در ماه‌های اخیر در پی سخنان رییس جمهور و تاکید او بر افزایش جمیعت، بحث بر سر سیاست‌های تنظیم خانواده بالا گرفته است که البته با مخالفت‌های زیادی در مجلس روبه‌رو شد؛ بیکاری، مشکلات مسکن، اشتغال و ازدواج جوانان و … از جمله مواردی بود که در انتقادهای نمایندگان نسبت به سیاست افزایش جمعیت مطرح شده است. همچنین کارشناسان مجمع تشخيص مصلحت نظام‏، افزايش جمعيت را به عنوان يك راهبرد منطقي براي حل مشكلات رد كرده‌اند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی «فردا» ، رییس جمهور برای اولین بار در اوایل سال جاری در یک برنامه تلویزیونی مخالفت خود را با سیاست کاهش جمعیت و کافی بودن دو بچه ابراز کرده بود همچنان بر سر مواضع خود استوار ایستاده و شعار “دو بچه کافی است ” را ناشی از سیاست هایی غلطی می داند که غربی‌ها آن را انتخاب کردند.

باوجود تاکید دولت بر افزایش جمعیت، اما کارشناسان معتقدند که ايران دومين كشور آسيايی است كه سريع‌ترين كاهش باروری را در طی سالهای اخیر داشته و میزان استفاده از وسايل كنترل باروری در ايران، مطابق با بیشتر کشورهای توسعه‌یافته جهان است و این امر امکانپذیر نمی شد مگر با اعمال سیاستهایی مانند عدم تعلق برخی امکانات رفاهی مانند توزیع کوپن میان خانواده هایی که بیش از 3 فرزند داشتند.

در این میان علیرضا مرندی وزیر اسبق وزارت بهداشت که ارائه طرح تنظیم خانواده را با وجود مخالفتهای بسیار در کارنامه خود دارد از مخالفان جدی صحبتهای رییس جمهور است.

وی معتقد است: قوانين مي‌تواند براساس صلاح كشور تغيير کنند اما اين كه صلاح كنوني كشور چيست، نياز به كار كارشناسي دارد. امروز اگر مي‌توانيم به راحتي دانش‌آموزان را تحت پوشش آموزش و پرورش قرار دهيم به اين دليل است كه بيست و چند ميليون دانش‌آموز با اجراي سياست تنظيم خانواده‌ به 13 ميليون كاهش يافته و نزديك به نصف شده و اگر هم اکنون دولت مي‌تواند نفس بكشد به اين دليل است كه امكان سياست تنظيم خانواده‌ برايش فراهم شده است.

یکی از اعضای کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، تئوری دولت را در رابطه با افزايش جمعيت اشتباه دانسته و کنار گذاشتن سیاستهای كنترل جمعيت در ايران را دارای اثرات جبران ناپذیری می داند که در آینده ممکن است گریبان مملکت را بگیرد.

حسین حسنی بافرانی در گفتگو با «فردا» تصریح کرد: ميزان باروری در سال 1357، هفت فرزندبه ازای هرزن بوده اما در سال 1385، به 1.8 فرزند کاهش یافته است.

وی یادآور شد: رییس جمهور نباید بدون مطالعه این نظر را از تریبون رسانه ملی منعکس نماید. تصمیمات عجولانه در این خصوص عواقب جبران ناپذیری از جمله مشکلات اقتصادی، ناهنجاری های اجتماعی و…. به همراه خواهد داشت.

این نماینده مجلس همچنین با انتقاد از وارد شدن دولت به این موضوع گفت: این تصمیم در چارچوب تصمیم گیری های دولت نمی باشد و باید در راستای سیاستهای نظام تعریف شود البته با مطالعه و کار کارشناسانه دقیق.

بر این اساس طبق آمارهای جهانی، بين سال 1355 تا 1365، جمعیت ایران تا 15.7 ميليون نفر افزايش یافته است. این در حالی است که بر اساس برآوردهای سازمان ملل، جمعیت ایران از سال 1410 روند منفی پیدا می‌کند که امروز در نیمه های راه هستیم و تا آن روز راه درازی در پیش است.

در همین رابطه نصرالله ترابی نیز در خصوص طرح دولت مبنی بر افزایش جمعیت و توقف برنامه تنظیم خانواده به « فردا» گفت: طرح های اجتماعی باید با حساسیت بالایی مطرح شود. یک کارشناس می داند وقتی می خواهد مساله به این مهمی را مطرح کند باید بررسی های دقیق و کارشناسانه ای را در یک دوره زمانی خاص انجام دهد و سپس نتیجه آن مطرح و درمرحله آخر با تایید مسئولین ذی ربط اجرایی شود نه براساس آمال و آرزوها طرحی ارائه شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس افزود: بحث کنترل جمعیت از دهه هفتاد در ایران آغاز به کار کرد و با یک روند مثبت و با هدف کاهش جمعیت حرکت خوبی داشته است. فراموش نکنیم جمعیت ایران جوان است و بهتر است به جای تغییر درسیاست ها به فکر سرو سامان دادن جمعیت فعلی باشیم.

وی ریشه این تصمیمات دولت را عدم استفاده از پژوهشگران مطلع در حوزه های اجتماعی و جمعیتی می داند و معتقد است، این تصمیمات باید در چارچوب سیاستهای نظام باشد و نیازمند سیاستگذاری کلان است.

این نماینده مجلس همچنین با اشاره به مخالفت مجمع تشخیص مصلحت با طرح دولت یادآور شد: در شرایط فعلی که برنامه تنظیم خانواده به شیوه مثبت فرهنگ سازی شده است نباید با تصمیم گیری های اشتباه نتیجه سالها زحمت کارشناسان را هدر داد . همچنان باید بحث آموزش مسائل جنسي و تنظیم خانواده در دانشگاهها و به اعتقاد من حتی در دوران مدرسه اعمال شود. کشور در حال حاضر به لحاظ شرایط خاص اقتصادی نمی تواند پذیرای افزایش جمعیت باشد.

اما آنچه مسلم است اینکه اگر در سیاستهای کشورهای اروپایی افزایش جمعیت دیده می شود به دلیل پیر بودن جمعیت این کشورها است در حالیکه ایران در زمره کشورهای جوانی قرار دارد که نیازمند امکانات رفاهی همچون مسکن، اشتغال و کیفیت آموزشی است.

بنابراین اگر خواهان كشوري توسعه يافته و در صدد رسیدن به اهداف چشم‌انداز هستیم باید از ارائه و بیان طرح های بدون مطالعه چون افزایش جمعيت بپرهیزیم. اگر پيش از هرگونه تغييري اين پيش‌بيني‌ها را نكنيم، دوباره به وضعيت نامطلوب گذشته باز خواهیم گشت.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان