لاله افتخاري در گفت‌و‌گو با خبرنگار زنان باشگاه خبري فارس «توانا» در‌ خصوص طرح دوركاري اظهار داشت: دوركاري طرح ارزشمندي است كه زنان و مردان به طور مشترك مي‌توانند از مزاياي آن بهره‌مند شوند و اجراي آن در كاهش هزينه‌ها و ترافيك مؤثر است.

وي با بيان اينكه دوركاري مزاياي بيشتري را براي زنان كارمند خواهد داشت، افزود: با اجراي اين طرح، زنان كارمند كمتر مجبور مي‌شوند فرزندان خود را تنها گذاشته يا به مهد كودك بفرستند همچنين نگراني‌هاي آنها از تنها بودن فرزندانشان در منزل كاهش مي‌يابد.

مخبر فراكسيون زنان مجلس با بيان اينكه دوركاري موجب مي‌شود تا زنان كارمند بيشتر در كنار خانواده خود حضور يابند، خاطرنشان كرد: براي اجراي طرح دوركاري بايد زمينه‌ها و ساز و كار‌هاي لازم فراهم شود؛ به اين معنا كه به يك سيستم قوي به لحاظ اداري و (IT) احتياج داريم.

افتخاري تصريح كرد: در طرح دوركاري، بايد بازدهي كارمندان بالاتر از زماني باشد كه در محل كار حضور دارند همچنين كارمندان دوركار بايد خدمات بيشتري را ارائه دهند.

وي با اشاره به اينكه بايد توجه داشت كه در طرح دوركاري، منزل به محل كار تبديل نشود، اضافه كرد: خانواده بايد در محيط منزل احساس آرامش كنند و با اجراي طرح دوركاري نبايد محيط خانه به دفتر كار از سوي مادر خانواده تبديل شود؛ در غير اين صورت دوركاري موجب ايجاد اختلاف ميان خانواده‌ها مي‌شود.

اين نماينده مجلس گفت: دوركاري با كاهش ساعات كاري زنان كارمند متفاوت است؛ در طرح دوركاري زنان از محيط خانه به انجام فعاليت‌هاي خود مي‌پردازند در حالي كه در كاهش ساعات اداري، حضور زنان كارمند به لحاظ زماني كاهش مي‌يابد همچنين كاهش ساعات اداري براي زنان كارمند داراي فرزند معلول و مشكلات خاص در نظر گرفته مي‌شود.

{{[مشاور كميسيون اجتماعي مجلس: دوركاري زنان در كاهش آمار طلاق مؤثر است->http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8909260071]}}

مشاور كميسيون اجتماعي مجلس با بيان اينكه دوركاري فرصت مناسبي براي حضور زنان در كنار خانواده است، گفت: دوركاري زنان در كاهش آمار طلاق در جامعه مؤثر است.

مجيد ابهري در گفت‌و‌گو با خبرنگار زنان باشگاه خبري فارس «توانا» با اشاره به انجام دوركاري براي نخستين بار در كشور فنلاند، اظهار داشت: كاهش آمار طلاق و استحكام روابط عاطفي و خانوادگي در اين كشور كوچك اروپايي به عنوان مزاياي اين طرح ارزيابي شد.

وي در ادامه افزود: با توجه به اينكه زنان شاغل در كشور ما نقش مهمي به عنوان همسر و مادر را نيز بر عهده دارند، اشتغال ممكن است موجب كمرنگ شدن نقش آنها در خانواده ‌شود.

اين متخصص علوم رفتاري و آسيب‌شناسي اجتماعي با بيان اينكه اجراي طرح دوركاري، مزاياي بسياري براي زنان و جامعه دارد، گفت: فرصت بيشتر زنان براي رسيدگي به همسر و فرزندان خود و كاهش فاصله عاطفي ميان مادر و فرزند از ويژگي‌هاي اجراي اين طرح است.

ابهري اضافه كرد: انجام وظايف خانه‌داري در كنار مشاغل مختلف همواره از مشكلات زنان شاغل بوده كه با اجراي طرح دوركاري، اين قشر مي‌توانند علاوه بر انجام وظايف اداري به نقش مهم همسري و مادري خود بپردازند.

وي با اشاره به اينكه دوركاري فرصت مناسبي براي حضور زنان در كنار خانواده است، افزود: بودن در كنار خانواده از افسردگي و اضطراب زنان مي‌كاهد و اگر اين طرح به طور كامل و موفق انجام شود آمار طلاق كاهش يافته و حتي مي‌تواند به يك سوم آمار فعلي برسد و آمار ازدواج نيز افزايش يابد همچنين كاهش ترافيك، صرفه‌جويي در مصرف انرژي و كاهش آسيب‌هاي اجتماعي از آثار مستقيم اجراي طرح دوركاري است.

اين استاد دانشگاه با اشاره به اينكه اجراي موفق اين طح نياز به تقويت مباني مديريت اطلاعات (IT) دارد، اظهار داشت: شرط اصلي اجراي موفقيت آميز دوركاري، وجود محورهاي رايانه‌اي است و نياز به برنامه‌هاي مشخصي دارد.

ابهري در پايان بيان كرد: در صورت فراهم كردن امكانات فني و نظارت كارشناسان و صاحب نظران در برنامه‌ريزي‌ها و اجراي آنها مي‌توان گفت كشور ما دومين كشور موفق در دوركاري در سطح جهان و منطقه خواهد شد.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان