{تاکید بر عملکرد قانونی پلیس در برخورد با بدحجابی، سوء استفاده موسسات خارج از کشور به بهانه دعوت به کار دختران، ضرورت آگاهسازی جامعه نسبت به تهدیدات نرم و هشدار نسبت به گسترش فعالیت گروههای شیطان پرستی محورهای گفتگوی مهر با رئیس پلیس امنیت عمومی است. به گزارش خبرنگار مهر، سردار احمد روزبهانی آذرماه میهمان خبرگزاری مهر بود و علاوه بر بازدید از بخشهای مختلف خبرگزاری و آشنایی با فرایند تولید و انتشار خبر در گفتگو با خبرنگاران مهر به سوالات آنان پیرامون فعالیتهای پلیس امنیت عمومی پاسخ داد. مشروح این گفتگو را در ادامه بخوانید: }

* خبرگزاری مهر – گروه اجتماعی: مهمترین چالش و مسائلی که در طول پنج سال فعالیت خود با آن مواجه بودید چه بوده است؟

– سردار احمد روزبهانی: از سال 85 که بنده با حکم سردار احمدی مقدم به عنوان رئیس پلیس امنیت عمومی نیروی انتظامی منصوب شدم تصور همگان براین بود که پلیس بدون هیچگونه کارعلمی و تحقیقاتی با جرایم و ناهنجاریها برخورد می کند برهمین اساس از همان سال کار تحقیقاتی گسترده ای در نیروی انتظامی آغاز شد و تهاجم فرهنگی در سرلوحه اقدامات قرار گرفت. در این تحقیقات مشخص شد که تهدیدات نرم و تهدیدات فرهنگی حرف اول را در جامعه می زند و نخبگان، جوانان و نوجوانان را هدف گرفته است زیرا در طول هشت سال دفاع مقدس دشمن نتوانست با جنگ سخت حریف ایران شود برهمین اساس کارشناسان سیاسی و نظامی کشورهای غربی به این نتیجه رسیدند که به جای بمب و موشک باید بر روی جوانان ایران کار کرد. دشمنان با اقدامات خود در سالهای اخیر تلاش کردند تا غیرت دینی را از جوانان ایرانی بگیرند برهمین اساس طرحهای امنیت اخلاقی و اجتماعی از اواخر سال 85 در کشور کلید خورد و اقداماتی از جمله برخورد با معتادان، اراذل و اوباش، بدحجابی، مزاحمان نوامیس، آلودگی صوتی و … آغاز شد.

قبل از اجرای این طرح مردم اراذل و اوباش را در کوچه و خیابان می دیدند و برخلاف آسیبهایی که از سوی این افراد متوجهشان می شد به علت ترس از آنان هیچ شکایتی به پلیس نمی کردند اما با اجرای طرحهای امنیت اخلاقی و دستگیری اراذل و اوباش مردم جرات و جسارت شکایت پیدا کردند. از آنجا بود که جرایم بسیاری از این افراد برای پلیس آشکار شد و آنان را به اشد مجازات رساند. اکنون دیگر مردم در محلهای زندگی خود اراذل و اوباش نمی بینند و حتی اگر مواردی نیز باشد با گزارش مردم پلیس با آنها برخورد قاطع می کند.

* دلیل آفتابه انداختن به گردن اراذل و اوباش در زمان اجرای طرح برخورد با ارذل و اوباش چه بود؟

– در برخی از مراحل اجرای این طرح مردم به دلیل شدت آسیبی که از سوی این افراد دیده بودند خود اقدام به چنین کارهایی می کردند. زمانی که با حکم مرجع قضایی اراذل و اوباش نامدار در سطح محلات خود گردانده شدند تا هیمنه آنان در برابر مردم شکسته شود مردم اقدام به انداختن آفتابه به گردن آنان کردند که ماموران نیز به علت همدردی با آنان هیچ مخالفتی نکردند. اگر با حکم مقام قضایی بنا باشد برای شکستن هیمنه هر متهمی وی را در محله ها بچرخانیم باز این کار را انجام می دهیم زیرا گرفتن متهمان از درب منزل و بردن آنان موجب می شود که هیچکس از دستگیری آنان مطلع نشود و جرات شکایت پیدا نکند.

* آیا هر فردی که در کوچه و خیابان دعوا کند از نظر پلیس اراذل و اوباش محسوب می شود؟

– این گونه نیست که اگر کسی به هر دلیلی یکبار دعوا می کند از نظر پلیس ارذل و اوباش به حساب آید بلکه اراذل و اوباش افرادی هستند که مشروب خواری می کنند، عربده کشی کرده و راه بندان می کنند و با باج گیری و ضرب و شتم نوچه گیری می کنند و حتی در مواردی نیز تجاوز به عنف داشته و مواد مخدر نیز می فروشند اما اگر حواسمان نباشد، همین سر کوچه ایستادنهای جوانان و دعواهایشان موجب می شود تا روزی یک ارذل و اوباش نامدار شوند.

* نیروی انتظامی در اجرای طرح برخورد با بدحجابی چه وظایفی به عهده داشت و چه اهدافی را دنبال می کرد؟

– از سال 86 پس از انجام کارهای تحقیقاتی برخورد با افراد بدحجاب و بدپوشش در کشور آغاز شد که اگر اقدامات آن زمان نبود اکنون وضعیت حجاب در کشور بسیار وخیم بود. در آن زمان کشورهای غربی برای ترویج بدپوششی در کشور انواع مدهای غربی را از طریق اینترنت و ماهواره ترویج می کردند اما پلیس توانست با اجرای این طرحها و فعالیت گشتهای ارشاد وضعیت را ثابت نگه دارد و از پیشرفت بدپوششی در کشور جلوگیری کند.

نیروی انتظامی در اجرای طرح برخورد با بدحجابی بر اساس ماده 638 قانون مجازان اسلامی عمل کرد و هیچ اقدامی را خارج از این چارچوب انجام نداد. در سالهای 85 و 86 برخی افراد در قالب تولید کننده پوشاک مدهایی را طراحی کرده و به بازار می فرستادند که با اصول دینی ما سازگار نبوده و مروج پوشش غربی بود. در واقع این اقدامات موجب شده بود بسیاری از زنان و دختران نتوانند لباسی مناسب و راحت برای خود پیدا کنند. در طول آن سالها بسیاری از طراحهای داخلی لباس دست از کار کشیده بودند و به طراحی لباسهایی می پرداختند که برای بسیاری از خانواده های اسلامی متناسب نبود برهمین اساس با جلساتی که با طراحان داخلی گذاشته شد وضعیت ویترینها و لباسها بسیار بهبود یافت.

اکنون در بحث تهدیدات فرهنگی یکی از مسائلی که مورد هدف دشمنان قرار دارد پوشش زنان و مردان در سطح جامعه است. دشمنان تلاش دارند ملیت، مذهب و مکتب جوانان را بگیرند که این اقدامات خود را از تغییر لباس، پوشش و آرایش مو و صورت جوانان آغاز کرده اند.

* پلیس امنیت اخلاقی در اجرای طرح عفاف و حجاب چه نقشی داشت؟

– بحث طرح عفاف و حجاب در سال 85 از سوی رئیس جمهور ابلاغ شد و شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز وظیفه 26 دستگاه را در زمینه اجرای این طرح مشخص کرد که 21 بند این طرح به نیروی انتظامی اختصاص دارد. بسیاری از افراد عنوان می کنند که چرا نیروی انتظامی در این بحث به طور گسترده وارد شده در حالی که باید بگویند چرا بقیه دستگاهها در این زمینه کم کاری کرده اند. نیروی انتظامی از سال 85 تا کنون در صدها هزار مدرسه، دانشگاه و مدرسه نمایشگاههایی در خصوص طرح عفاف و حجاب برگزار و کار فرهنگی در این زمینه شروع کرده که تا دوسال آینده می توان خروجی آن را مشاهده کرد.

از سوی دیگر پلیس نمی تواند منتظر اقدامات سایر دستگاهها در این زمینه بماند و یا بگوید چون کار فرهنگی در کشور انجام نشده پلیس نیز اقدامی انجام نمی دهد. برهمین اساس وقتی پلیس در چارچوب قانون کار می کند هیچکس نمی تواند ایرادی به کار پلیس بگیرد. هر طرحی که در یک کشور 70 میلیونی بخواهد اجرا شود قطعا با برخی مخالفتها مواجه می شود به نحوی که در اجرای طرح برخورد با اراذل و اوباش و مواد فروشان نیز تعدادی از افراد مخالف بودند اما مردم با تماسهای خود و تشکر از پلیس امنیت اخلاقی نشان دادند که اجرای این طرحها بسیار موثر بوده است.

اکنون پلیس صحبتهای رئیس جمهور را سرلوحه کار خود قرار داده و طرحهای خود را مانند سابق اجرا می کند و با افرادی که مانکن گونه بیرون می آیند برخورد می کند اما مانند گذشته به اطلاع رسانی در خصوص اجرای طرحها نمی پردازد.

* پلیس پس از انقلاب همواره با معضل واردات قاچاق و تولید مشروبات الکلی مواجه بوده است. در این رابطه چه تمهیداتی بکار گرفتید؟

– در سالهای گذشته شاهد ورود گسترده مشروبات الکلی به کشور بودیم به نحوی که مشروبات الکلی پس از گذشت تنها چهار روز از تولید با هدایت افرادی در خارج از مرزها به کشور وارد می شد و بدون دریافت کوچکترین مبلغی در اختیار فروشندگان قرار می گرفت و پس از فروش کامل پول به فروشنده اصلی پرداخت می شد. دشمنان سعی داشتند با هر قیمتی مشروبات الکلی را به کشور وارد کرده و با ایجاد دسترسی آسان جوانان را مشروب خوار کنند برهمین اساس پلیس با کارهای اطلاعاتی گسترده اقدام به کشف باندهای توزیع مشروبات کرد تا با این فتنه پنهان برخورد کند. برخورد مناسب قوه قضائیه در سالهای اخیر و تشدید قانون برخورد با توزیع کنندگان مشروبات الکلی موجب شده تا ریسک کار برای توزیع کنندگان مشروبات بالا رفته و ورود آن به کشور کاهش یابد.

* آیا در داخل کشور نیز تولید مشروبات الکلی داریم؟

– سال گذشته تولید مشروبات الکلی دست ساز در کشور صدمات جبران ناپذیری در پی داشت به طوری که در یک مورد باعث مرگ دسته جمعی 25 نفر از مردم شد و تعدادی نیز دچار بیماریهای مختلف شدند. مشروبات الکلی دست ساز به مراتب اثراتی زیانبارتر و خطرناکتر از مشروبات خارجی دارد اما در حال حاضر در کشور مشروبات الکلی که با برند خاصی تولید شود نداریم.

* همچنان در کشور شاهد فعالیت باندهای فساد هستیم، پلیس برای برخورد با این باندها چه اقداماتی انجام داده است؟

– در هر کشوری باندهای فساد فعالیت می کنند اما در برخی از کشورها فعالیت آنان آزاد بوده و در برخی دیگر نیز محدود است و با آنها برخورد می شود. متاسفانه در ایران همواره افرادی هستند که این باندها را تشکیل داده و بر روی دختران و زنان فراری سرمایه گذاری می کنند و با شکار آنان اقدام به توسعه باندهای خود می کنند اما در برخی از موارد نیز خود افراد به دنبال این باندها رفته و به آنان می پیوندند. پلیس همواره اقدام به شناسایی و برخورد با این باندها کرده است و همچنان نیز اقدامات خود را در این زمینه ادامه می دهد.

* آیا تا کنون مواردی از قاچاق زنان و دختران به کشورهای دیگر داشته ایم؟

– هیچگاه نمی توان فردی را به زور به کشوری دیگر برد بلکه بعضا افراد خود در قالب مسافر به کشورهای دیگر رفته و در آنجا به کارهای فساد می پردازند. بیشتر مورادی که به فساد دختران و زنان در کشورهای دیگر منجر می شود دعوت به کار در موسسات است. برخی از موسسات اقدام به انتشار آگهی استخدام دختران در شکل و ظاهر خاص و اعزام آنان به کشورهای دیگر می کنند و در این کارها بیشتر از اینکه به کار و حرفه دختران توجه شود ظاهر آنان مد نظر قرار می گیرد. در حالی که توجه بیش از حد به ظاهر دختران در دعوت به کار باید برای آنان سوال برانگیز شود بسیاری از دختران به علت جذابیتی که اشتغال در خارج از کشور برای آنها دارد به این موضوع بی توجه هستند.

* پلیس برای مقابله با تهدیداتی که از آن به جنگ نرم تعبیر می شود چه تمهیداتی اندیشیده است؟

دشمنان فضایی را در کشور فراهم کرده اند تا هوس نهفته جوانان را از طریق فضای مجازی، ماهواره، شرکت در پارتی های شبانه، رعایت نکردن شئونات، دوست یابی غلط، دیر آمدن به خانه و … بیدار کند و موجب بروز چنین روابطی شود. بسیاری تصور می کنند پلیس در برخورد با این مشکلات مخالف کارهای فرهنگی است اما پلیس به علت برخورد مستقیم با فساد و اقدامات مجرمانه بیش از هر فرد دیگری خلا موجود در این زمینه را احساس می کند. برخی از مسائل در کشور نیازمند کارهای فرهنگی هستند که متاسفانه همه چشمانشان را بر روی این موضوع بسته اند. مسئولان با اقدامات فرهنگی و خانواده ها با پیگیری و نظارت خود باید جوانان را در رابطه با تهاجم فرهنگی و تهدیدات نرم آگاه کنند زیرا در جنگ سخت دشمن با اولین شلیک آغاز آن را اعلام کرد اما در جنگ نرم زمانی متوجه آغاز آن می شویم که جوانانمان به پای دار رفته باشند. کشته های جنگ سخت شهید محسوب می شدند اما کشته های جنگ نرم ننگ محسوب شده و موجب سرافکندگی خانواده ها می شود.

* با توجه به فعالیت گروههای شیطان پرستی در کشور چه اقداماتی تا کنون برای شناسایی این گروهها انجام شده است؟

– گروههای مبتذل غربی و شیطان پرستی مانند هر کشور دیگری در ایران نیز وجود دارد اما برخوردهای پلیس با مروجان این گروهها موجب شده تا در سالهای اخیر تعداد آنان بسیار کاهش یابد. استفاده کنندگان از آرمها و علائم گروههای مبتذل غربی و گروههای شیطان پرستی در کشور به دو دسته تقسیم می شوند که دسته اول افرادی هستند که بدون اطلاع و تنها به علت جذابیت از این علائم استفاده می کنند اما دسته دیگر کسانی هستند که آگاهی کامل از این گروهها دارند و با اهدف خاص اقدام به این کار می کنند. اگر اقدامات فرهنگی در زمینه گروههای شیطان پرستی سریعتر آغاز نشود روزی می رسد که جوانان به صورت سازماندهی شده در این گروهها فعالیت کنند. در حال حاضر فعالیت گروههای مبتذل غربی و شیطان پرستی در کشور جدی نیست اما با ادامه این روند جوانان بیشتری در دام فریب این گروهها گرفتار می شوند. گروههای مبتذل غربی یکی از کانالهای خطرناک تهدیدات نرم است برهمین اساس غفلت پلیس و مسئولان از این گروهها موجب گسترش اقدامات آنان در آینده می شود برهمین اساس در طول سالهای اخیر برخوردهای جدی و قاطعی با محافل شیطان پرستی در کشور انجام شده است.

…………………….

{{گفتگو از معصومه مهدیانی}}

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان