست، اما این امر روز به روز جوانب تازه‌ای به خود می‌گیرد.

پس از جنجال‌های بسیاری که درباره تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها به پا شد، حالا نوبت به سالن‌های سینما رسیده است؛ گرچه یکی از مسئولان سینمایی وزارت ارشاد صریحن مخالفت خود را با تفکیک جنسیتی در سالن‌های سینما ابراز کرده است، اما به نظر می‌رسد اراده‌ پشت این تفکر، بسیار قوی‌تر و مصصم‌تر از اظهارات این مقام مسئول است.

{{اعتراض به تفکیک جنسیتی در نمایش فیلم آتشکار}}

به تازگی محدویت‌هایی برای نمایش فیلم آتشکار برای بانوان در یکی از دانشگاه‌های تهران اعمال شد و این فیلم فقط با حضور آقایان به نمایش درآمد.

داستان فیلم آتشکار به زن و شوهری بازمی‌‌گردد که سعی می‌کنند بر سر چگونگی نحوه جلوگیری از بارداری باهم کنار بیایند و زن تلاش می‌کند تا همسر خود را برای انجام عمل وازکتومی قانع کند.

این تفکیک جنسیتی با واکنش تند کارگردان این فیلم روبه‌رو شد. امیریوسفی در یادداشتی که به تفکیک جنسیتی صورت گرفته در نمایش فیلمش اعتراض کرد.

این کارگردان در بخش‌هایی از این یادداشت نوشته است:«خبر برایم مبهوت کننده بود. برای نمایش و نقد وبررسی فیلم «آتشکار» باید از ورود خانم‌ها جلوگیری به عمل آید! پس از شنیدن این پیشنهاد! طبق روش همیشگی خودم لحظه‌ای فکر کردم با گفت‌وگو و تعامل! می‌شود قضیه را حل و فصل کرد، ولی وقتی فهمیدم که این سالن نمایش در یک دانشگاه معتبر قرار دارد و این پیشنهاد مدیریت فرهنگی این مجموعه است که از مدتها پیش چند دانشجوی علاقمند و صادق، پیگیر نمایش و نقد وبررسی «آتشکار»در آنجا بودند، متوجه شدم قضیه فراتر از یک اعمال نظر شخصی و سلیقه‌ای است.»

امیر یوسفی در ادامه آورده است:«آقایان دانشگاه‌دار، «آتشکار» بعد از سه سال کلنجار و کشمکش فرسوده کننده سرانجام با نظر و همت معاونت سینمائی به اکران رسید، هرچند که به ناچاردر بدترین زمان و بدون تبلیغات قبلی اکران شد ولی جای خوشوقتی است که طبق نظر مدیران قبلی ارشاد به بایگانی نرفت. وزارت ارشاد به این فیلم پروانه نمایش داد و محدودیت سنی زیر 16 سال را هم برای آن در نظر گرفت. «آتشکار» اکران شد و مردم در این فصل بد فروش سینما از این فیلم استقبال کردند و در کمال آرامش همه اقشار مردم و خانواده‌ها «آتشکار» را دیدند و خندیدند و هیچ اتفاقی هم نیفتاد! »

این کارگردان با تشکر «از همه خانمها و آقایانی که در این فصل خرید عید و درگیریهای دیگر، از “آتشکار” حمایت کردند» خطاب به مدیران فرهنگی این دانشگاه آورده است: «آقایان، هرگونه تفکیک یا تبعیض جنسیتی در سالن سینما، تکامل یافته تفکری است که همه ظاهراً از آن گریزانیم. آقایان، شاید تبلیغات «آتشکار» را جدی گرفته‌اید؟! شاید عبارت تبلیغی «اتشکار، یک راز مردانه» شما را مشوش کرده و تصور کرده‌اید با یک فیلم ناموسی روبرو هستید؟ لطفاً ساعتی از میزمدیریتتان فاصله بگیرید و به سالنهای نمایش «آتشکار» بروید تا صدای خنده و شادی مردم اعم از زن یا مرد را بشنوید و پس از آن از ورود خانمها به سالنها جلوگیری کنید! آقایان، آتشکار یک فیلم انسانی ـ اجتماعی در مورد موضوع مهمی است که مرد و زن جامعه امروز ما باید آن را بشناسند. و این کار را هم خواهند کرد، چه شما بخواهید و چه نخواهید.»

{{واکنش فعالان زن به تفکیک جنسیتی درباره فیلم آتش‌کار}}

همچنین شهلا لاهیجی، مدیر انتشارات روشنگران در این باره در یادداشتی نوشته است: «این روزها خبر می‌آید که توصیه شده است این فیلم را زنان نبینند و جالب این است که این توصیه‌ها از منابع دانشگاهی می‌آید، اما این فیلم کاملا فیلم زنانه‌ای است، فیلمی که به زنانی می‌پردازد که به هر دلیل امکان جلوگیری از بارداری را ندارند و یا به این دلیل که وازکتومی مرد قابل بازگشت است، می‌خواهند همسرشان این عمل را انجام دهد.حالا حرف من این است که در ایران در نقاطی که اصلا انتظارش نمی‌رود مردم در این باره آگاهی کامل را دارند و خیلی روشن‌بینانه‌تر از دانشگاهیانی که ورود زنان را به سالن‌های اکران این فیلم ممنوع کرده‌اند، فکر می‌کنند.»

لاهیجی ادامه داده است: «داستانی که می‌خواهم برای اثبات حرفم تعریف کنم، یک تجربه شخصی است، تجربه سفر من به همراهی نماینده یونیسف و نماینده وزارت بهداشت به شهر یاسوج، شهری که از مناطق محروم کشور ماست و بافتی سنتی دارد، سفری که 10 سال پیش اتفاق افتاد و در روزی که ما برای بررسی این موضوع قرار داده بودیم، تنها در یک روز 50 مرد به صورت داوطلبانه برای وازکتومی آمدند، بدون اینکه به آنها هدیه‌ای داده شود یا مورد تشویق قرار بگیرند، درحالی که در همان زمان کشور هند برای تشویق مردان به این عمل به آنها یک دستگاه رادیو و چندین کیلو برنج می‌داد.»

این ناشر افزوده است: «وقتی در ایران در یک منطقه دورافتاده سطح آگاهی و همکاری مردم چنین بالا و پیشرفته است، آقایان برای خودشان که یک مساله خانوادگی را چنین تحلیل کرده‌اند باید فکری بکنند و خودشان را به مردم برسانند نه برای زنان تعیین تکلیف کنند که فیلم را ببینند یا نه!!بعد از اینکه زنان از دیدن مسابقات کشتی آقایان محروم شدند، بعد از نرفتن زنان در برخی رشته‌ها به مسابقات بین‌المللی، اکنون چشممان به این روشن شده است که در یک دانشگاه طرح بدهند یک فیلم را زنان نبینند و بگویند به این دلیل این طرح داده شده است که در این فیلم به زنان توهین شده است؟ بگذارید خود زن‌ها بگویند در چنین فیلمی به آنها توهین شده است یا نه، اصلا چرا باید دیدن کشتی آقایان و این فیلم توهین به زن‌ها باشد یا به هر دلیلی زن‌ها از دیدن آن محروم شوند.»

{{تفکیک جنسیتی، سیاست اصلی دولت احمدی‌نژاد}}

اما به نظر می‌رسد این اعتراض‌ها نتیجه‌ای در پی نداشته باشد؛ زیرا تفکیک جنسیتی جزو سیاست‌های فرهنگی دولت احمدی‌نژاد است و جدا‌سازی در اماکن عمومی از جمله ادارات، پارک، سینما، قطار، آسانسور، دانشگاه و سایر اماکن قابل اجراست.

برایا ین دولت فرقی میان تفکیک‌جنسیتی در دانشگاه‌ها و غیردانشگاه‌ها وجود ندارد؛ و اگر قرار است جداسازی صورت بگیرد باید در همه جا اعمال شود.

مخالفان این طرح معتقدند که به جای اعمال محدودیت‌های جنسیتی باید روابط درست و رعایت حریم افراد را ترویج کرد.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.