مدیر کل دفتر سلامت خانواده و جمعیت ۲۴ بهمن‌ماه گفت که «در بازنگری درس «جمعیت و تنظیم خانواده» مسئله تغییر سیاست‌های کنترل جمعیت منظور نشده است».

محمد اسماعیل مطلق [گفت->http://ilna.ir/newsText.aspx?ID=180075] که دو ماه قبل، نامه‌ای از شورای اسلامی – سیاسی دانشگاه ارسال و خواسته شد نظر وازرت بهداشت درباره بازنگری درس تنظیم خانواده ارائه شود.

او تاکید کرد که در متن ارائه شده از طرف دفتر و سلامت خانواده به درس «جمعیت و تنظیم خانواده» از دریچه کنترل جمعیت نگاه نشده و مبنا، بحث سلامت مادر و کودک بود‌.

از سوی دیگر در حالی که پیش از این جایگزینی درس «شکوه همسرداری» به جای «تنظیم خانواده» تکذیب شده بود، امروز غلامعلی افروز، رئیس سازمان نظام مشاوره و روانشناسی ایران، [خبر داد->http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1714797&Lang=P] که قرار است پس از این درس «روانشناسی ازدواج و شکوه همسرداری» به جای درس «تنظیم خانواده» تدریس شود. به گفته آقای افروز این کتاب هم اکنون از سوی انتشارات دانشگاه تهران منتشر شده است.

موضوع بازنگری در درس «تنظیم خانواده» پس از آن مطرح شد که محمود احمدی‌نژاد، در سخنرانی‌هایش بارها با سیاست کنترل جمعیت مخالفت کرد.

محمود احمدی‌نژاد همچنین برای مخالفت با سیاست کنترل جمعیت، از گزاره‌های مذهبی و دینی نیز استفاده کرد و گفت که «خدا روزی‌رسان است» و علمای دینی را هم به چالش کشید که چرا در مقابل سیاست «دو بچه کافی است»، سکوت کرده‌اند؛ برخی روحانیان حامی دولت همچون آیت‌الله مصباح یزدی، گفته‌های احمدی نژاد را تایید کرده و سیاست کنترل جمعیت را «سیاستی صهیونیستی» خواندند.

مرکز امور زنان ریاست‌جمهوری نیز اواخر دی‌ماه اعلام کرده که کتاب تنظیم خانواده که در دانشگاه‌ها تدریس می‌شد «با رویکرد دولت اصلاحات بوده» و بر پیشگیری از زاد و ولد تاکید داشت و به همین خاطر قرار است کتاب «روانشناسی ازدواج و شکوه همسرداری» به جای آن در دانشگا‌ها تدریس شود.

با این حال سعید قدیمی، مدیرکل آموزشی وزارت علوم گفته بود که حذف درس تنظیم خانواده در دستور کار این وزارتخانه نیست. علیرضا مصداقی‌نیا، معاون بهداشتی وزارت بهداشت هشدار داده بود که حذف واحد تنظیم خانواده از دروس دانشگاهی، سلامت خانواده‌ها را تهدید می‌کند.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان