جامعه عربستان در حال تغییر است. زنان عرب خواستار مشارکت در بزرگترین نهاد دینی عربستان هستند. خواستی که برآمده از تغییرات اجتماعی در این کشور است.

به گزارش سرویس بین الملل فرارو و به نقل از الجزیره، نتیجه یک نظرسنجی اینترنتی مبنی بر امکان مشارکت زنان در هیئت عالمان بزرگ دینی عربستان (نهاد رسمی دینی این کشور)، به جدالی دوباره انجامیده است. اگر چه کارشناسان در پشت آن تغییری را در متن جامعه‌ی عربستان را رصد کرده‌اند.

این نظرسنجی الکترونیکی که در بین 2500 زن سعودی انجام شده بود نشان می‌داد که حدود 90 در صد از شرکت‌کنندگان خواهان شرکت زنان به عنوان عضوی دائم در کمیته استفتاء دینی که شامل عالمان دینی عربستان است شده‌اند.

در حاشیه همایش اقتصادی که با حضور زنان سعودی برگزار شده بود، خدیجه بنت خویلد دو پیشنهاد ارائه داد، عملی کردن مشارکت زنان به عنوان مشاور در هیئت عالمان بزرگ دینی و دعوت به مشارکت دادن زنان در کمیته‌ای برای همکاری با مفتی عربستان.

نتیجه نظر سنجی و دو پیشنهاد خدیجه بنت خویلد نشان از وجود اعتراضاتی به فتاوایی است که مشارکت زنان در جامعه و رانندگی آنان را تحریم می‌کند.

یکی از کارشناسات در امرو سیاسی و دینی – که خواست نامش فاش نشود- به الجزیره گفت: «نتیجه نظر سنجی اخیر درباره مشارکت زنان، مسبوق به سابقه بوده است. در سال 2007 هم یکی از متخصصین علوم دینی پذیرفته بود که زنان فقیه می توانند در فتاویی که مربوط به امور زنان است در مجامع فقهی مشارکت نمایند.»

مدیر اداره دولتی امر به معروف و نهی از منکر تاکید کرد که موضوع به کارگیری زنان در موارد یاد شده با جدیت بررسی می شود و احتیاج به همکاری و هماهنگی با زنان در این زمینه دارد.

یک کارشناس مسائل دینی می‌نویسد: «فشارهایی که جریان لیبرال وارد می کند تلاشی در جهت تضعیف تاثیر مؤسسات دینی در باره مسائل زنان است. مسائلی که مانند یک حلقه با بسیاری از مسائل جامعه عربی در ارتباط می‌باشد.»

{{پی‌آمدهای روشنگری}}

از سویی دکتر خالد دخیل، استاد جامعه شناسی سیاسی در دانشگاه ملک سعود، وجود اینگونه مطالبات یعنی مشارکت زنان در موسسان دینی را از اهداف جزیان لیبرال که از پی‌آمد های روشنگری در جامعه عربستان دانست.

او می‌گوید: «هیئت عالمان بزرگ دینی خواهان همراهی با تغییرات اساسی که در جامعه اتفاق می‌افتد و مسائل زنان جزئی از آن است نیست. به طوری که این نهاد همچنان طرز تفکری قرن هجدهمی دارد.»

نسبت رای‌ها در نظر سنجی نشان از جنبشی فرهنگی و اجتماعی در عربستان دارد. مطالبات این جنبش خود را با مطالبات زنان نشان می‌دهد. این مطالبات از سوی دولت به حاشیه رانده می‌شوند.

دکتر عبدالله بن منیع، یکی از اعضای هیئت عالمان بزرگ دینی و مشاور در دیوان پادشاهی، مجوز امکان مشارکت زنان در فتوای دینی را جایز دانست.

وی به الجزیره گفت: «مانعی برای اینکه یک زنی به فقاهت برسد یا مفتی شود وجود ندارد. به خصوص هنگامی که جایگاه و شان زنان رعایت شده باشد.»

برای شبکه الجزیره گفتگوی رسمی با رئیس هیئت عالمان بزرگ دینی عربستان میسر نشد.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان