به گزارش خبرنگار زنان باشگاه خبري فارس «توانا»، كار در معدن از نظر بسياري از افراد شغلي مردانه است و معدن براي آنها فضايي تنگ و تاريك است كه كار در آن به دستان مردانه نياز دارد اما زناني هستند كه در فضاي تنگ و تاريك معادن با تلاشي مضاعف به بهره‌برداري مشغول هستند و توانمندي زنان ايراني را در عرصه‌اي ديگر به اثبات رسانده‌اند.

زنان علاوه بر بهره‌برداري از معادن حضوري همراه با تعهد و تخصص را در مشاغلي تحت عنوان كارشناس و مدير در بخش صنعت و معدن كشور ايفا مي‌كنند.

پيروزي انقلاب نيز موجب پررنگ شدن حضور زنان در بخش صنعت و معدن كشور شده است و تا كنون 5 زن علاوه بر دريافت پروانه بهره‌برداري از معدن به طور مستقيم در بهره‌برداري از معادن خود حضور دارند.

عليرضا محرابيان، وزير صنايع و معادن در همايش “اثربخشي بانوان در عرصه صنعت و معدن ” گفت: در حال حاضر بيش از 110 هزار نفر از بانوان كشور در بخش صنعت و معدن مشغول به كار هستند و اين از افتخارات جمهوري اسلامي ايران است و در دولت نهم و دهم ميزان مشاركت واقعي زنان در تمامي ابعاد نظام، از جمله در خانواده، در بروز شخصيت دروني و استعدادهاي زنان و نيز مسئوليت‌هاي اجتماعي، بي‌بديل است و اين امر به خاطر رشد بانوان با استعداد كشور است.

محسن حاتم، معاون وزير صنايع و معادن نيز در مراسم “تقدير از بانوان ايفاگر نقش‌هاي شايسته در صنعت و معدن ” عنوان ‌كرد: اگر چه سهم اشتغال زنان در بخش صنعت و معدن كشور 8 درصد اعلام مي‌شود اما اگر فعاليت‌هاي خدمات مهندسي، مشاوره‌اي، پژوهشي، تحقيقاتي و فناوري را به آن اضافه كنيم اين عدد به 20 درصد مي‌رسد.

* حضور موفق زنان در كار با ماشين آلات

ثريا ظفري در گفت‌و‌گو با خبرنگار زنان باشگاه خبري فارس «توانا» در‌خصوص حضور زنان در بخش صنعت و معدن اظهار داشت: حضور زنان در بخش صنعت و معدن زمينه‌هاي بسيار خوبي را ايجاد كرد و موجب شد تا زنان به دنبال راه‌اندازي واحدهاي توليدي باشند.

وي در ادامه ‌افزود: در بخش صنعت و معدن در خصوص دريافت پروانه تأسيس و بهره‌برداري هيچ‌گونه تفكيك جنسيتي ميان زنان و مردان وجود ندارد و تسهيلات اختصاص يافته به گروه متقاضيان صنعت و معدن در ميان زنان و مردان يكسان است.

مشاور امور بانوان وزارت صنايع و معادن با بيان اينكه زنان در مقاطع بالاي رشته‌هاي فني حضور دارند، عنوان كرد: زنان همچنين در واحدهاي توليدي از جمله داروسازي نقش پررنگي را ايفا مي‌كنند؛ واحدهاي توليدي كه بر روي ماشين‌آلات كار مي‌كنند نيز بر روي زنان به دليل دقت و مسئوليت‌پذيريشان حساب خاصي مي‌كنند.

ظفري ادامه داد: كار در واحدهاي توليدي سخت بوده و به دقت بيشتري نياز دارد؛ كالاهاي توليد شده بايد از كيفيت بالايي برخوردار باشد و زنان به دليل دقت و مسئوليت‌پذيري بالا در اين زمينه بسيار موفق عمل مي‌كنند.

*حضور 85 زن در امور وابسته به معدن

وي با اشاره به اينكه در مدتي كه بانك اطلاعاتي را در امور بانوان وزارت صنايع و معادن ايجاد كرده‌ايم زناني كه پروانه بهره‌برداري معدن را دريافت كرده‌اند شناسايي شده‌اند، تصريح ‌كرد: تا كنون 5 زن پروانه اكتشاف را دريافت كرده‌اند و در بهره‌برداري از معدن نيز حضور دارند به عنوان مثال خانمي در مهاباد معدن سنگ مرمر را دارد كه خود نيز در كار بهره‌برداري حضور دارد.

مشاور امور بانوان وزارت صنايع گفت: هم‌اكنون خانم‌هايي در سطح كشور هستند كه واحد معدني به نامشان است و خود نيز در آن فعاليت مي‌كنند. در كل بيش از 85 نفر خانم در حال فعاليت در امور وابسته به معدن هستند كه از اين قبيل مي‌توان به مشاغلي همچون تراش سنگ، مسئوليت فني و امور رايانه‌اي اشاره كرد؛ زنان بسياري هستند كه مسئول فني معادن هستند كه آنها را به بخش تراش سنگ هدايت كرده‌ايم تا از اين طريق بتوانند تعداد زيادي از زنان سرپرست خانوار را مشغول كنند.

*كارخانه‌اي مخصوص زنان

ظفري در ‌خصوص حضور زنان در بخش صنعت خاطرنشان كرد: در بخش صنعت نيز زنان بسيار فعال هستند و علاوه بر زنان سرمايه‌گذار تعداد زيادي از زنان هستند كه گرداننده كارخانه‌ها بوده و در اين زمينه تجربه و مهارت كافي را دارند، زنان در كارخانه‌ها در بخش‌هاي مختلفي از جمله مدير توليد، مدير كيفيت و آزمايشگاه حضور دارند.

وي با بيان اينكه يك واحد توليدي دستكش‌هاي پزشكي را در شهر تبريز داريم كه 99 درصد از كاركنان آن زن هستند، اضافه كرد: در زنجان نيز يك واحد توليدي وجود دارد كه زنان در آن بر روي ماشين آلات كار مي‌كنند؛ مديران براي بالارفتن كيفيت كارشان در قسمت‌هايي كه نيازمند دقت و ظرافت بيشتري است كارمندان زن را در اولويت استخدام قرار مي‌دهند.

مشاور امور بانوان وزارت صنايع ادامه داد: دريافت تسهيلات در بخش صنعت تعريف شده است فردي كه مي‌خواهد يك واحد صنعتي را ايجاد
كند مقداري سرمايه بايد داشته باشد و درصدي نيز تسهيلات دريافت مي‌كند كه در اين زمينه مردان نسبت به زنان ريسك‌پذيرتر هستند و تقاضاي ايجاد واحدهاي اقتصادي با ظرفيت بالاتر را دارند.

ظفري اظهار داشت: به دليل شرايط سخت كاري حاكم بر مشاغل صنعتي، عده كمتري از بانوان مايل به فعاليت در اين زمينه هستند، در برخي مشاغل صنعتي نيز كارفرمايان به دليل دقت و ظرافت كه از ويژگي‌هاي زنان است، ترجيح مي‌دهند از بانوان استفاده كنند.

* غلبه بخش خدمات بر صنعت در جذب نيروهاي زن

فاطمه فراهاني، مشاور امور بانوان وزارت كار بيان كرد: سهم عمده اشتغال زنان مربوط به بخش خدمات است و طبق آخرين آمار در دست نرخ حضور زنان ايراني در بخش خدمات 48 درصد است همچنين بيشترين و كمترين سهم اشتغال زنان در بخش صنعت مربوط به سال‌هاي 85 (31) درصد و 88 (25) درصد بوده است.

وي ادامه داد: در بخش خدمات نيز بيشترين و كمترين سهم اشتغال زنان مربوط به سال‌هاي 88 (44 درصد) و 84 (37) درصد بوده است كه آمارها نشان مي‌دهد همواره سهم اشتغال زنان در بخش خدمات بيشتر از ساير بخش‌هاست و در اين ميان سال 88 دستخوش تغيير بوده است در اين سال حجم زياد جمعيت زنان به فعاليت در بخش خدمات نسبت به صنعت كاملاً مشهود است.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان