جهان صنعت: معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان این مطلب که درحال حاضر ۲۳ هزار کودک بی‌سرپرست و بدسرپرست تحت حمایت سازمان بهزیستی قرار دارند، از حضور ۱۰ هزار کودک بی‌سرپرست و بدسرپرست در ۶۰۰ مرکز «شبه‌خانواده» بهزیستی خبر داد.
به گزارش ایسنا، حبیب‌الله مسعودی فرید ادامه داد: درحال حاضر بیش از ۹۰ درصد این مراکز غیردولتی بوده و در حدود ۱۰ درصد مراکز دولتی نیز به دلیل حساسیت دوره شیرخوارگی، شیرخوارگاه‌ها نگهداری می‌شوند.
به گفته فرید، ۸۰ درصد کودکان تحت سرپرستی بهزیستی بدسرپرست هستند که با حکم قوه قضاییه تحت قیمومیت سازمان بهزیستی قرار می‌گیرند بنابراین فقط ۲۰ درصد کودکان تحت سرپرستی، بی‌سرپرست هستند.
وی همچنین عنوان کرد: چندین سال است ورودی‌ها و خروجی‌های سازمان بهزیستی در این حوزه تقریبا یکسان است به طوری که سالانه حدود یک‌هزار نفر به فرزندخواندگی پذیرفته می‌شوند که تعداد ورودی‌ها نیز مشابه همین رقم است.
فرید با بیان اینکه مراکز نگهداری سازمان بهزیستی نسبت به گذشته افزایش کیفیت شایانی داشته‌اند، عنوان کرد: در گذشته مراکز شبه‌خانواده به صورت اردوگاهی بودند و ۴۰ تا ۶۰ کودک یا نوجوان در یک مرکز حضور داشتند اما در حال حاضر شاهد آن هستیم که تنها ۱۰ تا ۱۵ کودک در یک مرکز اقامت دارند.
وی همچنین مدعی شد: عنوان شبه‌خانواده برای این مراکز شایسته نیست، زیرا در واقع این مراکز خانه‌های کودک و نوجوان هستند.
فرید افزود: در بسیاری از این مراکز سطح رسیدگی از متوسط جامعه بالاتر بوده و حتی این نگرانی را برای ما به وجود آورده است که افراد در این مراکز آنقدر در رفاه نباشند که در آینده و در جریان زندگی مستقل خود توان رویارویی با مشکلات را نداشته باشند.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور از ارایه آموزش‌های متعدد در این مراکز خبر داد و افزود: در حال حاضر آموزش ICDL به همراه یک مهارت دیگر به منظور توانمندسازی و آمادگی کودکان و نوجوانان حاضر در این مراکز برای سهولت اشتغال آنان در آینده از دیگر اقدامات بهزیستی در این مراکز است.
فرید ضمن بیان اینکه در گذشته ترخیص کودکان از مراکز شبه‌خانواده در ۱۸ سالگی انجام می‌شد، عنوان کرد: در حال حاضر در تلاش هستیم تا در این موضوع تجدیدنظر کنیم.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه ترخیص به معنای رهاسازی نیست و باید همچنان ارتباط این افراد پس از ترخیص با بهزیستی حفظ شود، تصریح کرد: هیچ‌گاه در خانواده به کودکان خود در سن ۱۸ سالگی نمی‌گوییم از خانواده جدا شو و زندگی مستقل را آغاز کن؛ به همین دلیل نمی‌توان از این کودکان نیز انتظار داشت در ۱۸ سالگی زندگی مستقل خود را آغاز کنند.
فرید در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر مراکز قبل از سه سالگی (شیرخوارگاه‌ها)، سه تا شش سال، شش تا ۱۲ سال، ۱۲ تا ۱۸ سال به طور جداگانه در بهزیستی وجود دارند، افزود: در حال حاضر در تلاش هستیم تا فرآیند ترخیص را تغییر و سن آن را افزایش دهیم تا این نوجوانان بتوانند حتی تا بیست و چند سالگی نیز در این مراکز اقامت داشته باشند.
وی تصریح کرد: در حال حاضر مراکزی به صورت نیمه‌مستقل برای افراد بالای ۱۸ سال به صورت گروه‌های چهار تا پنج نفره و با نظارت بهزیستی وجود دارد اما در تلاش هستیم این مراکز را توسعه دهیم.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور از تلاش برای حذف قانون ازدواج سرپرست و فرزندخوانده که به موجب آن در ماده «۲۶» قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بد سرپرست، آمده «ازدواج چه در زمان حضانت و چه بعد از آن بین سرپرست و فرزندخوانده ممنوع است؛ مگر اینکه دادگاه صالح پس از اخذ نظر مشورتی سازمان این امر را به مصلحت فرزندخوانده تشخیص دهد» خبر داد و افزود: در تلاشیم با اصلاحیه‌ای این بند را از قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست حذف کنیم.
وی ادامه داد: با تجربیاتی که در سازمان بهزیستی داریم این موضوع بسیار نادر است و زمانی که موضوعی به این حد نادر باشد آمدن آن در قانون ضرورتی ندارد.
فرید افزود: مطرح شدن این موضوع در قانون نگرانی‌هایی را در جامعه ایجاد کرده است که نمی‌توان آنها را انکار کرد به همین جهت در حال تلاش برای اصلاح آن هستیم.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در پایان اظهار کرد: این موضوع از نظر شرعی و حقوقی امکان‌پذیر و بلامانع است اما از نظر عرف و اجتماع بسیار نادر و در برخی مواقع امکان‌ناپذیر است.
اعلام خبر تلاش برای حذف قانون ازدواج سرپرست و فرزندخوانده در حالی صورت می‌گیرد که سال گذشته طرح این قانون جنجال و اعتراض بسیاری در میان اقشار  مردم ایجاد کرد.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان