Bic

گاردین: کارخانۀ تولیدکنندۀ خودکار که در سال ۲۰۰۲ به خاطر تبلیغات سکسیستی خود در موضوع انتخاب رنگ«صورتی» مورد اتهام قرارگرفته بود، این بار نیز در تبلیغ جنسیت گرایانۀ خود در روز زن در آفریقای جنوبی جنجال‌آفرین شد. تولیدکنندۀ خودکار آفریقای جنوبی پس از پیغام «توانمندسازانۀ خود» به زنان که آن‌ها را دعوت می‌کرد تا شبیه یک دختر باشند و مثل یک مرد فکر کنند، خشم رسانه‌های اجتماعی را برانگیخت.

بیک آفریقای جنوبی این تبلیغ را در صفحۀ فیس بوک خود منتشر کرد تا روز ملی زن را تبریک بگوید. در این تبلیغ ضمن نمایش زنی که لبخند می‌زند و کت پوشیده است و دست‌به‌سینه ایستاده است، نوشته‌شده بود: «شبیه یک دختر باشید، مثل یک زن عمل کنید، همچون یک مرد فکر کنید و مانند یک رئیس عمل کنید.» #روز زن مبارک

این پست با ابراز انزجار پیغام دهندگان سریعاً از صفحه فیس بوک این کمپانی در آفریقای جنوبی پاک شد. نشریۀ «ساندی تایمز در ژوهانس بورگ» دراین‌باره نوشت: «مثل یک دختر باش؟ چون کودک سازی زنان و جنسیت گرایی کودکان همان مرزهای مبهمی است که ما می‌خواهیم.»

یکی از کاربران در اعتراض به این تبلیغ چنین نوشته است: «چرا از من خواسته‌شده است تا شبیه یک کودک باشم؟ چرا از من خواسته‌شده است دنیا را از لنز مردانه ببینم؟ چرا از من توقع می‌رود که مثل یک مرد فکر کنم، ولی توقع نمی‌رود که با توجه به افکاری که «مردانه خوانده می‌شوند» مثل یک مرد عمل کنم؟» (کارولین کریادوپرز)

در میان کسانی که از توییتر استفاده کردند تا این تبلیغ را محکوم کنند، فعال زنان، کارولین کریادوپرز که کمپینی برای چهرۀ زنان در اسکناس‌ها در انگلیس به راه انداخته است نوشته است: «این چه مزخرفی است؟ واقعاً؟ مثل یک مرد فکر کن؟.. این تبلیغ مثل فروکردن خودکار در چشم است.»

پیغام دهندگان اشاره کردند که این اولین باری نیست که این کمپانی از تبلیغات جنسیت گرایانه استفاده می‌کند. خودکارهای صورتی تولیدشده در سال ۲۰۱۲ که با عنوان «برای آن زن»  که به گفته این کمپانی «طوری طراحی‌شده است که به‌راحتی در دست‌زنان جای بگیرد» توسط  بسیاری ازجمله کمدین معروف الن د جنرس مورد استهزاء قرار گرفت.

شرکت بیک پس از پاک کردن تبلیغ اصلی که در روز یکشنبه پست شده بود اعلام کرد  این مطلب از وبلاگ «زنان در کسب‌وکار» و به هدف توانمندسازی زنان گرفته‌شده و به‌هیچ‌عنوان قصد اهانت به زنان را نداشته است.

هنگامی‌که انتشار این توضیح هم نتوانست تسکین‌دهنده باشد، کمپانی بیک اقدام به پاک کردن آن کرد و با انتشار عذرخواهی جایگزین نوشت: بیایید این‌گونه شروع کنیم که ما به‌شدت از اینکه موجب دلخوری همگان شده‌ایم، متأسفیم و به‌اشتباه خود پی برده‌ایم. این مطلب نباید منتشر می‌شد، بازخوردی که شما به ما دادید موجب شد تا متوجه شویم چنین اتفاقی دیگر تکرار نشود و ما از پاسخ‌های شما سپاسگزاریم.»

 

ترجمه شمیم شرافت

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان