بی بی سی فارسی: میترا محاسنی با کنار هم قرار دادن این مجموعه عکس ها که سالها دیده نشده و در گنجه مانده بودند با شهودی هنرمندانه ارتباط ساختار بین آثار رخشان بنی اعتماد را روایت کرده است.

نمایشگاهی از عکس‌های میترا محاسنی با عنوان “از روایت‌های رخشان بنی‌اعتماد” در گالری گلستان امروز جمعه سوم مهر ماه افتتاح شد.

در این نمایشگاه ۲۷ قطعه عکس مربوط به سینمای رخشان بنی اعتماد کارگردان شناخته شده سینمای ایران به نمایش درآمده است .

میترا محاسنی که در این عکس ها سعی دارد آینه واقعیت سینمای رخشان بنی اعتماد باشد درباره این نمایشگاه گفت: “این عکس‌ها و بسیاری دیگر که فعلا مجال دیدنشان نیست، حاصل سال‌ها همکاری من و رخشان است؛ یادگار دوستی‌ها و لذت از کار جمعی و لذت من از کشف و درک لحظاتی که رخشان در همه فیلم‌هایش خلق کرده، قصه آدم‌های فراموش شده و بخت برگشته‌ای که به حاشیه رانده شده‌اند و در مواجهه با پیشامدهای ناگوار تشنه‌ی زندگی‌اند. این نمایشگاه ادای دین من است به فیلمسازی که برای انسان و سینما احترام قائل است.”

میترا محاسنی با کنار هم قرار دادن این مجموعه عکس ها که سالها دیده نشده و در گنجه مانده بودند با شهودی هنرمندانه ارتباط ساختار بین آثار رخشان بنی اعتماد را روایت کرده است.

عکاس در این مجموعه مثل یک روانشناس تمام مفاهیم، شرایط و اتفاقاتی را که در سینمای بنی اعتماد جاری است و مربوط به لایه ها و قشرهای مختلف و متفاوت جامعه ست؛ بررسی و در موقعیت های مختلف نشان داده است .

Image copyrightmahaseni
Image captionرخشان بنی اعتماد نیز در یادداشتی برای این نمایشگاه نوشته است:” فیلم ها فقط در تاریخ سینما نمی مانند، هرفیلم یادآور دورانی از زندگی و خاطرات آدم هاست و عکس ها، قاب های محصورکننده لحظه های ماندگار در یادها

رخشان بنی اعتماد نیز در یادداشتی برای این نمایشگاه نوشته است: “فیلم ها فقط در تاریخ سینما نمی مانند، هرفیلم یادآور دورانی از زندگی و خاطرات آدم هاست و عکس ها، قاب های محصورکننده لحظه های ماندگار در یادها…و نمایشگاه عکس های میترا محاسنی، لحظه هایی از طول دوران کاری من است. میترا ضمن وفاداری به موضوع فیلم و نگاه فیلمساز، توانست هنرمندانه عکس هایش را بگیرد ، عکس هایی که امروز هم شناسنامه خودشان را دارند و هم معرف فیلم هایی که برایشان عکاسی کرده است.”

رخشان بنی اعتماد در ادامه نوشته است :” او در زمان عکاسی، ورای قاب دوربین با وسواس مثال زدنی اش همیشه نگاهی به تاریخ و آینده دارد. اگر سینما را حاصل خیال بدانیم عکس های میترا ، مستند گونه ونشانه هایی از واقعیت های زمانه و آدم ها را دارند و صرفا نقش خیال نیستند.”

همکاری میترا محاسنی و رخشان بنی اعتماد از فیلم “زرد قناری” در سال ۷۶ تا آخرین فیلم مستند رخشان بنی اعتماد با عنوان “همه درختان من” در سال ۹۳ ادامه داشته است .

در این نمایشگاه بیشتر عکس های فیلم های سینمایی رخشان بنی اعتماد در معرض دید عموم قرار گرفته است.

این نمایشگاه تا هشتم مهر ماه ادامه خواهد داشت.

متیرا محاسنی

Image copyrightmahaseni

میترا محاسنی فارغ التحصیل رشتهٔ ارتباطات بصری و عکاسی خبری از کالج Sussex انگلستان است و کار عکاسی برای نشریات را از سال ۵۸ شروع کرد.

او پیشینه طولانی در عکاسی از صحنه ها و پشت صحنه ای فیلم های مستند ، سریال های معروف و فیلم های مطرح سینمایی دارد که از جمله می توان به فیلم های اجاره‌نشین‌ها، زرد قناری، پردهٔ آخر، برج مینو، زیر پوست شهر، خانه‌ای روی آب و گیلانه اشاره کرد .

محاسنی جدا از سینما عکس‌های زیادی با موضوعات مختلف به ویژه درباره محله های قدیمی تهران گرفته است .

او موسس و سرپرست عکاس خانه موزه سینمای ایران و عضو هیات موسس انجمن عکاسان سینمای ایران است.

کسب سیمرغ بلورین از یازدهمین جشنواره فیلم فجر برای عکاسی فیلم‌های ناصرالدین شاه آکتور سینما، داوری چهارمین جشنواره بین‌المللى عکس کودک و نوجوان سوره، داوری سیزدهمین جشنواره سراسرى و اولین جشنواره بین‌المللى سینماى جوان، تأسیس آرشیو عکس‌هاى سینماى ایران براى موزه سینمای ایران و تألیف کتاب “۲۵ سال عکاسى فیلم در ایران ” از دیگر فعالیت‌های است که او در کارنامه هنری خود دارد.

 • از کژدیسگی رهایی نداریم

  به‌عنوان زنی که در جغرافیای سیاسی و فرهنگی‌ای زندگی می‌کند که تجربه‌ی انواع خشونت، تبعیض، …
 • انتشار کتاب «نگرشی انتقادی به توسعه جماعت‌محور»

  بیدارزنی:‌کتاب «نگرشی انتقادی به توسعه جماعت‌محور» تالیف مارگارت لدویت با ترجمه منیژه نجم‌…
 • روح انگیز پورناصح

  باروت

  همه‌اش می‌ترسم نکند حرف‌های لخت و تند و بی‌آبروی او را حس کرده باشند. وقتی می‌بینمشان سعی …
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان