شهرزادنیوز: روز جهانی زن در سایت های ایران به سکوت برگزار شد و تنها چند رسانه، با ترس و توجیه گری، به آن پرداختند.

در این رابطه می توان از جمله به نوشته آفتاب نیوز برخورد که طی مقاله کوتاهی نوشت: هشتم مارس مصادف با روز جهانی زن است. این روز در سال 1975 از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده است که ریشه در مبارزات تاریخی قرن نوزدهم زنان کارگر امریکایی برای افزایش دستمزد دارد.

در بخش دیگری از این نوشته آمده است که بر خلاف کشور ما که به دلیل تعالیم اسلامی و تمدن پر بار ایران زمین، زن در طول تاریخ از حقوق و جایگاه بهتری نسبت به زن‏ها در سایر کشورها قرار داشته است، اما به هر حال، “کاستی‏هایی ناشی از نگاه مردانه به موضوعات” باعث “تضییع حقوق زنان در مواردی شده است.”

به نوشته آفتاب نیوز، پس از پیروزی انقلاب اسلامی، از جمله به دلیل نگاه اسلامی بنیانگذار جمهوری اسلامی به موضوع زن، زنان وضعیت به مراتب بهتری در بحث حقوقی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی در کشور یافتند.

خبر آنلاین به ترجمه و درج مطلبی از سایت یونیسف اکتفا کرده که در آن ازجمله آمده است: روز جهانی زن روزی است که در تمام جهان به افتخار زنان سخت کوش دنیا، پاس داشته می شود. این روز یادآور تلاش و مشقت زنان در راه رسیدن به دست آوردهایشان ورای تقسیم بندی های متعارف، نظیرقومیت، ملیت، زبان، فرهنگ، اقتصاد و سیاست است.

آینده نیوز، یکی از سایت های پرخواننده، مقاله‌ای طولانی از مردی حزب الهی را به مناسبت روز جهانی زن آورده که در آن ازجمله آمده است: رزا زتكین (منظوراین منتقد کلارا زتکین است) و رزا لوكزامبورگ كه مبارز كمونیست و سوسیالیست حقوق زنان بودند، به هدفشان دست یافتند و روزی را با عنوان روز جهانی زن نام گذاردند. به باور وی طرفداران 8 مارس می خواهند مرد را هم زن کنند!

سایت تابناک، وابسته به محسن رضایی، در این رابطه بیانیه شش ماده ای، صادر شده از سوی برخی نهاد های نزدیک و یا وابسته به مصباح یزدی – معروف به تئوریسین خشونت اسلامی – را آورده که خود را “جمعی از فعالان حوزه زنان و اعضای سازمان های مردم نهاد” نامیده اند.

در بخشی از این بیانیه آمده است که حوزه های علمیه را می توان مهمترین مرجع در موضوع زنان دانست، چرا که، گویا، هر اطلاع یا نوآوری در حوزه مسائل نظری یا عملی و فقهی مباحث زنان، تنها درون حوزه های علمیه و تحت نظر علمای شیعه است که مشروعیت می‌یابد.

متن کامل و اسامی نهاد های مزبور را می توانید در [اینجا->http://www.tabnak.ir/fa/news/152404] ببینید

آفتاب ایرا ن به نگارش دوسه خط مطلب طنز آمیز دو پهلو اکتفا کرده و نوشته است:

“هشتم مارس (18 اسفند) روز جهانی زن مبارک!

از شخص ساده لوحی پرسیدن تا حالا موز خوردی؟ گفت اون که هسته ش زرده؟

حالا حکایت ما و روز جهانی زن!

خلاصه در آستانه نوروز روز زن بر من وامثال من مبارک باد!!!”

پاسخ این گونه سایت‌های مردانه و زنان زن‌ستیز را می‌توان در بیانیه جمعی از دانشجویان دختر دانشگاه‌های تهران یافت، که ضمن اشاره به زنان زندانی سیاسی و نیز زنانی که قربانی شکنجه و اعدام شده اند، آورده اند: در این روز به نظام حاكم و ضد زن می‌گوییم: روزی نه چندان دور، ضربات مهلكی را از جانب زنانی كه آنها را مورد سركوب قرار می‌دهی و درجه 2 می‌پنداری خواهی خورد.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان