بعد از حذف ماده 24 این لایحه و اصلاحاتی که در ماده 22 و 23 در کمیسیون قضایی مجلس صورت گرفت، در چند روز اخیر، اعضای کمیسیون قضایی مجلس در گفتگوهایی با رسانه‌ها از بررسی نهایی این مواد در کمیسیون قضایی خبر می‌دهند.

شاید نمایندگان ادوار مجلس کمتر لایحه‌ای را به یاد داشته باشند که مجبور شده باشند برای تصویب کردنش، سه سال در انتظار بنشینند و موقع به صحن مجلس رساندنش نیز، باز هم صبر پیشه کنند تا برخی از مواد آن برای به مرحله تصویب رسیدن، چندبار اصلاح شود؛ اما نمایندگان مجلس‌هشتم این تجربه را دارند، یعنی دیگر خواسته یا ناخواسته، لایحه حمایت از خانواده، جزئی از حافظه‌شان شده است. حالا دیگر با هرکدام از نمایندگان مجلس – فرقی نمی‌کند عضو کدام کمیسیون – که تماس بگیری و عبارت لایحه حمایت از خانواده را بر زبان بیاوری، از اول تا آخر قصه را حفظ است و حتما هم راه‌حل یا پیشنهادی برای به سرانجام رساندن داستان طولانی آن برای دادن دارد.

شهریورماه گذشته بعد از گذشتن سه سال از تقدیم شدن لایحه حمایت از خانواده به مجلس، بالاخره این لایحه به صحن علنی آمد. هرچند ماده یک تا 21 این لایحه به خوبی و خوشی در مجلس تصویب شد، اما مواد 22، 23 و 24 آن جنجال‌برانگیزترین مواد این لایحه‌اند، همچنان مورد اختلاف میان نمایندگان مجلس شد و همین باعث شد که علی لاریجانی، رئیس مجلس، این مواد را دوباره به کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ارجاع داد تا اعضای آن دوباره آنها را بررسی کنند.

هرچند از روزی که این مواد دوباره به این کمیسیون رفته، هر روز برخی از اعضای آن از تغییراتی در این مواد خبر می‌دهند اما هنوز درست معلوم نیست بر سر این مواد پرسر و صدا چه می‌خواهد بیاید.

بعد از آنکه مواد 22، 23 و 24 لایحه حمایت از خانواده به کمیسیون حقوقی مجلس بازگشت، اعضای این کمیسیون طی چند جلسه، دوباره این مواد را بررسی کرد و با ادامه یافتن اعتراض‌های فعالان حقوق زنان و نمایندگان زن ادوار مجلس، ماده 24 حذف شد. در ماده 24 لایحه حمایت از خانواده آمده بود: دولت باید از طریق دستگاه‌های فرهنگی و رسانه‌های عمومی در جهت ترویج فرهنگ ازدواج و رعایت برقراری مهریه‌های متعارف اقدامات لازم را به عمل آورد.

اما ماجرا به اینجا ختم نشده است. بعد از حذف ماده 24 این لایحه و اصلاحاتی که در ماده 22 و 23 در کمیسیون قضایی مجلس صورت گرفت، در چند روز اخیر، اعضای کمیسیون قضایی مجلس در گفتگوهایی با رسانه‌ها از بررسی نهایی این مواد در کمیسیون قضایی خبر می‌دهند. اما موضوعی که در این میان بیشتر به چشم می‌خورد این است که بعد از گذشتن چهارماه از حذف ماده 24 در کمیسیون قضایی، اعضای این کمیسیون، خبر از حذف دوباره این ماده حذف شده می‌دهند. معاون حقوقی و پارلمانی وزیر دادگستری در مورد سه ماده باقیمانده لایحه حمایت از خانواده تصمیم گیری می کند به مهر گفته است که « نظر اعضای کمیسیون در مورد مالیات بر مهریه، حذف این ماده از این لایحه است.»

میرکوهی در مورد آخرین وضعیت رسیدگی به ماده 22 لایحه حمایت از خانواده مبنی بر اجباری بودن ثبت ازدواج موقت و صیغه نیز گفته است: « اعضای کمیسیون قضائی پس از مطالعه و بررسی پیشنهاد کردند که ثبت ازدواج موقت در دفترخانه ها در صورت موافقت زوجین و یا در صورت باردار شدن زوجه الزامی شود و در غیر این صورت الزامی برای ثبت ازدواج مجدد لحاظ نشود که مواد الزام ثبت ازدواج موقت پس از تصویب به صحن علنی ارجاع می‌شود.»

علی شاهرخی رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس نیز در خصوص ماده 23 لایحه حمایت از خانواده و تقسیم آن به 3 بخش حقوق مردان، حقوق زنان و حقوق کودکان گفته « با توجه به اهمیت این لایحه و بررسی بیش از یک سال آن در کمیسیون قضایی مجلس ما از نظرات همه کارشناسان و صاحبنظران در این زمینه استفاده کردیم.»

رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به وجود قوانینی در زمینه حقوق زنان و کودکان، گفت که « بر این اساس قرار شد برای اینکه طرح جامعه‌ای در این زمینه داشته باشیم، قوانین در خصوص زنان و کودکان را نیز به صورت یکجا در این لایحه ذکر کنیم.» اما او و دیگر اعضای کمیسیون قضایی مجلس، در مورد جزئیات موادی که قرار است به حقوق زنان و کودکان بپردازد، توضیح دیگری نداده‌اند. این جزئیات را می‌توانید در گفتگوی «خبر» با موسی قربانی، عضو دیگر این کمیسیون بخوانید.

 • غربالگری و بهداشت باروری زنان

  عادت نمی‌کنیم!

  این نوشتار متأثر از بحث‌های اخیر در زمینه طرح غربالگری اجباری مادران باردار از عواقب اجرای…
 • انجام سقط جنین

  چگونگی انجام سقط جنین

  بیاموزیم که انتظار کشیدن برای فرزند می‌تواند به‌معنای سعادتی بزرگ باشد، اما همچنین ممکن اس…
 • همه‌گیری کرونا و مشکلات مادران

  آیا فمینیسم زنان را ناامید کرده است؟

  اگر همه‌گیری کرونا توانسته است دستاوردها و پیشرفت‌های سه دهه اخیر زنان در برابری جنسیتی را…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان