سومین روز از اجلاس پنجاه و پنجم کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد است، نمایندگان دولت ها و گروه های دولتی حاضر شده اند تا به شرح اقدامات خود در ارتباط با آموزش، تکنولوژی و اشتغال بپردازند. هر نماینده تنها 10 دقیقه فرصت دارد تا بیانیه خود را قرائت کند. سازمان های غیردولتی یا همراهان هیئت های دولتی کنار سالن در پشت صندلی دولت ها نشسته اند. جمعیت زیادی نیز در حال رفت و آمدند. روی میزی که در ابتدای درب ورودی قرار دارد، مملو از نسخه گزارش ها و متن سخنرانی هاست.

لیست سخنرانان بر روی دیوار در همان ابتدای ورود به سالن زده شده است. نام ایران هم در میان قرائت کنندگان بیانیه قرار دارد. فاطمه آجرلو ، نماینده مجلس شورای اسلامی به نمایندگی از ایران سخنرانی می کند. گزارش دولت ایران را پیدا نکردم اما منتظر شدم تا نماینده ایران سخنرانی کند.

استرالیا، ایسلند، سوئد، کانادا، ایتالیا، مالزی و زیمباوه بیانیه های خود را قرائت می کنند که به بخش های مهمی از بیانیه برخی از آنها اشاره می کنم.

استرالیا ضمن بیان حمایت از تشکیل واحد برابری جنسیتی در سازمان ملل اظهار خوشحالی می کند که سهمی در تأمین بودجه چندساله فعالیت این واحد دارد. اما با تأکید بر نقش علم و کنولوژی در تقویت زمینه های رهبری زنان افتخار می کند که اولین زن برنده جایزه نوبل شیمی، الیزابت بلک برن از این کشور است.

22.3 درصد از متخصصان در زمینه طراحی، مهندسی، علم و حمل و نقل را زنان تشکیل می دهند. امسال نیز این کشور میزبان زنان سازمان ملل و یونسکو برای ارتقای رهبری زنان در علم و مهندسی است. این کشور 5 میلیارد دلار را صرف آموزش در 5 سال آینده خواهد کرد. آموزش دختران را در کشورهای در حال توسعه به خصوص در منطقه آسیا و پاسیفیک ادامه خواهد داد. بیش از 60 هزار دختر در اندونزی و 46 هزار در پاکستان به کمک کشور استرالیا مشغول به تحصیل شده اند.

در حالی که تلاش برای کاهش شکاف میان بومی های استرالیا در زمینه دسترسی به آموزش ادامه دارد.
در اول ژانویه همین سال استرالیا اولین برنامه ملی مرخصی والدینی با پرداخت دستمزد ارائه کرده است.
برنامه ملی 12 ساله کاهش خشونت علیه زنان و کودکان آنها در حال اجراست.

{{زیمباوه}}

نرخ باسوادی در زیمباوه 92 درصد است. دانشگاه باز زیمباوه امکان پیشرفت تحصیلی زنان را در همان محل زندگی خود فراهم کرده است.حضور زنان در آموزش های فنی و حرفه ای از 34 درصد در سال 2006 به 43 درصد در سال 2010 افزایش یافته است. همچنین دولت با کمک یک سازمان غیردولتی محلی در حال اجرای آموزش زنان برای استفاده از تکنولوژی ارتباطات و اطلاعات در زمینه های شغلی مانند بازاریایی است.

{{ایتالیا}}

برنامه اقدام برای ورود زنان در بازار کار در دسامبر 2009 به تصویب رسید و 40 میلیون به آن اختصاص داده شد تا زنان را تشویق به حضور در بازار شغلی به خصوص در مناطق جنوبی این کشور کند. اما هنوز موقعیت های رهبری زنان در ایتالیا پائین است. 33 درصد از محققان ایتالیایی زنان هستند اما تنها 20 درصد آنها در جایگاه تصمیم گیری قرار دارند.

در همین زمینه پروژه تمرین برابری جنسیتی در حوزه علوم و دستورالعمل های فرصت های برابر در این حوزه از برنامه های دولت ایتالیا بوده است. در قالب برنامه ملی مبارزه با خشونت علیه زنان، مراکز ضد خشونت در کشور تأسیس شده اند.

{{سوئد}}

نماینده دولت سوئد هم به آموزش مطلوب برای ترویج برابری جنسیتی اشاره کرد. سوئد با این که تاریخچه قابل توجهی در حوزه برابری جنسیتی دارد اما هنوز دختران و پسران انتخاب های شغلی متفاوتی دارند. سوئد آماده است تا از تلاش های واحد زنان سازمان ملل حمایت کند.

{{کانادا}}

وزیر مقام زن کانادا در بیانیه خود اشاره کرد که در زمینه مبارزه با خشونت علیه زنان در اجتماع مهاجرین و پناهندگان این کشور کار می کند. یکی از این اقدامات تنظیم استراتژی در ارتباط با زنان بومی مفقود شده یا مقتول در این کشور است.

{{ایران}}

خانم فاطمه آجرلو نماینده دولت ایران اعلام کرد: ایجاد واحد زنان سازمان ملل می تواند گام مثبتی برای اصلاح ساختار سازمان ملل باشد. که به مذاهب، تنوع فرهنگی و اجتماعی کشورهای مختلف احترام بگذارد. همچنین واحد زنان سازمان ملل بایستی اقدامات انجام شده در راستای برنامه عمل پکن را مورد ارزیابی قرار دهد. که این تلاش ها تا چه حد توانسته است کمیسیون مقام زن بایستی یک دیدگاه تکمیلی نسبت یه موضوعات جنسیتی برگرفته از طبیعت انسان داشته باشد. مرد و زن مکمل یکدیگرند. تصمیم ها و استراتژی های جهانی یک بعدی هستند و تنوع فرهنگ ها را نادیده می گیرند. منشور حقوق و مسئولیت های زنان توانسته مدل جامعی برای زنان ایرانی مبتنی بر ارزش های اسلامی باشد. نماینده ایران همچنین به خشونت علیه زنان و کودکان فلسطینی در نوار غزه، کرانه باختری اشاره کرد که نقض وخیم حقوق بشر و حقوق بشردوستانه آنها را زمینه سازی می کند. ایران یک زن را به عنوان نماینده خود در علوم و تکنولوژی انتخاب کرده است. خانم آجرلو در مورد وضعیت زنان ایران هیچ صحبتی نکرد.

 • گفتگو با گلرخ قبادی از زنان مبارز کرد

  این مصاحبه به شرح سرگذشت و فعالیت‌ها و مبارزات گلرخ قبادی از زنان مبارز کرد می‌پردازد. گلر…
 • غربالگری و بهداشت باروری زنان

  عادت نمی‌کنیم!

  این نوشتار متأثر از بحث‌های اخیر در زمینه طرح غربالگری اجباری مادران باردار از عواقب اجرای…
 • انجام سقط جنین

  چگونگی انجام سقط جنین

  بیاموزیم که انتظار کشیدن برای فرزند می‌تواند به‌معنای سعادتی بزرگ باشد، اما همچنین ممکن اس…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان