ایسنا: گزارش کارگروه «مطالعات زنان و خانواده» در مورد دوره دکترای مطالعات زنان و خانواده، در گرایش «حقوق زن در اسلام» ارائه شد.

در این گزارش که با در نظر گرفتن نظرات اعضای شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی که در جلسات گذشته ارائه شده بود، مورد بازنگری قرار گرفته است، مواردی مانند اهداف از این رشته، شرایط اشخاصی که می‌توانند وارد این رشته بشوند، سرفصل‌ها و منابع این رشته و ضرورت گفتمان‌سازی پیرامون حقوق زن و خانواده در اسلام مورد اشاره قرار گرفته است.

پس از ارائه این گزارش دکتر غلامعلی حداد عادل طی سخنانی گفت: تمام فارغ‌التحصیلان این رشته باید بتوانند با تسلط بر مبانی فکری اسلام در مورد زن و خانواده، تفکر غیردینی در مورد زن و خانواده را به چالش بکشانند.

اعضا نیز پیرامون این گزارش به موارد ذیل اشاره کردند: توجه بیشتر به نظریات فقهای شیعه در حوزه زن و خانواده، در نظر گرفتن حقوق و تکالیف متقابل زن در خانواده و جامعه و تدوین سرفصل‌های این رشته طبق ساختار مورد تأیید وزارت علوم.

پس از ارائه این گزارش، سرفصل‌های رشته مذکور از تصویب اعضای شورای تحول و ارتقا علوم انسانی گذشت.

دکتر حداد عادل که ریاست جلسه را برعهده داشت، گفت: تمامی اعضای این شورا که توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی منصوب شده‌اند، با توجه به نیازهای تحول و ارتقا در علوم انسانی به عضویت این شورا درآمده‌اند.

وی افزود: به همین منظور از همه اعضای شورا درخواست می‌کنم تا حضور در جلسات را جدی‌تر گرفته و بطور منظم در شورای تحول و ارتقای علوم انسانی فعالیت کنند.

رئیس شورای تخصصی تحول و ارتقای علوم انسانی ادامه داد: تبیین دقیق مفهوم و معنای « اسلامی ‌شدن علوم انسانی» و رفع ابهام های احتمالی از این مفهوم، از اهم برنامه‌های شورای تحول و ارتقای علوم انسانی است و گزارش طرح تحقیقاتی انجام شده پیرامون این موضوع در این جلسه ارائه خواهد شد.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان