خبرآنلاین- اظهارات رئیس جمهور درباره افزایش جمعیت، موافقان و مخالفان زیادی دارد که در این جدول برخی از موضعگیریهای آنان آورده شده است.

مخالفان سیاست افزایش جمعیت که بارها توسط رئیس جمهور بر آن تاکید شده، بر غیر عقلانی و اقتصادی بودن رشد جمعیت تاکید کرده اند و حتی گفته اند او نباید درباره سیاستهای کلان کشور، که از اختیارات مقام معظم رهبری است، سخن بگوید.

ولی موافقان به دلایل رئیس جمهور استناد می کنند. در زیر، اظهارات برخی از موافقان و مخالفان آورده شده است:

آیت‌الله مصباح یزدی از مراجع عظام قم (موافق): سیاست کنترل جمعیت «سیاستی صهیونیستی» است.

حسن روحانی، رئیس مرکز مطالعات استراتژیک (مخالف): نه تنها دولت نمی‌تواند در رابطه با میزان جمعیت کشور تصمیم‌گیری کند بلکه حتی مجلس شورای اسلامی هم نمی‌تواند در این رابطه تصمیم‌گیری کند و این مسأله موضوعی فرای مجلس است یعنی مسأله‌ای است که باید به عنوان سیاست‌های کلی نظام بحث شود و مقام معظم رهبری باید در رابطه با آن تصمیم‌گیری کند و سخن مقام معظم رهبری در این رابطه مبنا است و دولت هم بر اساس سیاست‌های کلی نظام باید وارد عمل شود. تصمیم‌گیری در رابطه با اینکه نرخ رشد جمعیت در کشور باید چگونه باشد جزء مواردی است که باید براساس سیاست‌های کلی نظام تعیین شود و حتی به اعتقاد من جزء مواردی نیست که حتی مجلس شورای اسلامی بتواند در رابطه با آن تصمیم‌گیری کند و مسأله‌ای فرای مجلس است. سیاست‌های کلی نظام یعنی سیاست‌هایی که باید در مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد بحث و بررسی قرار گیرد و در نهایت به عنوان پیش‌نویس خدمت مقام معظم رهبری تقدیم شود و بعد از امضای ایشان ابلاغ شود و مسأله تعیین نرخ رشد جمعیت در کشور جزء مواردی است که باید در مجمع تشخیص مصلحت مورد بررسی قرار گیرد و اگر قرار باشد تصمیم جدیدی در رابطه با سیاست‌های جمعیتی کشور گرفته شود باید مجمع تشخیص مصلحت نظام در رابطه با آن تصمیم‌گیری کند.

زهرا سجادی، معاون آموزش و پژوهش مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری (موافق): کاهش جمعیت موجب نگرانی شده و رویکرد دولت دهم این است که با کاهش جمعیت و تولد کمتر مبارزه کند؛ به همین دلیل کتاب روانشناسی ازدواج و شکوه همسرداری کنترل جمعیت را به دانشجویان آموزش نمی‌دهد و به جای موضوع پیشگیری از بارداری، مسائل ارزشی را مطرح می‌کند و اقدامات لازم انجام شده است تا این کتاب از ترم بهمن امسال در دانشگاه‌های سراسر کشور تدریس شود.

علی‌رضا مصداقی‌نیا، معاون بهداشت وزارت بهداشت و درمان (مخالف): این امر مخل سلامت خانواده خواهد بود و وجود این واحد درسی (تنظیم خانواده) نه‌تنها در کاهش ابعاد خانواده که در بهبود وضعیت سلامت مادر و خانواده موثر است. وزارت بهداشت با هر تصمیمی که مخل این دید باشد، مخالف است.

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام (مخالف): تا وقتی این موضوع در مجمع به تصویب نرسد، نتایج این تحقیقات، نظر مجمع به حساب نمی‌‌آید و این نظرات مربوط به کارهای تحقیقاتی خودشان و نظرات شخصی است.

شمس الدین حسینی، وزیر اقتصاد و سخنگوی اقتصادی دولت (موافق): در بودجه سال ۱۳۸۹ برای واریز کردن یک میلیون تومان به حساب نوزادان متولد این سال مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان پیش بینی شده است و بقیه پول لازم هم “با مشارکت بخش های مالی” و همچنین از “منابع آزاد شده از قانون هدفمند کردن یارانه ها” تأمین می شود.

غلامرضا مصباحی مقدم، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس (مخالف): رئیس جمهوری استراتژیست نظام نیست، بلکه مجری قوانین و سیاست های کلان و اجرا کننده سیاست های ابلاغی است. استراتژی نظام جمهوری اسلامی، رشد جمعیت نیست و آقای احمدی نژاد نمی تواند این استراتژی را خودسرانه تغییر دهد. اگر آقای احمدی نژاد در مورد سیاست های جمعیتی نظری دارد، باید آن را از طریق قانونی به “استراتژی” تبدیل کند. معنای “طرح تأمین آتیه مهر” واریز کردن یک میلیون تومان به حساب هر نوزاد نیست و وعده رئیس جمهوری که در طول سال های آینده هزاران میلیارد تومان هزینه به بار می آورد، مبنای قانونی ندارد.هر سال حدود یک میلیون و ۳۵۰ هزار کودک در ایران به دنیا می آیند و بنابراین هزینه اجرای طرح مورد نظر دولت فقط در سال جاری ۱۳۵۰ میلیارد تومان خواهد بود.

صادق محصولی، وزیر رفاه و تامین اجتماعی (موافق): صحبت های رییس جمهوری در این باره درست است و کشور قابلیت پاسخگویی به جمعیت بیشتراز دو فرزند در هر خانواده را دارد برنامه تنظیم خانواده قرار نیست تا ابد ادامه پیدا کند و باید مورد بازنگری قرار بگیرد. برخی رسانه ها با اطلاعات نا کافی اظهار نظر هایی را درباره طرح آتیه فرزندان مطرح می کنند که کار مفید برای مردم را خدشه دار می کند.

حسینعلی شهریاری، نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس (مخالف): اظهارات اخیر رئیس جمهوری با توجه به مساله بیکاری و فراهم نبودن زیرساخت لازم برای زندگی مطلوب، “به دور از منطق” است. افزایش جمعیت و تشویق مردم به فرزند بیشتر باید حساب شده و با برنامه ریزی باشد.

مسعود پزشکیان، نماینده مجلس (مخالف): مجلس باید هر چه سریعتر وارد مباحث مطرح شده از سوی آقای احمدی نژاد در باره افزایش جمعیت و سیاست های تشویقی اعلام شده در این زمینه شود، “در غیر اینصورت ممکن است برای جلوگیری از این تصمیمات اشتباه دیر شود.دولت مشکلات افراد بیکار جامعه را که درصد بالایی را تشکیل می دهند حل کند، جمعیت صد میلیونی پیش کش.

مصطفی کواکبیان، نماینده مجلس (مخالف): یک میلیون تومان به متولدین سال جاری در این کشور را بدون پشتوانه علمی و تصمیمی کارشناسی نشده دانست. اجرای اینگونه طرح ها که با بودجه و مبالغ کلان سرو کار دارد فقط با تصویب مجلس ایران امکان پذیر است. در هیچ جای قانون بودجه و در هیچ یک از بندها و مصوبات آن کوچکترین اشاره ای به این طرح و مبلغ مورد نیاز آن نشده و جای تعجب دارد که دولت و شخص رئیس جمهور با چه استدلالی این خبر را اعلام کردند. این طرح یک اشتیاق کاذب برای رشد جمعیت ایجاد می کند که اگر دولت نتواند این طرح را اجرا کند باید منتظر عواقب خطرناک ناشی از آن باشد، چون ایجاد توقع در مردم و برآورده نشدن انتظارات عمومی می تواند ضربات جبران ناپذیری برای نظام در پی داشته باشد.

شهلا کاظمی‌پور، استاد جمعیت‌شناسی دانشگاه تهران (مخالف): در ایران اعتقاد عمومی به تنظیم خانواده آنقدر قاطع است که سازمان ملل، ایران را الگویی برای کشورهای مسلمان سراسر جهان می‌داند.

 • غربالگری و بهداشت باروری زنان

  عادت نمی‌کنیم!

  این نوشتار متأثر از بحث‌های اخیر در زمینه طرح غربالگری اجباری مادران باردار از عواقب اجرای…
 • انجام سقط جنین

  چگونگی انجام سقط جنین

  بیاموزیم که انتظار کشیدن برای فرزند می‌تواند به‌معنای سعادتی بزرگ باشد، اما همچنین ممکن اس…
 • همه‌گیری کرونا و مشکلات مادران

  آیا فمینیسم زنان را ناامید کرده است؟

  اگر همه‌گیری کرونا توانسته است دستاوردها و پیشرفت‌های سه دهه اخیر زنان در برابری جنسیتی را…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان