نشست مطبوعاتی اولین سمینار« بررسی آسیب‌های کودکان کار و خیابان و زنان سرپرست خانوار» با حضور رئیس سمینار ، دبیر علمی سمینار و جمعی از خبرنگاران در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد.
به گزارش خبرگزاري ايلنا، در این نشست که با حضور فاطمه دانشور(رئیس سمینار) ، ابوالقاسم پوررضا(دبیر سمینار) برپا شده بود ابتدا علیرضا غفاری ،مسئول ارتباطات موسسه مهر آفرین در رابطه با معرفی این موسسه عنوان کرد:پنج سال است که موسسه خیریه مهر آفرین فعالیت خود را شروع کرده است و تا کنون توانسته 2 هزار 0کودک بد سرپرست و يك هزارخانواده بد سرپرست در سراسر ایران را تحت پوشش قرار دهد.

علیرضا غفاری با اشاره به این که موسسه مهر آفرین قصد دارد ،نمایندگی هایی در سرتاسر کشور راه اندازی کند،گفت:هم اکنون کودکانی در استان های مشهد،خرم آباد ،کرمان،سیرجان و بندرعباس علاوه بر تهران تحت حمایت این موسسه هستند.

در ادامه این نشست، فاطمه دانش ور موسس و مدیرعامل موسسه خیریه مهر آفرین در رابطه با برگزاری سمینار گفت:موسسه مهر آفرین از سال 84 به صورت غیر رسمی آغاز به فعالیت کرد و از اردیبهشت سال 86 به ثبت رسمی رسید.

وی درمورد انگیزه موسسین گفت: موسسین می خواستند کودکان نیازمند را تحت سرپرستی و حمایت خود در آورند.طبق مطالعاتی که انجام گرفت متوجه شدیم،کودکان بد سرپرست معضل اجتماعی هستند که هیچ نهادی به صورت خاص به آن ها نپرداخته است .البته NGOهایی بودند که در این زمینه فعالیت داشتند و همچنین موسسات خیریه ای که به کودکان بی سرپرست به خاطر توصیه های شرعی ما، توجه دارند.

فاطمه دانشور در ادامه سخنانش با اشاره به این که لزوم یک نهاد که به صورت تخصصی بر روی کودکان بد سرپرست فعالیت کند ،وجود داشت ،بیان کرد:ما بیشتر به کودکان خدمات می دهیم و حداقل نیاز آنان به تغذیه،بهداشت و آموزش را تامین می کنیم.ارائه همه این خدمات مستلزم حضور نیروی انسانی متخصص ،مددکاران اجتماعی،مشاورین روان شناسی ،پزشکان ،متخصصین آموزشی و مشاورین حقوقی بود.

وی در ادامه گفت :ما کارمان را با کودکان حومه شهر تهران شروع کردیم که به خاطر فقر فرهنگی که در خانواده های آنان وجود داشت ،این کودکان از حداقل ها حتی داشتن شناسنامه محروم بودند و از آنان به خاطر منافع مالی بهره کشی می شد.
فاطمه دانش ور با اشاره به این که در حمایت از این کودکان بین موسسات و نهاد های مختلف انسجام و هماهنگی وجود نداشت ،ادامه داد: بخشی از این حمایت به عهده بهزیستی ،نیروی انتظامی و شهرداری بود و NGOهایی هم، که نسبت به آمار این کودکان محدود بودند ، فعالیت داشتند.

موسس و مدیرعامل موسسه خیریه مهر آفرین هدف از برگزاری سمینار را جمع کردن NGOها و نهاد های مرتبط با این موضوع و فعالان علمی در این زمینه برای دستیابی به نقطه نظر مشترک و جلب توجه مسئولین و دولتمردان برای کمک رسانی در این رابطه دانست و گفت:هر سال به کودکان بازمانده از تحصیل اضافه می شود ،و این کودکان،همان کودکان کار و خیابان هستند که رفع این معضل کمک دولت و مردم را می طلبد.

وی در ادامه بیان داشت:ما کمیته پیگیری متشکل از نهاد های مختلف ، NGOها و اعضای مختلف خواهیم داشت که نتیجه به دست آمده از سمینار را پیگیری مي‌كنند.

در ادامه این نشست ابوالقاسم پوررضا ،دبیرعلمی سمینار عنوان کرد:ما تاکنون به معضلات کودکان در سطح کلان نپرداخته‌ایم؛کودکان کار و خیابان و زنان سرپرست خانوار نشان از هم گسیختگی خانواده است،که اولین نهاد جامعه را تشکیل می دهد.

دبیر این سمینار با اشاره به این معضلات در سطح کلان اجتماعی با نابرابری ،توسعه،کیفیت زندگی و فقر ارتباط دارد ،افزود:این معضلات پدیده ای جهان نماست و مختص به یک جامعه نبوده و به عنوان معضل اجتماعی یک شب شکل نمی گیرد و یک شبه هم حل نمی شود.
وی در ادامه اذعان داشت:معضلات اجتماعی همچون کودکان کار و خیابان و زنان سرپرست خانوار چهره شهر را دگرگون می کنند؛آنان یک گروه حاشیه نشین سیار در شهر های بزرگ هستند و آسیب هایی که آن ها در سطح جامعه می بینند باعث می شود تا ما پتانسیل لازم را به خاطر عدم مراقبت از آن ها از دست دهیم.

ابوالقاسم پوررضا با عنوان این که معضل اجتماعی نيازمند راه حل اجتماعی بوده و فعالیت در این زمینه باید مستمر باشد ،عنوان کرد:این معضل اجتماعی متولی جدی ندارد،و معلوم نیست که کدام سازمان باید با این ها برخورد کند.

دبیر سمینار رفع این معضل اجتماعی را مستلزم سازماندهی ،مدیریت اجتماعی ،صبر،برنامه ریزی،تعهد اقدام به اهداف برنامه دانست و هدف سمینار را این طور بیان داشت: هدف از برگزاری سمینار علاوه بر حساس سازی نهادها ،مجریان و افراد نسبت به این موضوع ،آگاه سازی نسبت به این موضوع است که این گروه ها دچار اختلال هم در سلامت جسمی هم روانی هستند که ممکن است در آینده خطراتی را برای زندگی فراهم کنند.

وی با اشاره به این که کمیته علمی با حضور اساتید فعال در این عرصه متشکل شده است ،در مورد ده محور اصلی مطرح در سمینارفوق خاطر نشان كرد:جمعیت کودکان کار و خیابان،زنان سرپرست خانوار در آیینه آمار، سلامت کودکان کار و خیابان،زنان سرپرست خانوار.آسیب ها و تهدید ها علیه کودکان کار و خیابان،زنان سرپرست خانوار،سازمان های مسئول ،نقش ها و وظایف آن ها ،تجدید نظر در وظایف و ساختارها.NGOها و جایگاه آن ها در مراقبت از گروه های هدف ،آینده کودکان کار و خیابان،زنان سرپرست خانوار، بزه و خلاف در گروه های هدف .سلامت وامنیت اجتماعی،نابرابری و گروه‌های هدف ،نگاه به گروه های هدف از منظر اسلام و قوق گروه های هدف در قانون اساسی و قوانین بین المللی از محورهاي اصلي اين سمينار است.

وي در ادامه گفت:ما برای هر کدام از این محور ها یک سخنران متخصص داریم و هم فراخوان مقاله داشتیم،که چند مقاله برای سخنرانی انتخاب شدند.

ابوالقاسم پوررضا دلیل عدم موفقیت در رفع این معضلات اجتماعی را چنین برشمرد: نداشتن یک رویکرد علمی و تخصصی ،شتابزده عمل کردن و تصمیم های مقطعی و از روی احساس گرفته می شوند.
در ادامه این نشست فاطمه دانش ور در پاسخ به سوال خبرنگاري در رابطه با منبع تامین هزینه موسسه و مقطعی که کودکان تا آن زمان از حمایت موسسه بهره مند می شوند ،گفت:قبل از این که موسس مهر آفرین باشم ،کارآفرین در عرصه صنعت و معدن بودم و در واقع کار بازرگانی و صادرات سنگ انجام می دهم.تصمیم گرفتم بخشی از درآمدم را صرف خیریه برای کودکان کنم.

موسس و مدیرعامل موسسه خیریه مهر آفرین با اشاره به این که تا کنون توانسته اند در زمینه هزینه تحصیلی ،خواربار و کالای اساسی ،حداقلی از پوشش به این کودکان کمک کنند ،یاد آور شد:به دلیل سفر هایی که به خاطر شغلم به استان‌های کرمان و هرمزگان داشتم ،متوجه شدم بچه های بازمانده از تحصیل در این استان ها در وضعیت بدتری نسبت به بچه های تهران هستند.برای همین به انتخاب سفیر اقدام کردیم.هدف ما کمک به کودکان بازمانده از تحصیل بود.
وی در ادامه اعلام کرد:در طی این مدت 4000یاور و حامی به ما ملحق شدند و درحال حاضر 8000 عضو داریم.«فاطمه معتمدآریا» ، «رضا صادقی» ، «مریلا زارعی» و «هادی ساعی» سفیران مهر آفرین هستند .وجود سفیر برای حساس کردن مردم به این رویداد است.

دانش ور بیان داشت:ما تا مقطع دانشگاه بچه ها را حمایت می کنیم و طرحی هم برای توانمند کردن زنان سرپرست خانوار داریم.آن ها یا به کارگاه های تولیدی ما می روند ویا به بازارکار معرفی می شوند.
وی در ادامه با اشاره به این که هدف ما توانمند سازی است ،گفت:فقط سواد آموزی کافی نیست وکسب سواد با تربیت شدن تفاوت دارد.که ما به وسیله کلاس های آموزشی که توسط موسسه در زمینه مهارت آموزی برگزار می شود ،سعی به رفع این نقص می کنیم.

ابوالقاسم پوررضا در پاسخ به سوال خبرنگاری كه به نحوه‌ي پيگيري كار سميناراختصاص داشت گفت:ما سعی داریم دبیر خانه دائمی برای استمرار کار این سمینار داشته باشیم.

فاطمه دانش ور در پایان با اشاره به این که تعداد زیادی از این کودکان وزنان در لیست انتظار حمایت موسسه قرار دارند و اظهار امیدواری برای حمایت نهادهای دولتی از این موسسه ،برای حل این مشکلات این نشست را به پایان رسانید.

 • گفتگو با گلرخ قبادی از زنان مبارز کرد

  این مصاحبه به شرح سرگذشت و فعالیت‌ها و مبارزات گلرخ قبادی از زنان مبارز کرد می‌پردازد. گلر…
 • غربالگری و بهداشت باروری زنان

  عادت نمی‌کنیم!

  این نوشتار متأثر از بحث‌های اخیر در زمینه طرح غربالگری اجباری مادران باردار از عواقب اجرای…
 • انجام سقط جنین

  چگونگی انجام سقط جنین

  بیاموزیم که انتظار کشیدن برای فرزند می‌تواند به‌معنای سعادتی بزرگ باشد، اما همچنین ممکن اس…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان