ایسنا: دبیر ائتلاف اسلامی زنان با بیان اینکه به تغییر وضعیت زنان در دوران پساتحریم خوش‌بین نیست، گفت: یکی از نیازهای زنان، رفع مشکلات، مسائل و آسیب‌هایشان است. بخشی از مشکلات به مسائل مالی برمی‌گردد ولی مهم‌تر از آن کلیت سیستمی است که باید مشخص کند آیا قصد رفع این مشکلات را دارد یا نه؟

توران ولی‌مراد در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس «زنان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، افزود: یکی از موضوعاتی که بر وضعیت زنان پس از برداشته شدن تحریم‌ها موثر است، نحوه بازگشت پول‌های بلوکه‌شده ایران به کشور است و موضوع دیگر برنامه‌ای است که در جهت رفع مشکلات و آسیب‌های زنان در پیش گرفته می‌شود.

وی با بیان اعتقاد به اینکه عملکرد نهادهای امور زنان در ۳۰ سال اخیر چنین موفقیتی را نشان نمی‌دهد، افزود: اگرچه مراکزی مانند معاونت امور زنان ریاست جمهوری و مشاوران امور بانوان دستگاه‌ها داریم ولی آنان بویژه معاونت و مرکز امور زنان در ۳۰ سال اخیر اقداماتی متناسب با جایگاه و شأن خود انجام نداده‌اند؛ به گونه‌ای که در زمینه سیاستگذاری، برنامه‌ریزی، اقدامات زیرساختی، رفع خلاءهای قانونی و اصلاح قوانین و مدیریت خود، سایر مراکز امور زنان و نهادهای مدنی اقدامات لازم را انجام نداد‌ه‌اند.

این فعال حوزه زنان همچنین با ابراز این عقیده که در حوزه زنان و خانواده در نقطه کور قرار داریم، گفت: در ۸ سال اول تا سوم متوجه این آسیب نبودیم یا صدای ما در مقابل این آسیب‌ها بلند نبود ولی در سال‌های اخیر تمام فعالان حوزه زنان به این نتیجه رسیده‌اند که انجام کارهای نمایشی، شعاری، ژورنالیستی و سیاسی‌کاری مشکل زنان را حل نمی‌کند؛ در واقع مردانی که قدرت را انحصارطلبانه در دست خود گرفته‌اند، این مسیر را جلوی امور زنان گذاشته‌اند.

این فعال حوزه زنان اضافه کرد: با تحریم و بدون تحریم، انحصار مردان وجود دارد؛ چنانکه در کلیه فرصت‌هایی که برای زنان و به نام آنان خلق می‌شود، مردان شعارها و وعده‌های سیاسی و انتخاباتی خود را می‌دهند اما امور زنان از برنامه خالیست؛ به گونه‌ای که برنامه‌ریزی و تعیین اولویت‌ وجود ندارد.

وی تاکید کرد: مشکل اصلی حوزه زنان پول نیست بلکه بی‌برنامگی است. همچنین مشکل انحصارطلبی مردان در قدرت به راه‌حل اختصاص و ویژه نیاز دارد. طی ۶ تا ۷ سال بین زنان و مردانی که به جایگاه انسانی زنان اعتقاد دارند همگرایی و همراهی وجود داشت اما به طور مشخص در دو سال اخیر رابطه معاونت امور زنان با یک جریان سیاسی قطع شد و با یک جریان دیگر ارتباط برقرار کرد.

ولی‌مراد در پایان گفت: وجود همگرایی و هماهنگی بین نهادهای زنان موجب تعریف محورها و موضوعات مشترک می‌شود. در این شرایط مردانی که انحصارطلبانه قدرت را در دست گرفته‌اند مجبور به کاهش تبعیض‌ها و ایجاد فرصتهای برابر می‌شوند.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان