زنان بازرگان و صنعت‌گر نيز مانند آقايان بازرگان براي حضور در انتخابات اتاق بازرگاني ايران آماده مي‌شوند. زناني كه سال‌ها تجربه فعاليت در حوزه‌هاي بازگاني و صنعت دارند اين روزها با انگيزه حضور بيشتر در صحنه اقتصادي گام بر مي‌دارند.

مهوش نيك‌پور نزهتي ـ مديرعامل شركت حمل‌ونقل بين‌المللي و كشتي راني كوله بار ـ در اين زمينه به خبرنگار ايسنا با اشاره به اينكه در دوره پنجم هيات نمايندگان اتاق‌ها بازرگاني تهران و ايران در حوزه بازرگاني با فاطمه شعباني از حوزه صنعت تقريبا راي نسبتا بالايي را آورده بودند، مي‌گويد: شوراي زنان را در سال 1382 شكل داديم ولي اين شورا با توجه به تغييرات در دوره ششم،‌ پاك شد، اما معتقديم آنچه بر كاغذ ثبت شده جزو تاريخ هست و نمي توان آن را پاك كرد.

وي ادامه داد: ما در اين انتخابات به صورت گسترده با مداركي كه ثابت مي‌كند زنان توانستند اين شوراي زنان را در اتاق تهران و اتاق ايران به ثبت برسانند، ‌شركت مي‌كنيم، در شوراي زنان حتي توافق‌نامه‌هايي را با زنان ديگر كشورها داشتيم. به هر حال اگر در اين دوره موفق شويم كه به اتاق‌هاي بازرگاني و صنايع و معادن تهران و ايران راه پيدا كنيم،‌ مي‌توانيم ادامه تلاشي كه هشت سال پيش شروع شد را به مرحله ظهور برسانيم.

نيك‌پور با اعلام آمادگي براي حضور در دوره چهار ساله دوم مجمع زنان بازرگان در حوزه منا به عنوان نمايندگان بازرگان و صنعت‌گر زنان ايران ادامه مي‌دهد: ما از مشاركت زن و مرد در جامعه اقتصاد كه بيش از 65 درصد دانشجوي زن را در دانشگاه‌ها پذيرفته حمايت مي‌كنيم و مي‌خواهيم حداقل اين ندا را به گوش دولت مردان برسانيم كه زنان فعال ايران به دليل اطلاع رساني كم نتوانستند جايگاه خود را در اقتصاد و سياست در كشور به دست آورند.

وي با بيان اينكه 21 سال در كميسيون‌هاي مشترك اتاق و در هيات نمايندگان دوره پنجم حضور داشته است، اظهار مي‌كند: دو نفر از نمايندگان دوره پنجم زن در اتاق تهران و ايران در اعتلاف ما هستند و معتقديم زنان بايد در يك گروه جمعي بيايند و از يكديگر حمايت كنند. البته اين به اين معني نيست كه ما از برادرانمان در اين جمع اقتصادي طرفداري نكنيم؛ بنابراين بايد به صورت جمعي از زناني كه مي توانند با اعتماد به نفس و تمركز مسائل اقتصادي را حتي در سطح كلان پيگيري كنند حمايت كنيم چرا كه هر كدام از ما به صورت انفرادي داراي شركت هايي هستيم و سال ها تصدي مديريت و سرمايه‌داري در شركت‌ها را تجربه مي‌كنيم و مي‌توانيم در جامعه اقتصادي ايران نقشي را همراه برادرانمان براي ارتقاي جايگاه زنان و مردان در اقتصاد كشور و دنيا و كم رنگ كردن سياه نمايي‌هايي كه در منطقه و در ديگر كشور ها در مورد جايگاه زن ايراني مي‌شود،‌ ايفا كنيم.

وي خاطر نشان مي‌كند: شوراي زنان در اين چهار ساله به دليل تك محوري بودن كاملا پاك شد و ما مي‌خواهيم ثابت كنيم كه زنان در كنار هم از اعتماد به نفس و تمركز خود استفاده مي‌كنند و مي‌توانند هميار و همگام با مردان ايراني براي اعتلا و ارتقا اقتصاد ايران در بخش خصوصي كه همانا اصل ابلاغيه 44 هست، جامه عمل بپوشانند.

نيك‌پور عضويت در هيات نمايندگان اتاق بازرگاني و صنايع و معادن تهران و ايران در دوره پنجم،‌ عضويت در هيات مديره اتاق‌هاي بازرگاني مشترك ايران و چين، ايران و استراليا، ايران و عراق، ايران و ارمنستان، عضويت در اتاق‌هاي بازرگاني مشترك ايران و انگليس و ايران و آلمان و همچنين تعدادي ديگر و تاسيس و مديريت عامل شركت حمل و نقل زميني ،دريايي كوله بار و شوراي زنان بازرگان اتاق بازرگاني و صنايع و معادن تهران را در كارنامه كاري خود ثبت كرده و مشاور رييس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن تهران در امور زنان بازرگان نيز بوده است.

* اميدواري براي برگزاري انتخابات سالم

شبنم بهرامي هم از ديگر نامزدهاي انتخابات دوره هفتم اتاق بازرگاني و صنايع و معادن است كه در كارنامه خود سابقه فعاليت‌هاي فرهنگي و تجاري دارد.

عضو هيات مديره شوراي بازرگاني ايران و مالزي در گفت‌وگو با ايسنا با ابراز اميدواري از برگزاري انتخاباتي خوب و سالم اظهار مي‌كند: اميدوارم چنان چه انتخاب شدم،‌ نماينده‌اي خوب براي فعالان بخش خصوصي باشم. بيشتر فعاليت من در زمينه مواد غذايي هست و اميدوارم چنان چه انتخاب شوم، فرد موثري براي اين صنف باشم.

بهرامي با بيان اين كه به دليل غيرقابل پيش بيني بودن انتخابت،‌ نمي‌شود در مورد آن اظهار نظر كرد، مي‌گويد: خانم‌ها را تشويق كرديم كه همه با هم براي ثبت نام بيايند كه همين گونه شد. آقايان نيز كمك كنند و خانم هاي بيشتري را در فهرست گروه ها قرار دهند چرا كه روند تاريخي نشان داده كه نه تنها در كشور ما بلكه در دنيا گروه‌هايي بالا مي آيند كه از خانم هاي بيشتري در فهرست هاي انتخاباتي خود استفاده كردند.

وي سال‌ها در بخش رسانه فعال بوده و مسووليت روابط عمومي اتاق بازرگاني و صنايع و معادن تهران، مديريت امور زنان بازرگان اتاق بازرگاني و صنايع و معادن تهران و شركت تجارت آريا را تجربه كرده است.

زمينه فعاليت بهرامي در حوزه واردات و صادرات مواد غذايي بوده و در اين بخش، عضويت در هيات مديره موسسه گردشگري راه ابريشم، شوراي بازرگاني ايران و مالزي وانجمن ملي زنان كارآفرين را در كارنامه خود ثبت كرده است.

همچنين بهرامي عضو انجمن زنان مدير كارآفرين، مشاور گروه هتل‌هاي هما، مشاور اتحاديه هتلداران و عضو شوراي سياستگذاري مجمع فعالان توسعه اقتصاد ايران بوده است.

* حمايت خانم‌ها بايد بيشتر باشد

مهري موسوي، ديگر داوطلب شركت در انتخابات اتاق بازرگاني و صنايع و معادن هم با تاكيد بر اينكه هدف وي كمك به بهبودي اتاق بازرگاني است مي‌گويد: تمام خانم ها بايد از اين حركت حمايت كنند تا بهتر به هدف برسيم.

وي به خبرنگار ايسنا مي‌گويد كه حمايت خانم‌ها بايد بيشتر باشد.

بيشترين زمينه فعاليت اقتصادي موسوي در زمينه پوشاك است. وي توليد پوشاك و صادارت به كشورهاي اروپاي غربي و آسياي ميانه،‌ تاسيس و راه‌اندازي كارخانه توليد كاغذ كرافت و عضويت در اتاق‌هاي بازرگاني تهران و ايران را در كارنامه كاري خود دارد.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان