ايلنا: يك استاد جامعه‌شناسي دانشگاه تهران در همايش ملي آينده پژوهي مسائل خانواده در ايران كه صبح امروز در مركز تحقيقات استراتژيك مجمع تشخيص مصلحت نظام برگزار شد با اشاره به اينكه بيش از 30 سال است در حوزه خانواده كار پژوهشي كرده است گفت: نكاتي كه مطرح مي‌شود معطوف به داده‌هايي است كه در تحقيقات وي به دست آمده است.

به گزارش خبرنگار ايلنا،‌دكتر تقي آزاد ارمكي با اشاره به اينكه موضوع سخنراني او آينده خانواده ايراني با كارگزاري نسل است گفت: آينده خانواده ايراني معطوف به چيزهاي مختلفي است كه اينجا تنها به يك قسمت آن اشاره مي‌شود و به اين معنا نيست كه ارتباط خانواده با دين، رسانه و غيره ناديده گرفته شود بلكه اينجا تمركز در كارگزاري نسل است.

او با بيان اين سوال كه اساساً جامعه ايراني چيست و چه سرنوشتي دارد و در آينده كجا است؟، گفت: فرض من بر اين است كه جامعه ايراني جامعه‌اي مدرن است و ما ايراني مدرن را در پيش داريم كه در جامعه جهاني زيست مي‌كند و اصلي‌ترين عنصر در آن عنصر خانواده است كه همراه با جامعه دچار تحولات بنيادي مي‌شود.

اين استاد دانشگاه،‌با اشاره به اينكه يكي از مشكلات خانواده ايراني چالشي بودن آن است گفت: آن چيزي كه در اين خانواده مناقشه مي‌سازد نسل است.

او با اشاره به اينكه در مطالعه امروز و فرداي ايران 3 روش وجود دارد گفت: جامعه در ديروز ريسك مي‌كند و فردا را مي‌سازد و اگر اين قاعده را بپذيريم آينده ما امروز ساخته مي‌شود. ما بيش از آنكه به سه علل مختلف توجه كنيم به نتايج آن توجه مي‌كنيم.

آزادارمكي، با اشاره به اينكه جامعه‌شناسان بيش از آنكه به مسائل بزرگ توجه كنند به مسائل ريز توجه مي‌كنند درباره روش سوم آينده‌نگري گفت: براي مثال ما هر روز در روزنامه‌ها مي‌خوانيم كه يك زن همسرش را كشت، فرزنداني پدرشان را كشتند و اخباري از اين قبيل كه اين جزييات براي جامعه‌شناسان بسيار مهم است و مي‌تواند به آنها نشان دهد كه در آينده ما به كجامي‌رويم.

به گزارش خبرنگار ايلنا، او با اشاره به اينكه با جمع‌بندي آنچه كه امروز داريم مي‌توانيم آينده را پيش‌بيني كنيم گفت: براي مردم ايران زندگي مهم‌ شده است، ارزش‌هاي طبقه متوسط ارزش‌هاي مهمي است، 80 درصد مردم ايران خصوصاً در نسل دوم و سوم به فرزند كم فكر مي‌كنند درحالي كه اين همان جامعه‌اي است كه 8 الي 9 فرزند در يك اتاق كوچك زندگي مي‌كردند، طلاق پديده‌اي ساده شده است و اهميت ازدواج در حال كاهش است، سهولت در روابط جنسي خارج از خانواده و برابر جنسيتي كه قوانين خوبي براي آن در حال تصويب است شواهد ريزي است كه از آنها مي‌توان آينده جامعه را پيش‌بيني كرد.

او با جمع‌بندي آنچه گفته شد گفت: مي‌توان صداي اتفاق بزرگي را شنيد كه در آينده با تفاوت نسل‌ها گره مي‌خورد.
آزادارمكي، با اشاره به اينكه جامعه ايراني شامل پيران، ميان‌سالان و جوانان است گفت: درحال حاضر خانواده ايراني با كارگذاري ميان‌سالان زندگي مي‌كند، ميانسالان هستند كه غصه پيران را مي‌خورند و از جوانان مراقبت مي‌كنند.

او تاكيد كرد: 20 سال ديگر ميان‌سالان پير مي‌شوند آنها تجربه‌ تلخي از ميان‌ساليشان دارند و برنامه‌اي هم براي كهن‌ساليشان وجود ندارد در واقع نسل مياني ايران امروزه به راحتي دوره گذار خود را به كهن‌سالي طي نمي‌كنند.
او درباره نسل جوان گفت: 20 سال آينده اين نسل جاي ميان‌سالان را مي‌گيرند تجربه‌هايي پيدا كرده‌اند اما نسلي هستند كه مي‌خواهند از زندگي لذت ببرند اين نسل از كهن‌سالان مراقبت نخواهند كرد و نسبت به آنها تعهدي نخواهند داشت. و همچنين تعهداتي هم به نسل بعد ندارند زيرا اساساً ميلي به فرزندآوري ندارند.
او افزود: در كنار اين مشكلات دوگانه ديني – اخلاقي و سياسي – اجتماعي را نيز بايد افزود كه دين و اخلاق اساس اجتماع را خانواده مي‌داند اما زندگي اجتماعي جوانان امروز ما را كه در آن زمان به ميان‌سالي رسيده‌اند بي‌تعهد ساخته است.

اين استاد دانشگاه، با اشاره به تعارض بين دو گفتمان اخلاق و اجتماع گفت: آينده خانواده ايراني با چالش‌هاي پيشين و چالش‌هاي جديد روبه‌رو است كه بايد براي آن فكري اساسي شود.

او درباره ارائه راه‌حل براي اين مشكل گفت: ما بايد بيش از آنكه به جوانان و پيران برسيم نسل ميان‌سال ايران را سامان دهيم تا دوران گذر از ميان‌سالي به كهنسالي آنها به سهولت انجام شود و در اين ميان گفتمان اخلاقي و اجتماعي جنبه تعارضي پيدا نكند. با اين مولفه‌ها بايد تاكيد كنيم كه اگر مديريت نسل مياني اتفاق نيافتد ما از چالش‌ها به بحران مي‌رسيم.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان