{{خبرگزاري بين المللي زنان : وب سایت مجله نیوزویك، گزارشی در مورد خبرنگاران زنی كه در سالهای اخیر دچار سانحه شده‌اند…..}}

خبرنگار بودن و پوشش خبری دادن از اتفاقات و سوانح به طور زنده، از سویی هیجانات خاص خود را دارد و از سوی دیگر آبستن خطرات بیشماری است. زیرا كه در جریان این وقایع اتفاقات خواسته و نا‌خواسته‌ای رخ می‌دهند كه كنترل آن از دست خبرنگاران خارج می‌باشد.

به گزارش خبرگزاري زنان وبه نقل از فردا؛ از گذشته تا امروز نیز این حوادث صرفا به مناطق خاصی محدود نشده و خبرگزاری‌های كشورهای مختلف چنین تجربه‌هایی را داشته‌اند. اما پوشش خبری در خارج از كشور، خطرهای فراوانی را در پی دارد و به هنگام وقوع نا‌آرامی‌ها در كشورهای مختلف چنین خطراتی اجتناب ناپذیر می‌باشند. به طور مثال شهید علیرضا افشار كه برای تهیه گزارش داخلی سوار بر هواپیمای C ۱۳۰ شده بود هرگز تصور نمی‌كرد كه هواپیمای آن‌ها سقوط كند، اما چنین حادثه‌ای رخ داد و به همراه صد و چند نفر دیگر جان خود را از دست داد.

در پی ماجرایی كه برای لورا لوگان- خبرنگار شبكه CBS- در مصر اتفاق افتاد، وب سایت مجله نیوزویك، گزارشی در مورد خبرنگاران زنی كه در سالهای اخیر دچار سانحه شده‌اند، تهیه كرده است. در ادامه با نام و فعالیت این خبرنگاری‌ها آشنا می شویم.

لوگان كه برای انجام پوشش خبری به مصر رفته بود تا از تحولات این كشور به طور مستقیم گزارش تهیه كند، توسط گروهی از جوانان مصری مورد تعرض جنسی قرار گرفت. او توسط عده‌ای از زنان مصری از مهلكه گریخت.

اطوار بهجت، خبرنگار زنی كه در سال ۲۰۰۴ در نجف-عراق- حاضر بود. او در سال ۲۰۰۶ در یك عملیات بمب گذاری كشته شد.

سرینگ ووسر، خبرنگاری كه از منطقه تبت در چین گزارش تهیه می‌كرد، اما او به سبب انتشار اخبارش به بیژینگ انتقال داده شد. او از سال ۲۰۰۳ به بعد او زیر نظر مسئولان امنیتی چین قرار دارد.

جیل كارول، خبرنگار ۲۸ ساله‌ای كه در سال ۲۰۰۶، در عراق ربوده شد و مدت سه ماه گروگان گرفته شد. او در حال حاضر در ویرجینیای امریكا به، در یكی از واحد‌های آتش نشانی مشغول به كار است.

می‌ شدیاق، خبرنگار لبنانی كه مجری برنامه تلوزیونی نیز بود. او در سال ۲۰۰۵ در یك حمله تروریستی، دست و پای خود را از دست داد اما تا سال ۲۰۰۹ همچنان به كار مشغول بود.

فریده نكزاد، خبرنگار افغانی كه سال‌ها به گزارش و تهیه خبر در افغانستان پرداخت و درمورد حقوق زنان در این كشور بسیار فعال بود. او به طور مرتب تهدید به مرگ می‌شد. او حتی یك بار از دست ربایندگان با پریدن از ماشین، فرار كرد.

آنا پولیتكوفسكایا، خبرنگار روسی كه از تلاشهای روس‌ها برای سركوب مردم مسلمان چچن خبر تهیه می‌كرد. او همچنین یكی از منتقدان سر سخت پوتین بود. او در سال ۲۰۰۶ ترور شد.

چوچو نامگاب، زن خبرنگاری كه در جمهوری كنگو به خبرنگاری می‌پرداخت. او كه مجری رادیویی بود، بار‌ها مورد تعرض افرادی قرار گرفت كه از سوی مقامات دولتی برای سكوت او استخدام شده بودند.

جمیله بخارباوا، خبرنگار ازبكی كه در این كشور به تهیه خبر می‌پرداخت. او حتی یك بار، پس از اصابت گلوله به لپ تاپش از خزر مرگ رهایی یافت.

كلودیا ژولیتا دوك، خبرنگاری كه در كلمبیا به تهیه گزارش مشغول بود. او بار‌ها تهدید به مرگ، آدم ربایی و… شد.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان