یلنا: 52 درصد از بانوان شاغل در حوزه فناوري اطلاعات به دلیل مشکلات زياد، ترک شغل می‌کنند.

نازیلا قانع فرد مدیر عامل شرکت فناوری اطلاعات پرند در گفت‌وگو با ايلنا به عنوان یکی از بانوان کارآفربن کشور در حوزه IT اظهارداشت: با وجود گرایش چشمگیر زنان به رشته‌های تحصیلی حوزه IT و مشغول به کارشدن فارغ التحصیلان این رشته‌ها در مشاغل مرتبط با فناوری اطلاعات، بنا برآماربه دليل مشكلات بسيار در اين حوزه، 52 درصد از این کارمندان کوشا و علاقه‌مند پس از مدتي کار خود را رها مي‌کنند

وي ادامه داد: روند فرسايشي کار برای بانوان شاغل در حوزه IT در سنين حدود 30 تا 40 سال اتفاق مي‌افتد یعنی زمانی که زنان بايد با مشکلات عديده‌اي بجنگند. در این برهه زماني نه تنها مشاغل خود را ترک مي‌کنند، بلکه ديگر هيچ علاقه‌اي به فکر کردن در زمينهIT از خود نشان نمي‌دهند.

وی افزود : شايد عجيب باشد، اما آمار نشان می‌دهد در حالي که این حوزه کاری به شدت با کمبود نيروي انساني حرفه‌اي مواجه است اما در اين مقطع سنی يک ميليون کارمند زن حرفه‌اي و فعال از مشاغل خود استعفا مي‌دهند و با این وجود اگر فاکتورهايي را که کار را براي زنان فرسايشي مي‌کند 25 درصد کاهش یابد، مي‌توان يک چهارم زنان را در مشاغلIT حفظ کرد.

این کارشناس حوزه IT با بیان اینکه در حال حاضر بسياري از شرکت‌هاي بزرگ IT در حال اجراي برنامه‌هايي هستند که از مهاجرت فزاينده زنان از مشاغل IT جلوگيري کنند. گفت : به عنوان مثال شرکت سيسکو برنامه‌اي طراحي کرده تا از زنان جواني که در اين شرکت شروع به کار مي‌کنند، حمايت کند. چنان که به عنوان مثال در اواسط ماه مي‌، 15 مدير زن به بخش توسعه فناوري اين شرکت افزوده شدند.

وی افزود : شرکت اينتل هم در این راستا يک ستاد “مهندسي محيط کار زنان” تاسيس کرده است. اين ستاد به دنبال حل مشکلات شغلي زنان، جلوگيري از انزواي آنان در محل کار و تشويق آنان به ارتقاي رتبه در شرکت است. اين ستاد همچنين از خلاقيت‌هاي کارمندان زن در روند کاريشان گزارشات مفصلي تهيه مي‌کند، شرکت جنرال الکتريک در حال طراحي برنامه‌اي به نام ” شروع دوباره ” است که در سطح جهاني فعاليت مي‌کند. هدف اين برنامه، فراهم کردن شرايط و امکان بازگشت به کار براي زناني است که به خاطر فرزندانشان استعفا داده‌اند! اين برنامه معمولا پس از رسيدن فرزندان آنان به سن مدرسه به کارمندان زن مستعفي کمک مي‌کند.

مدیر عامل شرکت فناوری اطلاعات پرند با بیان اینکه در کشور ما نیز زنان شاغل در حوزه IT علاوه بر دست و پنجه نرم کردن با مشکلات عموم زنان شاغل به مسایل خاص حوزه کاری خود نیز دچارهستند، گفت: باید این مشکلات و موانع در جامعه مطرح و برای رفع آن تلاش شود چرا که حل بسیاری از مشکلات زنان در گرو رفع موانع آنها در ورطه‌های اقتصادی است، در واقع کسب توان اقتصادی وحضور اجتماعی پویا به بانوان کمک می‌کند تا جایگاه اجتماعی و قانونی خود را ارتقا بخشند.

براساس اين گزارش، هفتمین همایش کارآفرینی زنان با عنوان کارآفرینی زنان در حوزه فناوری اطلاعات توسط انجمن زنان مدیر کارآفرین و با همکاری انجمن ملی زنان کارآفرین، شورای عالی انفورماتیک کشور، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور وانجمن انفورماتیک ایران 11 اسفندماه امسال در محل مرکز تحقیقات مخابرات برگزار خواهد شد.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان