رئيس اداره بين‌الملل اداره كل امور زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با بيان اينكه هدف از كاهش ساعات كاري زنان، خانه‌نشين كردن آنها نيست، گفت: كاهش ساعات كاري از فشار مضاعف ايفاي نقش‌هاي متفاوت بر زنان مي‌كاهد.

معصومه محمدي در گفت‌و‌گو با خبرنگار زنان باشگاه خبري فارس «توانا» در خصوص عدم اجراي قانون كاهش ساعات كاري زنان اظهار داشت: در برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته بايد الگويي از حضور زنان در جامعه بر اساس آموزه‌هاي ديني را ارائه كنيم همچنين بايد مشاركت اجتماعي زنان را بر اساس الگوي ايراني ـ اسلامي تدوين كنيم كه در اين الگو به مبحث اشتغال زنان به طور خاص پرداخته شود.

وي با بيان اينكه در نگرش اسلامي و در قانون اساسي كشور به حضور محوري زن در خانواده اشاره شده است، خاطر نشان كرد: سياست‌ها و برنامه‌ريزي‌‌ها بايد به گونه‌اي باشد كه زنان در ابتدا به ايفاي مهمترين وظيفه خود يعني نقش همسري و مادري بپردازند و در عين حال مشاركت اجتماعي آنها بدون ايجاد دغدغه و لطمه به بنيان خانواده صورت پذيرد.

محمدي ادامه داد: كاهش ساعات كاري زنان مي‌تواند به حضور بيشتر آنها در جايگاه اصلي خود يعني نقش همسري و مادري كمك كند؛ ساعات كار طولاني، موجب حضور همراه با خستگي زنان در خانه شده و رسيدگي به امور خانه پس از پايان فعاليت اجتماعي نيز سبب خستگي روحي و رواني آنها مي‌شود.

وي با اشاره به اينكه در بخش‌ خصوصي، كارفرمايان به دنبال منافع خود هستند و به همين دليل با كاهش ساعات كاري زنان مخالفت مي‌كنند، تصريح كرد: در كشور بايد به بحث حضور اجتماعي زنان به صورت كلان رسيدگي شود و بخش دولتي مي‌تواند ساعات كاري كمتري را براي زنان در نظر بگيرد.

رئيس اداره بين‌الملل اداره كل امور زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي افزود: عده ديگري از افراد به دليل نگرش‌هاي فمينيستي با موضوع كاهش ساعات كاري زنان مخالفت مي‌كنند؛ از نظر فمينيست‌ها، اشتغال موضوع محوري زندگي زنان بوده و بسيار مهمتر از نقش همسري و مادري آنهاست و به همين دليل براي حضور اجتماعي برابر زنان و مردان در جامعه تلاش مي‌كنند.

محمدي گفت: اين موضوع كه گفته مي‌شود هدف از كاهش ساعات كاري زنان، خانه‌نشين كردن آنهاست، صحت ندارد چرا كه به دليل فشار مضاعفي كه به زنان با توجه به نقش‌هاي متفاوتشان وارد مي‌شود، بايد تسهيلاتي براي آنها پيش‌بيني شود.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان